Zagreba Lajfhaki

Psiholog Ilya Mikheev rekao je kako se nositi s ljubomorom

U našoj praksi često se susrećemo s parovima čiji je obiteljski život doživio krizu. A ono uvijek ne dolazi slučajno i ima određene razloge koji su duboko ukorijenjeni u psihi jednog, ali češće oba supružnika.

Psiholog Ilya Mikheev rekao je kako se nositi s ljubomorom.

Postoje parovi koji su nastali kao rezultat odluke temeljene na ciljevima i planovima koji nemaju veze s ljubavlju i simpatijama prema odabraniku.

Očito je pod takav brak od samog početka podmetnuta bomba koja ne može nego eksplodirati. Teško je pomoći takvim parovima koji često imaju djecu, ali je moguće.

Fotografija: Pixabay

Da bismo to učinili, potrebno je, prije svega, vratiti se neko vrijeme i razumjeti zašto se prirodna želja da volimo i budemo voljeni (voljeni) pokazala podređenom drugim težnjama. Nakon ovoga, ovom paru treba pomoći da pronađu novi smisao zajedničkog života.

Puno je lakše pomoći parovima koji su obitelj stvorili iz ljubavi i na početku veze doživjeli sreću zajedničkog života, a onda je nešto puklo.

Htio bih odmah reći da je uništenje obitelji u kojoj je bilo razdoblje radosti, ali onda je došla kriza, bez obraćanja psihologu vrlo nerazumna odluka.

I doista, tijekom obiteljskog života aktiviraju se stare traume, mjesta napetosti u psihi, posebna osjetljivost i ranjivost na određene događaje, otkrivaju se okolnosti života supružnika, otkrivaju se čvrsti stavovi i semantički konstrukti koji mogu zatrovati obiteljski život.

U pravilu se naša psiha formira u djetinjstvu.

Stoga je razaranje obitelji, bez pokušaja deaktiviranja ovih tempiranih bombi ugrađenih u psihu i prije nego što se par upoznao, vrlo ishitrena i neopravdana odluka.

Kriza u obiteljskim odnosima može nastati kao posljedica patološke ljubomore jednog od supružnika. Patološka ljubomora je ljubomora koja nema temelja.

Koji je razlog za ovaj vrlo jak i izuzetno bolan osjećaj? Osoba koja to doživi može počiniti gnusan zločin, a prema statistici svako osmo ubojstvo počinjeno je iz ljubomore.

Ponekad ljudi koji to dožive provjeravaju telefon, špijuniraju supružnika, pokreću žestoke skandale zbog besmislenog lajka i, ne nalazeći razloga za svoju ljubomoru, obraćaju se privatnim detektivima.

A kad detektiv ne pronađe opravdane razloge za ljubomoru, nastoji partneru poslati zavodnika ili zavodnicu kako bi se pojavili razlozi za ljubomoru. Očito je da se u ovoj situaciji radi o napetosti u mentalnom aparatu ljubomorne osobe, njega muče duševne boli čiji su mu uzroci nepoznati, ali oni postoje.

Ljubomora. Pogledajmo pobliže ovaj osjećaj i pokušajmo ga preživjeti. Kako se osjećamo? Osjećamo se uvrijeđeno. Ljubomora je prvenstveno ljutnja koja se temelji na osjećaju odbačenosti.

Bol ozlojeđenosti mogla se nastaniti u vrlo mladoj psihi u okolnostima koje su davno zaboravljene. Možda dijete nije adekvatno ili pretjerano emocionalno percipiralo bezazlenu situaciju koja je dugo bila potisnuta iz njegove svijesti.

Ali osjećaj je ostao. A oko tog bolnog osjećaja grade se važne strukture čovjekove osobnosti. Njegova značenja, motivi, vrijednosti.

Osoba možda nije svjesna svoje ogorčenosti i prenosi je u obliku ljubomore u svoju obitelj, spuštajući je na supružnika, projicirajući je na osobu koja nema nikakve veze s njezinim formiranjem.

Retraumatizacija inatmana iz djetinjstva u obliku ljubomore, pokušaj proživljavanja istog uvijek iznova ukazuje na želju da ga se riješimo i nađemo izlaz iz njega.

Patološka ljubomora prvenstveno je dječja ogorčenost. Zato u njoj ima toliko toga infantilnog, iracionalnog, strastvenog i izvan razumnog objašnjenja.

Takvim osobama je moguće i potrebno pomoći, ali možda će vam trebati pomoć kvalificiranog psihologa koji će vam pomoći da shvatite razloge ljubomore i uklonite ovaj trn iz srca ljubomorne osobe.

Exit mobile version