Zagreba Lajfhaki

5 grešaka pri rasvjeti koje NE smijete raditi

Odabir savršene boje boje, osiguravanje svog odgovarajućeg namještaja i tkanje u mješavini tekstura i tonova preduvjeti su za prekrasan . No jednako je važna i rasvjeta, a neki bi dizajneri čak rekli da je to jedan od najvažnijih detalja. Dok rasvjeta služi utilitarnoj svrsi, ona također igra ključnu ulogu u stvaranju gostoljubive, ugodne atmosfere. Kako bismo vam pomogli da usavršite ovaj važan detalj dizajna, nudimo vam najčešće pogreške pri osvjetljenju koje ljudi rade i što učiniti umjesto toga.

1. Nema raslojavanja svjetla

Svjetlo se mijenja tijekom dana, pa je sasvim prirodno da se vaše osvjetljenje mijenja od jutra do podneva i navečer. U tom smislu vaš unutarnji prostor mora moći reagirati na ono što se događa na otvorenom.

Ograničavanje rasvjete na samo jednu vrstu – strop, stol, pod ili naglasak – također će ograničiti način na koji možete funkcionirati u tom prostoru. Dobar plan rasvjete uključuje ambijentalno osvjetljenje, kao i radnu rasvjetu i akcentnu rasvjetu.

Ambijentalna svjetla obično su gornja svjetla i osiguravaju da vaša soba ima odgovarajuću opću rasvjetu za funkcioniranje. Primjeri uključuju lustere, visilice, ugradbene i polu-ujednačene svjetiljke te ugradne svjetiljke.

Ova vrsta stvara fokusirano svjetlo u određenim područjima i može uključivati ​​stolne svjetiljke, rasvjetu ispod ormarića i otočna svjetla za kuhinje.

Akcentna rasvjeta pruža izvrsnu priliku za izlaganje umjetnosti i dekora u vašoj sobi. Također služi kao dodatni izvor svjetla i može stvoriti raspoloženja koja ambijentalna i radna rasvjeta ne stvaraju.

2. Uglavnom se oslanjate na ugradbene lampe

U istom smislu, nije idealno oslanjati se isključivo na ugradna svjetla kao primarni izvor svjetla. Iako pružaju svjetlinu, modernog su izgleda i često se mogu prigušiti, sva svjetlost svijetli prema dolje. Zbog toga prostor može biti hladan. Zamijenite jednu od ugradbenih svjetiljki visilicom ili lusterom sa žaruljama ili sjenilima okrenutim prema gore. To će stvoriti mekoću i prilika je za dodavanje još jednog dizajnerskog elementa u prostor.

Vidi više:

3. Nema upotrebe dimmera

Prigušena svjetla su vaš najbolji prijatelj. Bez prigušivača ostaje vam jedna razina svjetline koja može biti presvijetla ili nedovoljno svijetla ovisno o dobu dana. Također otežava mijenjanje atmosfere za različite prilike. Uz stvaranje ugodnije atmosfere, ova postavka rasvjete također može pomoći u uštedi energije.

4. Zanemarivanje prirodnog svjetla

Uz uvođenje umjetnog svjetla u svoj prostor, obratite pažnju i prihvatite prirodno svjetlo. Kada zanemarite prirodno svjetlo kada planirate umjetnu rasvjetu, možete završiti s prostorima koji su preko dana osvijetljeni, a noću tamni. Umjesto toga, planirajte svoju shemu rasvjete imajući na umu i dan i noć. Koristite prozirne zavjese ili rolete za kontrolu dnevnog svjetla i koristite umjetno svjetlo navečer.

5. Zanemarivanje boje i intenziteta lampe

Različiti prostori i područja zahtijevaju specifične vrste svjetla, pa se pobrinite da koristite prave žarulje. Loše temperature boje često brzo pokvare raspoloženje. Hladne žarulje plavih tonova mogu učiniti sobu hladnom i sterilnom, dok pretjerano tople žarulje mogu učiniti sve previše žutim ili čak zatamnjenim. Dnevne sobe i spavaće sobe puno su bolje s toplijom, mekom bijelom rasvjetom kako biste se osjećali ugodno i opušteno.

Vidi više:

Exit mobile version