4 zastarjele navike pranja rublja koje vam uništavaju odjeću (i perilicu)

za mnoge je užasno zanimanje. Ali kada se tako osjećate, moglo bi vam pomoći da zastanete i budete zahvalni što deterdženti, perilice i sušilice rublja nisu ono što su nekad bili!

Na primjer, deterdženti su dostupni u unaprijed doziranim količinama, sadrže učinkovitije enzime za čišćenje i bolji su za okoliš. A perilice rublja su veće, nježnije prema odjeći i mogu se programirati za gotovo sve vrste tkanina i količine rublja. Povrh toga, automatske sušilice olakšavaju posao vješanja odjeće vani zimi, nude izbor ciklusa za svaku tkaninu, pa čak i dezinficiraju odjeću.

Uz sve ove inovacije, vrijeme je da se odreknemo nekih navika i savjeta za pranje rublja koje smo naučili prije mnogo godina.

Za čišću odjeću koristite toplu vodu

Nekad se odjeća kuhala u velikom loncu vruće vode na vatri da bi bila čista. Ta je odjeća bila ili pamučna ili lanena, koja je mogla izdržati visoke temperature. Današnje sintetičke tkanine i fino tkana prirodna svila i pamuk neće izdržati opetovano pranje vrućom vodom. Uz napredak u učinkovitosti čišćenja deterdženata, hladna ili topla voda je sve što vam je potrebno za uklanjanje većine mrlja i prljavštine.

Vidi više:

Za čistiju odjeću dodajete puno deterdženta

Dodavanje više deterdženta pri svakom punjenju može se činiti kao rješenje za čišću odjeću, ali zapravo može pogoršati stvari. Predoziranje deterdžentom ostavlja talog u tkaninama koji zadržava prljavštinu i mirise, zbog čega odjeća postaje kruta. Jedna od najgorih navika pranja rublja je punjenje perilice rublja i prelijevanje tekućeg deterdženta preko prljave odjeće ili bacanje šake kapsula deterdženta. Visokoučinkovite perilice rublja s prednjim i gornjim punjenjem trebaju samo jednu kapsulu ili otprilike dvije žličice tekućeg deterdženta za punu količinu rublja.

Mislite da je mirisna odjeća čista

Iako vam se može svidjeti miris deterdženta koji vam ostaje na odjeći nakon pranja, to ne znači da je tkanina čista. Čisto rublje je bez masnoće, znoja ili mirisa hrane. Deterdženti za pranje rublja s jakim mirisima često prikrivaju te mirise, ali oni se vraćaju kada ih toplina našeg tijela oslobodi iz tkanine. Pokušajte oprati odjeću deterdžentom bez mirisa da vidite čisti li vašu odjeću.

Vidi više:

Vjerujete da se perilica sama čisti nakon svakog punjenja

Čak i uz svu vodu koja protječe tijekom temeljitog pranja i ispiranja, svaka perilica pokupi prljavštinu, dlake, dlačice i prljavštinu. Čišćenje perilice rublja barem jednom mjesečno omogućit će vam čišće rublje i spriječiti začepljenja vodovodnih instalacija koje je skupo popraviti.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki