Zagreba Lajfhaki

Počinje Veliki tjedan

Od ponedjeljka nakon Cvjetnice za pravoslavne kršćane počinje Veliki tjedan. Nazivan i “Tjedan muke”, posljednji je tjedan zemaljskog života Isusa Krista.

Posljednji tjedan Velike korizme Crkva naziva Velikim tjednom, jer je posvećen uspomeni na posljednje dane zemaljskog života kršćanskog spasitelja Isusa Krista – njegove muke, smrti na križu i ukopa.

Počinje njegovim svečanim ulaskom u Jeruzalem, a završava njegovim uskrsnućem. Svaki dan ovog tjedna zove se Veliki – Veliki ponedjeljak, Veliki utorak i tako dalje. Posljednji je uskrsnog posta, a svaki njegov dan crkveno služe posebne službe. Prema pravoslavnom kalendaru ovaj tjedan završava Uskrsom.

Na starobugarskom “strast” je “patnja”. Zbog toga se dani Kristove muke od ulaska Isusa Krista u Jeruzalem za Pashu do njegove smrti nazivaju “pasionskim tjednom”.

Na Veliki ponedjeljak Isus Krist je ušao u jeruzalemski hram i zatekao ga pun trgovaca. Sin Božji je istjerao trgovce, jer je hram dom molitve, a ne tržnica. Evanđelje govori o Isusovoj propovijedi u hramu i njegovom prokletstvu neplodne smokve – simbola ljudske duše, koja ne poznaje molitvu, pokajanje i ne donosi duhovne plodove.

Na Veliki utorak Krist je propovijedao u hramu i davao posljednje moralne upute, ispričao prispodobu o deset mudrih djevica koje iščekuju dolazak Gospodina i prispodobu o talentima. Krist daje proročanstva o sudbini grada Jeruzalema.

Na Veliku srijedu Krista je posjetila grešnica pokajnica koja je u svojoj brizi razbila posudu s dragocjenim smirnom. Posljednja večera Sina Božjega događa se s apostolima, tijekom koje im On govori da će ga jedan od njih izdati. Juda izlazi i izdaje ga, a noć uoči četvrtka Krist se moli u Getsemanskom vrtu sve dok izdajica ne dođe i uhvati ga.

Na Veliki četvrtak Isusu Kristu je izrečena smrtna presuda koju je potvrdio Poncije Pilat. Te iste večeri, što je prema židovskom vjerovanju početak sljedećeg dana (nakon zalaska sunca), bio je razapet. Veliki petak je dan velike Isusove muke. Krist je ponizno prihvatio svoju sudbinu da bude ponižen, vrijeđan, bičevan, udaran šamarima, okićen trnovom krunom na glavi, stavljen na ramena i prisiljen da nosi teški križ na kojem će biti razapet dok se uzdizao na svoje lobularno mjesto; Bio je razapet na Kalvariji između dva razbojnika i umro je u mukama. Dogodila se pomrčina Sunca i potres.

Velika subota je dan oplakivanja i ukopa Isusa Krista od strane njegove majke Presvete Djevice i žena mironosica. Grob mu se zapečati i pred njim se postavi straža (petak navečer – tada se u crkvi služi Opelo Kristovo).

Sljedeći dan je svijetlo Kristovo uskrsnuće. Opet služba počinje noću. Nedjelja je počinjala zalaskom sunca na dan subotnji. Poslije polnoćke u crkvi svećenik iznese svjetlo i poziva vjernike da dođu i uzmu svjetlo od neprekidne svjetlosti, jer Krist je uskrsnuo.

U bugarskoj domaćoj pravoslavnoj tradiciji svaki se dan Velikog tjedna slavi na poseban način. Prva tri (Veliki ponedjeljak, Veliki utorak i Velika srijeda) izdvajaju se za mazanje doma, a rutinska aktivnost dobiva simbolično pročišćavajući karakter – radi se za zdravlje.

Na Veliki četvrtak se poštuje stroga zabrana rada, farbaju se uskrsna jaja. Na Veliki petak (koji se naziva i Veliki petak) u zapadnoj Bugarskoj farbana jaja se ukrašavaju raznim motivima. Ideš u crkvu i tri puta prođeš ispod stola za zdravlje. Na Veliku subotu obično se mijese i peku obredni uskrsni kruhovi.

Exit mobile version