Zagreba Lajfhaki

Park prirode Vitoša postaje dom druge šume “Mog zelenog grada”

Ove subote (10. septembra) u 10:00 časova, na području „Ofelije“ u Vitoši, biće zasađena druga šuma „Mog zelenog grada“. U subotu će park prirode postati dom za 350 stabala koje će zasaditi volonteri-zaposlenici Coca-Cola sustava u Bugarskoj.

Osim sadnje drveća, eko-inicijativa će izgraditi rekreacijske površine, obnoviti i popraviti postojeća izletišta u blizini livade Sycamore te očistiti odvodne kanale na tom području.

Subota će ponuditi mnoga iznenađenja i za one najmanje ekoljubitelje. Posebno za njih, partneri iz Ecopack Bugarske organizirat će svoj EcoLabyrinth – inovativni edukativni proizvod, u kojem sudionici mogu naučiti zanimljivosti o odvojenom prikupljanju otpada i zaštiti okoliša. Objekt će biti popraćen posebnom izložbom koja predstavlja zanimljive činjenice i podatke o zaštićenim vrstama životinja i biljaka u Bugarskoj.

Tradicionalno, inicijativa “Moj zeleni grad” ima nacionalni okvir. Brizi o prirodi ove će godine pridonijeti ukupno 16 naselja. Gradovi koji će se ujediniti pod motom “Budi zelen, ne samo na jedan dan” su Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Vraca, Gabrovo, Dobrich, Pernik, Pleven, Plovdiv, Ruse, Sliven, Smolyan, Sofija, Stara Zagora, Targovishte , Haskovo. Tijekom akcije organizirat će se aktivnosti pošumljavanja, čišćenja, obnove i uređenja na lokalnoj razini. Kampanju organizira Coca-Cola sustav u Bugarskoj, Ecopack Bugarska i Bugarsko društvo za zaštitu ptica (BSPS).

Više o inicijativi “Moj zeleni grad”.


Inicijativa “Moj zeleni grad” pokrenuta je 2008. godine, a glavni cilj joj je očuvanje prirode u velikom gradu. Kampanju organizira Coca-Cola sustav u Bugarskoj, u partnerstvu s Bugarskim društvom za zaštitu ptica i Ecopackom Bugarska, a promovira brigu za okoliš kao neizostavan dio svakodnevnog života svakog pojedinca i društva u cjelini. . Tijekom godina u „Moj zeleni grad“ sudjelovale su brojne nevladine organizacije, partneri i tisuće volontera. Kao rezultat njihovih aktivnosti, do sada je očišćeno gotovo 2 km Biserne rijeke u Sofiji, ušteđeno je preko 16.000 kg. ugljičnog dioksida, odvojeno je prikupljeno više od 2500 vreća otpada, posađeno je više od 350 stabala i izgrađeno i obnovljeno više od 300 klupa, dječjih sadržaja i rekreacijskih područja u 23 grada u Bugarskoj. Godine 2014. više od 2500 eko-entuzijasta iz 23 bugarska grada sudjelovalo je u preventivnim aktivnostima za podršku poplavama pogođenim regijama u zemlji, a 2015. prva šuma u okviru inicijative postala je činjenica.

U 2016. inicijativa je provedena uz medijsku potporu Bugarske nacionalne televizije, časopisa National Geographic, Journal for Women, www.rozali.com, , , www.kmeta.bg i Radio Family.

Exit mobile version