Zagreba Lajfhaki

7 povrća koje možete posaditi u lipnju

Uobičajeno je pogrešno mišljenje da, ako želite uzgajati, morate saditi u proljeće. Za mnoge ćete morati posijati sjeme ili posaditi sadnice nedugo nakon posljednjeg mraza, ali odstupanje od uobičajenog vremena nije nužno pogrešno.

Laknut ćete kad znate da imate još dovoljno vremena. Ovisno o tome u kojem dijelu zemlje živite, možete birati između različitih kultura. Evo našeg popisa povrća koje možete saditi u lipnju, zajedno s nekoliko korisnih savjeta za početak.

rotkvice

Lipanj je zapravo odlično vrijeme za sadnju ljetnih rotkvica koje brzo sazrijevaju u zemlju. To je zato što kada vrućina dosegne vrhunac, okus ovog povrća može postati preoštar.

Savjeti: Bez obzira na godišnje doba, rotkvice uspijevaju u vlažnom, dobro dreniranom tlu.

cikla

Cikla je otporna na hladnoću i obično se sadi na nižim temperaturama, ali će proklijati na temperaturama tla u rasponu od 10 stupnjeva do 25 stupnjeva.

Savjeti: Ako ste zabrinuti zbog vrućine, budite oprezni s kultivarima za koje se zna da su prilagodljiviji ili tolerantniji na toplinu, kao što su Detroit Dark Red, Merlin ili Early Wonder.

Pogledajte više:

krumpir

Ovo je povrće za koje mnogi ljudi misle da ga trebate posaditi u rano proljeće da biste dobili urod. Nije potrebno. Krumpir ima prosječno vrijeme zrelosti od 75 do 95 dana.

Savjeti: Klonite se krumpira koji dulje sazrijevaju poput riđana i odaberite Yukon Gold ili Norland.

Grašak

Grašak se obično uzgaja u rano proljeće i poznat je kao usjev za hladno vrijeme, ali ako ste na pravom mjestu i odaberete sortu koja je otporna na toplinu, možete ga dodati u svoj vrt. Većini treba oko 60 do 70 dana da sazrije.

Savjeti: Pazite se plamenjača oko sredine srpnja. Možete ga tretirati otopinom od 40% mlijeka i 60% vode. Postoji uobičajena zabluda da grašak ne uspijeva dobro po vrućem vremenu, ali to zapravo ima više veze s lošim navodnjavanjem. Dobro ih zalijevajte na vrućini i ne biste trebali imati problema.

Pogledajte više:

Bob

Grah je idealan usjev jer brzo sazrijeva na toplom tlu i na mjestima s najmanje osam sati sunca. One su konvencionalni usjev za tople sezone koji se obično dodaje u vrt. Možete odabrati mahune ili grah. Grah raste brže, a neke su sorte spremne za berbu za 35 dana.

Ljetna tikva

Ljetna tikva dolazi u svim oblicima, veličinama i sortama od žute do tamnozelene, što je čini odličnim izborom za različite regije. Ovi usjevi su relativno niske sorte zbog činjenice da se beru dok je kora još mekana. Potrebno je između 60 i 70 dana prije nego što budu spremni za žetvu.

Savjeti: Morate obratiti veliku pozornost na svoju ljetnu tikvu jer ima tendenciju da vrlo brzo nikne. Duguljaste sorte berite kad napune 20 do 30 cm, a okruglije pričekajte da promjera budu 10 do 20 centimetara. Ako pričekate da postanu preveliki, meso će biti pretvrdo za jelo.

Pogledajte više:

bamija

Bamija najbolje raste kada temperature dosegnu najmanje 29 stupnjeva tijekom dana, a ne padaju ispod 15 stupnjeva noću. U prosjeku joj je potrebno oko 60 dana da sazrije i dobro se ponaša u vlažnim uvjetima.

Savjet: Bamiju treba brati dok je mala do srednje veličine, duga oko 7 cm. Ako predugo čekate, dobit ćete prevelike mahune koje su teške i teško ih je žvakati.

Exit mobile version