5 stvari koje trebate učiniti u svom vrtu u jesen

Kako je ljeto prošlo, vrijeme je za pripreme za zimu i proljeće koje slijedi. Jesen igra iznenađujuće ključnu ulogu u osiguravanju najboljih rezultata i rasta u proljeće. Da bi vaš jesenji vrt bio živ i zdrav, morate planirati i poduzeti mjere odmah. Slijedite ovih 5 stručnih savjeta.

1. Uklonite listove

Lišće koje pada po vašem jesenskom vrtu i travnjaku redovito prebacite u kompost, inače će ugušiti vaše biljke i travu. Pograbljajte lišće i kompostirajte ili ga koristite kao malč u vrtnim gredicama. Dobro istrunula lisna plijesan, kako je još nazivaju, bogata je hranjivim tvarima i izuzetno je korisna za vrtno tlo.

Vidi više:

2. Posadite lukovice proljetnog cvjetanja

Započnite s planiranjem svog proljetnog vrta sadnjom narcisa, nizozemskog irisa, zumbula, lahenalije, iksije, muskarije, ranunculusa, frezije, šafrana, anemonije, babuške i tulipana. Odaberite mjesto s laganim, dobro dreniranim tlom.

Priprema tla važan je dio jesenskog vrtlarstva, osobito kada se radi o sadnji novih biljaka koje će u proljeće biti najbolje. Na primjer, za lukovice koje cvjetaju u proljeće, sade se u jesen, a najbolji način da potaknete zdrave lukovice u proljeće je da pripremite tlo kada sadite u jesen. Nekoliko šaka komposta umiješanih u područje sadnje jednostavan je način da se pripremi i obogati tlo.

3. Podrežite živicu i biljke

Podrežite živicu prije zime kako bi ostala kompaktna i gusta od razine tla.

Ono što se tiče rezidbe je to što zapravo potiče novi rast. Razlog zbog kojeg je to učinjeno je taj što postoji kemikalija u svakom terminalnom pupoljku ili vodilici i nakon što je uklonite, ona dopušta pucanje pupova ispod. To znači mnogo grmolikiju biljku. Ali nemojte pogriješiti i orezati sve u vrtu, jer ako to učinite, mogli biste propustiti proljetno cvjetanje. Glicinija je, na primjer, već postavila svoje proljetne pupoljke – potražite cvjetnu stabljiku i ostavite je, jer obrezivanje znači da ćete propustiti njezino proljetno cvjetanje.

Vidi više:

4. Posadite zimi cvjetajuće jednogodišnje biljke u posudu

Kad je riječ o prekrasnom cvijeću za vaše posude i gole prostore u vašem jesenskom vrtu iu kasnu zimu i proljeće, sjetite se samo maćuhica, jaglaca i poliantusa. Pomiješajte s cinerarijom, nevenom i drugim jednogodišnjim biljkama. Posijte sjeme sada u posude ili kutije ili potražite sadnice u vrtnim centrima.

5. Posadite novo drveće i biljke

Jesen je savršeno vrijeme za sadnju novog drveća ili grmlja, pod uvjetom da je tlo dovoljno vlažno. Jesenska sadnja u vrtu ima prednost jer biljkama omogućuje mnogo mjeseci da se učvrste prije nego nastupi vruće ljetno vrijeme. Pazite da mjesto sadnje nije iznad podzemnih objekata kao što su kanalizacija ili dalekovodi.

Da biste doista vidjeli najbolje rezultate sa svojim biljkama, važno je pravilno pripremiti tlo. Dodajte gips u glineno tlo kako biste poboljšali njegovu strukturu, a bez obzira na vrstu tla, morat ćete redovito dodavati organsku tvar. To može biti stajnjak (pazite da je potpuno kompostiran kako ne biste spalili korijenje), peletizirani stajnjak ili kompost. To će dodati hranjive tvari natrag u vaše tlo i nahraniti mikroorganizme vašeg tla. Ovi mikroorganizmi obavljaju težak posao i osigurat će da struktura vašeg tla ima dobru ravnotežu zadržavanja vode i drenaže te će omogućiti biljkama da napreduju.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki