Sretan Božić!




Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Danas, 25. prosinca, kršćanski svijet slavi Božić. Sveti dan je u Bugarskoj poznat pod imenima Rođenje Hristovo, Bozhik ili Bozhich.

Blagdan je nastavak Badnjaka. Na njemu kršćani slave rođenje Sina Božjega Isusa Krista. Prema Evanđelju, Krist je rođen u špilji u gradu Betlehemu, u pokrajini Judeji. U trenutku rođenja Kristova na nebu se rasplamsa neobična svjetlost i anđeo navijesti da je Spasitelj došao na svijet. Betlehemski pastiri bili su prvi ljudi koji su štovali Božjeg sina. Klanjaju mu se i tri istočna kralja, koje je na mjesto donijela zvijezda što se iznad neba uzdigla. Slijedeći običaje tog vremena, kraljevi su darivali zlato, tamjan i smirnu.

Osim vjerskog blagdana, Božić je i svojevrsna granica u vremenu. Rođenje Kristovo predstavlja početak modernog kalendara koji je i danas na snazi. Kalendar je izradio rimski redovnik Dionizije, koji je izračunao da je Krist rođen 754 godine nakon osnutka Rima.

Božićni stol

Za razliku od Badnjaka, na božićnom se stolu poslužuje i meso. Ne postoji obveza u pogledu broja jela, ali tradicija nalaže da bude puretina ili svinjetina, a kao što znamo “svinjetina i vino” je fraza od koje uzavre krv svakog Bugarina.

oleda, naravno, ne može bez slatkiša – medenjaka, medenjaka, božićnih kolača i mirisa cimeta. Ove slatke tradicije ovdje su zapravo donesene iz Zapadne Europe, ali rijetko tko ima nešto protiv njih. Kod nas je tradicija da se peku pereci, kolaci. Premažu se maslacem i poslužuju s medom ili džemom.

Djed Mraz

Naravno, najbolja tradicija za mnoge je dolazak Djeda Božićnjaka. Moderni izgled ljubaznog starca smatra se djelom popularne američke tvrtke Coca Cola, koja je u reklamne svrhe promijenila sliku Svetog Nikole Miroljubivog. Sveti Nikola živio je u trećem-četvrtom stoljeću nakon rođenja Krista u Bizantu i ostao u povijesti zabilježen kao izrazito religiozna i pobožna osoba koja je sve svoje bogatstvo darovala najsiromašnijima. Njemu u čast nastao je običaj razmjene darova.

Dugi niz godina u Bugarskoj je Djed Mraz bio poznat kao Djed Mraz, a darovi su se dijelili na Novu godinu. Djed Mraz je lik iz slavenske mitologije koji je simbol zime. On je i simbol dolaska Nove godine – odjeven je u crveno, plavo i bijelo ruho. Djed Mraz i njegova unuka Snježanka u svom modernom obliku rođeni su 1930. godine, kada je u Sovjetskom Savezu Božić proglašen običnim radnim danom.

Drvo pod koje Djed Mraz stavlja darove tradicija je koja potječe iz Njemačke. Stari Germani vjerovali su da u njoj živi duh šume koji ih štiti, a kasnije je zimzelena boja njezinih grana već značila vječnu vjeru u Isusa Krista. Tradicija nalaže da se božićno drvce postavlja 23. prosinca, a skida 5. siječnja.

Imenice

Na Rođenje Hristovo imendan imaju svi koji imaju imena Hristo, Kristina, Kristijan, Kristijana, Kristijana, Kristijana, Kristina, Radoslav, Radoslava, Radostina, Radostin, Božidar, Emil, Emanuel, Reneta. Njihovo slavlje je dvostruko, pa neka oni prvi osjete čestitke, a ne da ih spase zdravlje, sreća i sreća, kao i svi oko njih.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki