Zagreba Lajfhaki

Psihologinja Irina Potapova objasnila je zašto dolazi do ljubomore

Ljubomora je izuzetno složena emocija koja se javlja u raznim životnim situacijama, bilo da je riječ o ljubavnim ili prijateljskim odnosima. Uglavnom, ljubomora dovodi do negativnih posljedica za osobu i njen odnos.

Psihologinja Irina Potapova objasnila je zašto dolazi do ljubomore.

Ljubomora se javlja u vezi s osjećajem prijetnje od gubitka voljene osobe ili u vezi s osjećajem vlastite manje vrijednosti. Nabrojimo najčešće uzroke ljubomore.

1. Neizvjesnost. Nesigurne osobe, osobe s nedostatnim samopoštovanjem lako upadaju u opasnu zamku osjećaja ljubomore.

Fotografija: Pixabay

Ne prepoznaju svoju privlačnost, teško im je povjerovati da se doista mogu voljeti, pa se stalno osjećaju ugroženo od drugih ljudi. To dovodi ne samo do pretjerane kontrole u odnosima, već i do osjećaja stalnog stresa i kronične tjeskobe.

Osim toga, ljubomora povezana s niskim samopoštovanjem gotovo uvijek dovodi do povećane ovisnosti o partneru i ograničavanja osobne slobode.

To se događa jer osoba nastoji kontrolirati svaki postupak partnera, manipulirati i unijeti promjene u svoj život kako bi smanjila vlastite strahove i nesigurnosti.

2. Negativno iskustvo. Ljubomora može biti povezana s prošlim negativnim iskustvima ili traumama kao što su nevjera, izdaja, prijevara ili emocionalna bol. Takve traume mogu ostaviti dubok trag u psihi osobe i stvoriti potrebu za kontrolom i zaštitom od mogućeg ponavljanja događaja.

3. Nezadovoljene potrebe. Ljubomora se može pojaviti u situacijama kada osoba ima nezadovoljene emocionalne i fizičke potrebe.

Nedostatak pažnje, ljubavi, podrške ili fizičke intimnosti u vezi također može uzrokovati ljubomoru. To je zbog podsvjesne želje da se popune te praznine.

Osim toga, uzrok takve ljubomore često je nedostatak komunikacije u vezi. Ako partneri ne komuniciraju i ne izražavaju otvoreno svoje emocije i potrebe, tada se mogu javiti sumnje u međusobne osjećaje, a time i ljubomora.

4. Usporedba s drugima. Neprestano podsvjesno uspoređivanje s drugim ljudima također može biti izvor ljubomore, posebno kada su u pitanju bliski odnosi. U pravilu je takva ljubomora povezana i sa sumnjom u sebe i ovisnošću o mišljenjima drugih, s niskim samopoštovanjem.

Zamislite situaciju u kojoj imate blisku prijateljicu koja uvijek izgleda moderno, ima uspješnu karijeru i prilično je popularna u društvu. Divite se njegovim postignućima i kvalitetama, ali se u isto vrijeme počinjete uspoređivati ​​s njim.

Možda ćete početi osjećati ljubomoru jer primijetite da vaš prijatelj dobiva više pažnje od drugih, prima više pohvala i priznanja.

Postavljate si pitanja: “Zašto nisam uspješan kao on?”, “Zašto ne mogu dosegnuti istu razinu?”, “Što nije u redu sa mnom?”

S jedne strane, za neke takve usporedbe mogu biti dobar poticaj i izazvati želju da budu bolji i postignu više, ali istovremeno mogu povećati ljubomoru i negativne emocije. Počinjete se osjećati nesigurno, nedovoljno vrijedno, a to narušava i vaše samopoštovanje i odnos prema sebi.

Muška i ženska ljubomora: koja je razlika?

Sada pogledajmo razliku između muške i ženske ljubomore, jer muškarci i žene mogu pokazati ljubomoru na različite načine.

Muška ljubomora češće se povezuje sa seksualnim aspektom veze. Muškarci mogu agresivno reagirati na specifične pokazatelje “varanja”, poput ženskog flerta ili previše prijateljskog odnosa s drugim muškarcima. Mogu doživjeti snažne emocije, uključujući agresiju i želju za obranom svog teritorija.

Ženska ljubomora češće se povezuje s emocionalnim aspektom. Žene su, ispravno, prijemčivije za emocionalne veze između partnera i drugih žena.

One doživljavaju osjećaj usamljenosti, inferiornosti i bezvrijednosti kada osjete da je njihov partner u bliskoj emocionalnoj vezi s drugim ženama.

Važno je napomenuti da je ljubomora prirodna emocija koja kod različitih ljudi može izazvati različite reakcije. Sociokulturni čimbenici također uvelike utječu na izražavanje ljubomore. Specifične situacije, očekivanja i vrijednosti u različitim kulturama mogu utjecati na to kako tumačimo i doživljavamo ljubomoru. Za učinkovito upravljanje ljubomorom važno je obratiti pozornost prije svega na svoje potrebe i psihičko zdravlje, otvoreno komunicirati i težiti međusobnom razumijevanju i povjerenju u odnosima.

Exit mobile version