Slavimo Đurđevdan

Danas, 6. svibnja slavimo svetog velikomučenika Georgija Pobjedonosca (275.-281. – 23. travnja 303.). Jedan je od najštovanijih svetaca, mučenik za kršćansku vjeru u Istočnoj pravoslavnoj crkvi.

Za vrijeme cara Dioklecijana bio je vojnik u Rimskom Carstvu. Ovjekovječen u mitu o svetom Jurju i lami, svetac je zaštitnik Engleske, Bugarske, Gruzije, Grčke, Etiopije, Kanade, Katalonije, Litve, Portugala, Srbije, Crne Gore i gradova Bejruta, Genove, Istanbula, Ljubljane, Moskvi i Freiburgu.

Na ikonama sv. George Pobjedonosac uvijek je prikazan na konju, a kraj njegovih nogu leži lama koju je ubio. Pravoslavna crkva slavi njegov spomen 23. travnja. Bugarska pravoslavna crkva i narod slave ga 6. svibnja i to je službeni državni praznik.

6. svibnja u Bugarskoj je i Dan hrabrosti i praznik bugarske vojske.

Jurjevo se, zajedno s Uskrsom, smatra najvećim proljetnim blagdanom, no za razliku od Uskrsa, koji je pokretni blagdan, uvijek je usred procvata proljeća. Zato se i zove Zeleni Juraj (ili Obojeni Juraj).

Pripreme za praznik počinju dan ranije. Djevojke beru cvijeće i pletu vijence za janje koje će se klanjati. Obredni kruhovi se mijese, a najveći nosi ime sv. George. Donosilo se prvo muško janje u godini rođeno, koje je bilo posvećenoa. Kleča se ispred stola na kojem se nalaze sol, mekinje i trava od kojih se prethodno daje janjetu da bude sito, plodno, zdravo i životno. Sakupljena krv se izlijeva na gredice da bi zemlja bila plodnija. Svi se okupe za zajedničkim stolom, prenesu ga, piju, vesele se i pjevaju pjesme: “Sveti Juraj poljem obilazi”, “Zdravo za Đurđevdan”, “Vijenac za janjce”. Osim pečene janjetine, na stolu bi se trebali naći svježi luk i češnjak, salata, piletina, kruh i vino.

Poslije ručka se igra i vežu ljuljačke, kojima se djevojke i momci ne ljuljaju, neće dobro proći kroz godinu. Ponegdje djevojke vade prstenje, narukvice ili narukvice iz bijelog kotla tihe vode, prethodno ostavljenog preko noći, i dogovaraju koja će se djevojka za koga udati. Drugdje postoji običaj svlačenja i pokrivanja mladenki. Sve mlade nevjeste koje su se ove godine vjenčale izlaze na zabavu u mladenačkom ruhu. Kumovi (ili kumovi) ritualno skidaju gornju odjeću i izuju obuću. Zatim im se daju obični i pokriju se platnom.

Slave i sve imenjake – Georgi, Gergo, Gergana, Gero, Gyurga, Geto, Getso, Gotse, Guga itd., dočekujući goste u domovima si.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki