Zagreba Lajfhaki

Učinite ovih 7 stvari da biste imali samopouzdano dijete

Fotografija: iStock/Gulliver

Samopouzdanje je jedan od najvrjednijih darova koje roditelj može dati svom djetetu. Carl Pickhardt, psiholog i autor 15 knjiga o roditeljstvu, kaže da će ga nedostatak samopouzdanja spriječiti u pokušaju novih ili izazovnih stvari jer će se bojati neuspjeha ili razočaranja drugih. U kasnijoj životnoj dobi to može biti razlog zašto nema uspješnu karijeru.

“Neprijatelji povjerenja su obeshrabrenje i strah”, kaže on. Stoga, kao roditelj, trebate poticati i podržavati svoje dijete kada pokušava riješiti teške zadatke.

Evo još 7 savjeta koje treba slijediti:

1. Cijenite trud bez obzira na to da li pobjeđuje ili gubi

Kad odrastate, avantura je važnija od same destinacije. “Dakle, bilo da vaše dijete postigne pobjednički gol za svoj tim ili promaši, pozdravite njegov trud”, savjetuje Pickhardt. Nikada se ne bi trebalo osjećati loše zbog pokušaja.

2. Pustite ga da sam rješava probleme

Ako učinite sve za njega, nikada neće razviti vještine koje su mu potrebne ili samopouzdanje da sam rješava probleme.

3. Neka glumi svoje godine

Ne očekujte da se vaše dijete ponaša kao odrasla osoba. “Kada osjeća da mu ide dovoljno dobro samo kada se ponaša kao odrasla osoba, ovaj nerealni standard može obeshrabriti njegov trud. Stoga mu dopustite da se ponaša kao dijete kakvo i jest.

4. Dajte im nove izazove

Pokažite svom djetetu da može postići male uspjehe koji vode nečem velikom – poput vožnje bicikla bez pomagača. “Roditelji mogu potaknuti samopouzdanje povećanjem odgovornosti koje moraju ispuniti”, objašnjava psihologinja.

5. Nikada nemojte kritizirati njihovu izvedbu

Ništa neće obeshrabriti vaše dijete više od kritiziranja njegovih napora. Davanje korisnih povratnih informacija i iznošenje pretpostavki je u redu, ali nikada mu nemojte reći da mu ne ide dobro. Ako se vaše dijete boji neuspjeha jer se brine da ćete se naljutiti ili razočarati, nikad neće isprobati nove stvari.

6. Tretirajte pogreške kao način učenja

Učenje na pogreškama gradi samopouzdanje. Ali to se događa samo kada vi, kao roditelj, neuspjeh tretirate kao priliku za učenje i rast. Nemojte biti previše zaštitnički nastrojeni. Dopustite mu da ne uspije i pomozite mu da shvati kako sljedeći put može imati bolji pristup.

7. Nemojte im reći kada ste zabrinuti za njih

“Roditeljsku anksioznost dijete često može protumačiti kao znak niskog samopoštovanja”, kaže Pickhardt. Kada ne pokažete da ste zabrinuti za njega, to mu pomaže da izgradi samopouzdanje. Uostalom, ti si mu glavni uzor.

Exit mobile version