Zagreba Lajfhaki

Razlike između izvorske i stolne vode

Foto: iStock/Gulliver

Ako su naši pradjedovi provodili sate u lovu ili radeći u polju kako bi došli do hrane, danas je izbor proizvoda sve složeniji. Uz raznolikost robe na tržištu, potrebno je pažljivo čitati etikete kako biste bili sigurni u sastav i podrijetlo ponuđene hrane i pića. Malo tko obraća pozornost na pakiranje flaširane vode. Većina nas se skriva iza izgovora: “Sva je voda ista”, ali kako znati koju vodu zapravo plaćamo i koja je kakve kvalitete?

Važno je znati da nije svaka voda s ružičastom etiketom izvorska voda. Naprotiv, mnogi od njih zapravo su posuđe. Sva flaširana voda mora biti označena s podacima o nazivu, podrijetlu i izvoru vode. Osim toga, moraju navesti njen mineralni sastav, pH vrijednost, kao i sadržaj natrija i fluora, što je posebno važno pri odabiru vode za djecu.

Izvorske vode dobivene su iz prirodnog izvora i nisu prerađene prilikom punjenja. Prirodno su čisti, budući da je potpis robne marke odgovarajuće geografsko podrijetlo.

Stolna voda, za razliku od izvorske, prolazi dodatni tretman, dobiva se iz otvorenih izvora vode ili iz vode iz gradske vodovodne mreže, te se zatim obrađuje i dezinficira kako bi postala prikladna za piće.

Obično se stolna voda tretira reverznom osmozom ili ozonizacijom.

No u oba slučaja voda prolazi kroz opsežnu preradu, dok se izvorska voda flašira izravno s izvora i do nas dolazi netaknuta ljudskom rukom.

Zato pri odabiru vode odvojite barem minutu vremena da pročitate etiketu na boci i uvjerite se da kupujete najprikladniji proizvod za sebe i svoje najmilije. Vrijedi – 75% ljudskog tijela čini voda. Mi smo ono što konzumiramo. Zato je važno da svom tijelu svaki dan dajemo samo najbolje. Zauzvrat će vam uzvratiti zdravljem, ljepotom i dugovječnošću.

Exit mobile version