Počinje novi projekt protiv nasilja u školi




Foto: 23 SU “Frédéric Joliot-Curie”

Novi dvogodišnji projekt prevencije nasilja u školi pokreće Institut društvenih djelatnosti i prakse (ISDP) u partnerstvu s Udrugom Roditelji. Projekt se zove CARING – “Izazvati društvene norme za smanjenje nasilja u školama” i pokriva 8 škola u Sofiji i zemlji.

Njegovi glavni ciljevi su trostruki:

– osvijestiti učenike, učitelje i roditelje o tome kako pojedine društvene norme i stereotipi doprinose različitim vrstama zlostavljanja u školi i kako ih promijeniti. Primjeri takvih društvenih normi su: “dječaci koji plaču smatraju se slabima”, “dječaci bi se uvijek trebali zaštititi čak i ako to znači svađu”, “djevojčice bi trebale imati dugu kosu i oblačiti se kao žene” , “djevojčice trebaju više zaštite od dječaka” ;

– ponuditi učiteljima alate za izgradnju tolerantne i nenasilne komunikacije i ponašanja;

– povećati osjetljivost mladih na postupke koji dovode do agresije i potaknuti ih na razumijevanje, podršku, empatiju.

U tijeku je prva faza projekta u kojoj se provodi istraživanje i evaluacija postojećeg stanja putem online upitnika i fokus grupa među studentima. U studenom ove godine održat će se trodnevna edukacija voditelja iz škola, koji će u siječnju i veljači sljedeće godine obučiti najmanje 10 svojih kolega. Od ožujka 2024. do travnja 2025. održat će se 5 sastanaka za podršku nastavnicima.

Paralelno s radom s učiteljima od travnja 2024. do siječnja 2025. teći će i aktivnost namijenjena učenicima od 13 do 18 godina. Po 8 učenika iz svake škole (4 dječaka i 4 djevojčice) proći će trodnevnu obuku o tome kako pokazati i poticati pozitivno ponašanje među svojim kolegama. Nakon toga će grupe od 10 mladih pripremiti inicijative vezane uz cilj te ih predstaviti. U prvoj polovici sljedeće godine planirano je održavanje tematskih roditeljskih sastanaka

Projekt CARING nastavak je međunarodne kampanje protiv nasilja u školama REVIS koju je ISDP proveo 2021. i 2022. godine u 10 škola u gradu Sofiji, Shumenu i Lovechu. Tijekom kampanje učenici su dobili priliku sami osmisliti rješenja za prevenciju vršnjačkog nasilja.

Trebalo bi se znati

Svako šesto bugarsko dijete bilo je izloženo fizičkom maltretiranju u školi (16,5%), a više od trećine učenika u našoj zemlji (35%) doživjelo je ponižavanje ili vrijeđanje na satu. Podaci su iz studije koju je naručio UNICEF, a koja je provedena u razdoblju 2019.-2020.

Postoje različite vrste nasilja – fizičko, mentalno, seksualno, cyber-nasilje, uznemiravanje. Svaki od njih ostavlja traga na djetetu – narušava njegovo tjelesno i psihičko zdravlje i razvoj, njegovu sposobnost da uči i gradi odnose s drugim ljudima, da bude punopravna odrasla osoba i roditelj.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki