Što ne znamo o ulozi oca




Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Tradicionalno, otac se smatra roditeljem broj 2. Znači li to da je otac manje važan? U stvarnosti je uloga oca u životu sina ili kćeri mnogo važnija nego što možemo zamisliti. Evo nekih do sada nepoznatih otkrića koja se tiču ​​utjecaja oca na odgoj djece. One utječu na sve faze njegova razvoja od začeća do odrasle dobi.

Danas već postoji niz ozbiljnih studija psihologa, biologa i drugih znanstvenika. U knjizi Jesu li očevi važni? znanstveni novinar Paul Rayburn iznosi neka od najzanimljivijih otkrića koja mijenjaju uvriježeno stajalište o očevoj roditeljskoj ulozi.

Koncepcija: borba za resurse

Očevi i majčini geni ponašaju se različito u embriju, otkrio je biolog David Hague sa Sveučilišta Harvard. Očevi geni uzrokuju da fetus izvuče što više hranjivih tvari i energije iz majčina tijela, čak i ako je to na štetu njezina zdravlja.
Nasuprot tome, majčini geni pokušavaju ograničiti prehranu bebe u maternici, štiteći majku. Haig objašnjava ovaj fenomen činjenicom da su majčini geni “krvavo zainteresirani” za majčin opstanak i dobrobit, a očevi “žele” da dijete izdvoji što više snage i resursa s majčine strane.

Trudnoća: smanjenje rizika

Do sada se vjerovalo da tijekom trudnoće otac ne može utjecati na dijete. Nedavna studija pokazuje da je manja vjerojatnost da će djeca čiji su očevi bili uz majke tijekom trudnoće biti rođena prerano ili s malom porođajnom težinom. Rizik od smrti u prvoj godini ove djece također je smanjen za čak četiri puta. Buduće majke koje trudnoću dožive bez oca uz sebe također imaju povećan rizik od komplikacija poput anemije i hipertenzije.

Porođaj: prisutnost muškarca ublažava bol

Ako je u rađaonici prisutan muškarac, žene se manje žale na bolove i rjeđe traže anesteziju. Još rjeđe plaču. S druge strane, muškarci koji su bili na porodu kažu da su više privrženi bebi i da aktivno sudjeluju u njenom odgoju.

1 do 3 godine: Očeva prisutnost smanjuje agresiju

Djeca čiji su im očevi obraćali malo pažnje tijekom prve godine života vjerojatnije su pokazivati ​​agresivno ponašanje. Pritom, bez obzira na to koliko im je majka vremena posvetila. Studija o tome pokazuje da su sinovi i kćeri imali manje problema u ponašanju u ranom djetinjstvu i adolescenciji, ako su očevi pomagali u odgoju djece, igrali se s njima, vodili ih u šetnje i na izlete.

Rano djetinjstvo: tko uči nove riječi

U razvoju govora očevi imaju važniju ulogu od majki. Znanstvenici su usporedili ulogu roditelja u razvoju govora kod djece iz siromašnih obitelji koje žive na selu. U dobi od 6 mjeseci, kojima je otac redovito čitao, u dobi od 3 godine postižu izrazitu ekspresivnost govora i češće koriste riječi iz tatinog rječnika, nego iz majčina. Štoviše, ta činjenica nije ovisila o stupnju obrazovanja majke i osobitostima njezine usmene komunikacije s djecom.

To je vjerojatno zato što majke provode više vremena s djecom i koriste riječi koje djeca dobro poznaju, dok očevi, koji su manje svjesni djetetovih trenutnih jezičnih mogućnosti, koriste širi vokabular.

Adolescencija: Miris oca

Dugi niz godina biolozi su se pitali zašto djevojčice koje odrastaju bez oca ranije ulaze u pubertet i češće ostaju trudne u ranoj dobi. Psihologinja Sarah Hill sugerira da odsutnost bake kćerima daje podsvjesni signal: muškarci ne ostaju dugo sa ženama i partnericu je potrebno brzo pronaći. Geni takve djevojke guraju prema ranijem pubertetu. Izvor ovog signala može biti očev miris, odnosno njegov nedostatak. U pokusima na životinjama pokazalo se da stalna izloženost očevim feromonima odgađa pubertet.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki