Prava porodilje




Foto: iStock/Gulliver

Kad govorimo o pravima rodilje, možemo krenuti kao u osrednjem američkom filmu – postoje dobre i loše vijesti. Dobra stvar je što su poteškoće s kojima se žene danas suočavaju, ulazeći u bugarski sustav rodiljne skrbi, odavno poznate i prevladane u razvijenim zemljama. Loše – da je Bugarska tek na početku puta, naime – shvatiti da postoji problem u ovom sustavu.

U okviru projekta „Strategija dugoročne kampanje zagovaranja poštivanja ljudskih i građanskih prava u zdravstvenoj zaštiti majki“, financiranog od strane Programa potpore nevladinim udrugama pri Ministarstvu financija EGP-a 2009.-2014., odvjetnica Elena Ateva objašnjava koja su međunarodno zaštićena prava rodilje, koja su najčešća kršenja tih prava i postoje li sustavi koji su riješili ovaj problem.

gdje se nalazimo

Zapravo, negdje u sredini. Nedvojbeno je da je u većini europskih zemalja sadržaj koncepta “sigurnog majčinstva” evoluirao daleko od fizičkog preživljavanja majke i djeteta. To uključuje poštivanje osnovnih ljudskih prava žena – njihovog dostojanstva, osjećaja, izbora i preferencija, kao i prava na pratnju tijekom poroda. Sredinom 2015. istraživači Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Medicinskog instituta Johns Hopkins objavili su opsežnu studiju o pravima rodilja i njihovom kršenju. Rad je rezultat sažetka podataka u 65 studija provedenih u 34 zemlje svijeta. Ispostavilo se da su problemi s kojima se susreću rodilje diljem svijeta dosta slični i da se uspješno mogu svrstati u sedam skupina:

1) Fizičko nasilje

2) Seksualno nasilje

3) Verbalno zlostavljanje

4) Stigma i diskriminacija

5) Neispunjavanje profesionalnih standarda skrbi

6) Loša komunikacija između žena i zdravstvenih djelatnika

7) Stanje zdravstvenog sustava i njegova ograničenja

Ove općenite formulacije sažimaju iskustva koja, nažalost, mogu prepoznati gotovo sve pacijentice bugarskih rodilišta – od grubog ili vulgarnog jezika, preko nepoštivanja želja i nedostatka informiranog pristanka, nepružanja informacija, diskriminacije na etničkoj ili socijalnoj osnovi, uskraćivanja pristupa bebi itd.

Prava porodilje

Poštivanje ljudskih prava mora postati fokus Globalne strategije za zdravlje žena i djece. Barem tako smatra međunarodna skupina znanstvenika koji proučavaju problem. Rezultat njihova rada objavljen je u rujnu prošle godine u “British Medical Journalu”. Dokument postavlja ambiciozne ciljeve za zdravstvene sustave i vlade u mnogim zemljama diljem svijeta, a njihovo postizanje može se dogoditi uz istovremene mjere na svim razinama sustava. primjer – usvojiti zakone koji osnažuju trudnice i rodilje, daju im više mogućnosti za traženje i zaštitu svojih prava; osiguravaju pristup kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi za sve trudnice, rodilje i djecu; educiraju žene, uključujući one iz rizičnih skupina, za njihova prava i prilike.

Grupa odvjetnika, akademika i aktivista razvila je 2011. Povelju o univerzalnim pravima trudnica i rodilja. Ta prava proizlaze iz raširenih međunarodnih konvencija i drugih pravnih instrumenata koji su usvojeni u mnogim zemljama, uključujući Bugarsku.

Povelja o pravima žene koja rađa djecu

Svaka žena ima pravo da ne bude povrijeđena ili ponižena.

Svaka žena ima pravo na informacije, informirani pristanak i odbijanje te poštovanje svojih izbora i preferencija, uključujući pratnju tijekom cijele njege.

Svaka žena ima pravo roditi u privatnosti i neometana nepoželjnim pogledima.

Svaka žena ima pravo biti tretirana s dostojanstvom i poštovanjem.

Svaka žena ima pravo na jednakost, na jednako kvalitetnu skrb bez diskriminacije.

Svaka žena ima pravo na zdravstvenu zaštitu i na najviši mogući stupanj zdravlja.

Svaka žena ima pravo na slobodu, autonomiju, samostalne odluke i ne može biti zlostavljana.

Među mogućim koracima za poboljšanje okoliša:

• Provedba dokazano dobre prakse u protokolima bolničke skrbi;

• Promjena medicinskih standarda u neonatologiji i opstetriciji i

ginekologija; stvaranje zasebnog standarda za opstetriciju, koji također regulira aktivnosti primalja;

• Normativno reguliranje mogućnosti pratnje rodilje;

• Normativno reguliranje mogućnosti da dijete ostane s majkom kad god to njegovo zdravstveno stanje dopušta;

• Normativno reguliranje pristupa roditelja beba s problemima (uključujući i nedonoščad) svojoj djeci;

• Osavremenjivanje znanja i vještina medicinskih timova u područjima: potpore dojenju; kontakt s pacijentima; davanje informiranog pristanka itd.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki