Zašto bi naša djeca doručkovala kao kraljevi?

“Doručkuj sam, ručak podijeli s prijateljem, a večeru daj neprijatelju” stara je izreka čiji je engleski ekvivalent “Doručkuj kao kralj, ručaj kao princ i večeraj kao siromah”.

Unatoč ovim mudrim izrekama i suvremenim, brojnim i mjerodavnim studijama koje jasno pokazuju dobrobiti doručka, svaki osmi učenik započinje dan bez doručka. Razlozi su različiti – negdje roditelji ne tjeraju djecu da doručkuju, ili djeca tvrde da nemaju vremena, ili da nisu gladna, ili jednostavno ne vole hranu za doručak.

No zašto su međuobroci, a i međuobroci, vrlo važni za zdravlje djece i zašto ih se ne smije preskakati? Što bi trebao sadržavati savršen doručak i je li djecu teško naučiti doručkovati?

Doručak je najvažniji obrok u danu jer puni tijelo energijom nakon noćnog sna i gladi tijekom zadnjih 9-10 sati. Doručak treba pojesti najkasnije dva sata nakon buđenja. Očekuje se da će zdravi doručak osigurati 20-25% energije koja je djetetu potrebna tijekom dana. Doručak treba biti raznolik i uravnotežen. Osim energije, tijelo njime dobiva i tvari potrebne za normalan rast i razvoj – kompletne bjelančevine, kalcij, cink, željezo, vitamine skupine B, vlakna. Ako se ti makro i mikronutrijenti – vitamini i minerali – ne unesu uz doručak, teško ih je nadoknaditi sljedećim obrocima.

Doručak povoljno djeluje na kognitivne funkcije. Brojna znanstvena istraživanja pokazuju da djeca školske dobi koja ujutro doručkuju imaju bolje rezultate u školi, koncentriranija su, brže i s većom lakoćom upijaju gradivo. Doručak obnavlja razinu glukoze u mozgu, tako potrebnu za pravilno funkcioniranje mozga. Redoviti doručak također opskrbljuje omega-3 polinezasićene masne kiseline, kolin, vitamine skupine B, vitamin D, minerale koji su tako potrebni za mozak. Međuobroci također povoljno utječu na rezultate djece.

Doručak također znači bolje ponašanje i nižu razinu stresa. Djeca koja preskaču doručak brže se umaraju i često su razdražljivija ili nemirnija kasnije ujutro i poslijepodne. Djeca koja redovito doručkuju imaju više energije, manje su agresivna i imaju bolji odnos prema školskim obvezama.

Doručak, uz međuobroke, ima dugoročne pozitivne učinke na zdravlje djece: pomaže u održavanju zdrave tjelesne težine tijekom cijelog života te dovodi do smanjenja pretilosti, visokog krvnog tlaka, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Porast pretilosti u dječjoj dobi dijelom je posljedica nestanka normalnih prehrambenih navika u mnogim današnjim kućanstvima.

Pa ipak, kako motivirati djecu da doručkuju?

Bez obzira zašto djeca preskaču doručak, roditelji mogu i trebaju pronaći način da im stvore zdrave navike. Sredstva su drugačija – osobnim primjerom i doručkom s djecom, odabirom namirnica koje su zdrave i ukusne, a istovremeno zahtijevaju malo pripreme, kao što su svježe voće i povrće, mlijeko, voće i jogurt, sir, svježa skuta. sir, tvrdo kuhana jaja, cjelovite žitarice (kruh, tjestenina, zobene pahuljice). Ako vaša djeca ujutro tvrde da nisu gladna, pokušajte im steći naviku doručka tako što ćete im ponuditi voće ili svježe voće, mlijeko ili voćne frapee te jogurt ili pakirana voćna mlijeka.

Djeca su sklona oponašati ponašanje odraslih, pa će, ako ne vide svoje roditelje za doručkom, preskočiti taj obrok. Zato dajte djeci dobar primjer i sami doručkujte kao kralj.

Autor: dr. Maria Nikolova

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki