Što učiniti kada se dijete boji mraka




Fotografija: Thinkstock/Gulliver

“Mama, u mom ormaru vreba čudovište!” Prije nego što odjurite u dječju sobu sa sprejom za čudovišta u ruci, pročitajte ove prijedloge:

Shvatite problem

Strah od mraka i jezivih stvorenja koja on krije uobičajena je pojava u životima male djece. To je znak razvoja svijesti i rastuće mašte. Svojstveno je dobu kada počinje spoznaja da život nije samo šarene duge i jednorozi.

Strah od mraka također može poslužiti djetetu da izvuče dodatnu pažnju i brigu od roditelja – dodatnu poslasticu, traženje da ostanete s njim dok ne zaspi ili dobivanje dopuštenja da spava u vašem krevetu.

Ako dijete osjeća korist od straha, to može smanjiti njegovu sklonost da se nosi sa strahovima. To je naravno svjesna odluka. A mi želimo da naša djeca nauče upravo suprotno – da sami smiruju svoje strahove. Evo kako se to može učiniti.

Rješenja

Objasniti

Naučite djecu da kroz svoju maštu mogu stvoriti fantastične figure, ali čudovišta i takve stvari ne postoje. Bilo da počnete tražiti čudovišta po sobi da ih ubijete ili pošpricate sobu anti-duhovima, praktički dokazujete da oni stvarno postoje. Što ako prskanje izdrži? Ili pretpostaviti da je gotovo? Čudovišta će se vratiti kao ništa. Budite čvrsti u tome da čudovišta ne postoje.

Polako

Recite djetetu smireno i pouzdano da je vaš posao kao roditelja da me čuvate i da ste uvjereni u to. Obavili ste sjajan posao, točka. Vaš će stav biti zarazan.

Naučite dijete da se nosi

Pomozite mu da shvati da se osjeća uplašeno jer je odlučio razmišljati o strašnim stvarima. Objasnite mu da ako razmišlja o dobrim stvarima, osjećat će se sretno. Naglasak je na tome da dijete ima kontrolu nad emocijama koje odluči iskusiti. Ono nije pasivna žrtva proizvoljnosti svog mozga. Ono mora naučiti odagnati loše misli i zamijeniti ih sretnim ili mirnim mislima. Ono odlučuje o čemu misliti. Ako se pojave monstruozne misli, recite mu da ih smrvi i baci. Kao da puknete papirnatu vrećicu i bacite je. Pomozite mu pronaći dobre zamjenske misli i naučite ih pozvati kada zastrašujuće misli odluče preuzeti njegov um.

Važno! Ako je dijete žrtva zlostavljanja – seksualnog ili od strane učenika u razredu, ili doživi neku drugu traumu, imat će poremećaje spavanja, noćne more i druge znakove stresa, primjerice, neće htjeti ići u školu ili prestati jesti. Pazite da vam takvi simptomi ne promaknu. Oni su pokazatelj ozbiljnijeg problema koji treba identificirati. Razgovarajte sa svojim djetetom i njegovim pedijatrom ako mislite da imaju sličan problem.

Više korisnih savjeta pročitajte u knjizi “Ne, ovo nisu maženje”, ur. Kolibrići.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki