Zagreba Lajfhaki

Zašto se vjenčamo u bijelom?

Fotografija: Thinkstock/Gulliver

Tradicija da mladenka nosi bijelu haljinu datira iz 1840. godine, kada je kraljica Viktorija odlučila nositi bijelu haljinu na svom vjenčanju s princom Albertom.

Za mladenke prije nje bilo je netipično odijevati se u bijelo, umjesto toga nosile su “haljine od mnogo brokata, izvezene bijelim i srebrnim koncem”, kao crvena boja bila je vrlo popularna za vjenčanicu u zapadnoj Europi.

Europske i američke mladenke i dalje su odjevene u žuto, plavo, čak i crno, smeđe i sivo. Nakon što se Victoria udala u bijelom, predstavnici aristokracije diljem svijeta odlučili su slijediti njezin primjer kroz bijele haljine uglavnom se pokazalo da je mladenkina obitelj bila toliko bogata da je mogla odabrati haljinu koja je bila u opasnosti da bude uništena od… pa. , skoro sve. Do tada je bijela bila boja koju su nosile žene kada su se pojavljivale na sudu.

Isprva je veo bio obavezan samo pri odlasku u crkvu. Tradicija nošenja vela na vjenčanju, bez obzira na vjeroispovijest mladenke, nastala je u 19. stoljeću kako bi se pokazala skromnost i nevinost žene.

Prema izvorima, prvi velovi stavljeni su jednostavno zato što su se dame sramile pokazati lice pred mnogo ljudi.

Još jedno lansiranje bijele haljine bilo je vjenčanje Diane i princa Charlesa 1981. godine, kada je 3 milijarde ljudi vidjelo Dianu u prekrasnoj bijeloj haljini. Ovo je vjenčanje proglašeno najutjecajnijim brakom 20. stoljeća.

Exit mobile version