Trebamo li kažnjavati djecu?




Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Druge metode odgoja mogu dugoročno imati bolje rezultate, kažu u Centru za djecu u Novoj Engleskoj, SAD. Najbolji način za smanjenje djela neposluha, prema stručnjacima, je dosljedno poticanje dobrog ponašanja.

Kazna u obliku neugodnih posljedica može zaustaviti neposluh, ali često ima nuspojave.

Dijete čije je loše ponašanje kažnjeno može reagirati emocionalno, uzvratiti agresivnim ponašanjem ili izbjegavati osobu koja ga je kaznila. Umjesto kažnjavanja lošeg ponašanja, pokušajte naglasiti dobre stvari koje vaše dijete čini. Recite mu da cijenite ono što radi i činite to dosljedno. Istodobno, nemojte dopustiti da vaše dijete zbog lošeg ponašanja izbjegava obaveze kod kuće i izvan kuće ili da postane središte pozornosti.

Ako želite dijete puno ljubavi, poštovanja i samodiscipline, ne biste trebali koristiti kazne, kaže Američka udruga psihologa. S malom djecom, koristit ćete distrakciju i ograničenja kako biste se nosili s lošim ponašanjem. Kod većih ćete postaviti očekivanja i najaviti nagradu ili posljedicu.

“Kažnjavanje podrazumijeva agresivno ponašanje roditelja, a mi se protivimo takvom ponašanju kod djece”, kaže Nacionalna udruga socijalnih radnika u SAD-u. Kažnjavanje rađa ljutnju i često dovodi do nasilnih činova i ozbiljnih uvreda.

Nije pitanje hoćete li kazniti dijete, već kako ga naučiti da postupa ispravno, da bude dobro ljudsko biće koje razumije svoje potrebe i potrebe drugih.

Socijalni radnici smatraju da biti dobar roditelj znači birati nenasilne načine odgoja djeteta primjerene dobi te dodaju da bi roditelji trebali biti pozitivni uzori i pokazati djeci negativne posljedice lošeg ponašanja, kao što je nagrađivanje za njihovo dobro ponašanje. te postaviti čvrste i razumne granice za svoje ponašanje.

Riječ “kazna” obično uključuje i nanošenje neke vrste patnje, kaže Texas Woman’s University. Roditelji često prakticiraju takvo kažnjavanje tukući svoju djecu.

Relativna korist i/ili šteta takvog kažnjavanja je upitna i svakako uključuje čimbenike kao što su individualna obiteljska kultura i obiteljsko okruženje.

Tragični slučajevi zlostavljanja djece trebali bi poslužiti kao poziv na buđenje o našoj odgovornosti kao roditelja i članova društva. Bit će bolje da kao roditelji koristimo oprezne i manje nasilne metode u odgoju svoje djece, čime pomažemo njihov pravilan psihički i fizički razvoj.

Izvor:

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki