Crni žohari izlaze iz odvoda i septičke jame: Kako ih se riješiti

Veliki crni žohari obično izlaze iz odvoda ili septičke jame u kući jer vole živjeti na tamnim i vlažnim mjestima.

Koje su njihove karakteristike, koliko su opasni i kako ih se jednom zauvijek riješiti.

Često kada usred noći posjetite kupaonicu, nađete li se licem u lice s nekim žoharom koji vam hoda po podu ili zidovima? Vidite što trebate učiniti.

CRNA KATSARIDA ili inače istočnjački

Crni žohar, koji se još naziva i istočni ili azijski žohar, jedna je od najčešćih vrsta u našoj zemlji. Na ovoj stranici ćemo vidjeti koje su njegove glavne karakteristike, u kakvoj sredini uspijeva i koliki je zdravstveni rizik. Osim toga, kako se razmnožava, kako ulazi u naše prostore i kako ih možete ukloniti prirodnim putem.

Glavne karakteristike crnog žohara

Crni žohar (Blatta orientalis) prilično je otporna vrsta. Ima relativno veliku veličinu jer može doseći do 3 cm i ima životni vijek do 2 godine. Boja mu je crna ili tamnosmeđa sjajna. Ženke imaju vrlo mala krila koja se teško uočavaju. Mužjaci imaju znatno veće jer prekrivaju 3/4 trbuha. Ali niti jedno od njih ne može letjeti.

Istočni žohar ima jednu karakteristiku koja ga razlikuje od ostalih vrsta. Iako voli toplinu, dobro se snalazi i na hladnoći.

Azijski žohar potječe s Krima, no s vremenom se proširio gotovo po cijelom svijetu. Jedna je od najsporijih vrsta žohara i relativno se sporo širi na druga područja.

U kakvom okruženju raste crni žohar?

Idealno okruženje za crne žohare je toplo s dosta vlage i stvaranjem skrovišta. Također mora pružati stalne mogućnosti traženja hrane. Ova posebna vrsta aktivna je uglavnom na otvorenim područjima tražeći hranu u trulim organskim tvarima, lišću i prirodnom otpadu. To ne znači da ne mogu napadati i zgrade ako nađu odgovarajuće uvjete.

Kao vrsta aktivna je noću pa ih je vrlo rijetko sresti danju. Više vole škrobnu hranu.

Kako i kada se azijski žohar razmnožava

Azijski žohar formira jajne kapsule u jednom danu i odlaže ih jedan do sedam dana nakon parenja. Čahura je žute ili smeđe boje, duga oko jedan centimetar i sadrži do 18 jaja. Kad se izlegu, bijele su boje, dok sazrijevaju postaju crvene, a kako sazrijevaju postaju tamnosmeđe i crne.

Crni žohari gube vitalnost na temperaturama nižim od 0 °C, dok se njihova jaja idealno izlegu na temperaturi od 29,5 °C. Važenje traje oko 1,5 mjesec.

Kao i svi žohari, mogu intenzivno rasti u toplim mjesecima. To je i razlog zašto je kod otkrivanja slučajeva dobro provesti dezinfekciju žohara u proljeće i jesen.

Gdje nalazimo crnog žohara, kako ulazi i što možemo učiniti?

Kao što smo rekli, azijski žohar je uglavnom aktivan na otvorenom i ne viđamo ga tako često kao kuhinjskog žohara. Ali ima sposobnost penjanja čak i na gornje katove stambenih zgrada kroz vodovodne cijevi. Nalazimo ga široko u kanalizaciji i općenito u odvodnim mrežama jer pronalaze vlagu koja im je potrebna.

Mjesta na kojima ima smeća i jakih mirisa njihovo su prirodno okruženje. Također ih je uobičajeno pronaći u podrumima, skladištima, restoranima, bolnicama, brodovima i drugim mjestima. U vanjskim dijelovima nalazi se ispod kamenja i trulog lišća.

Mogu i ulaze u zgrade kroz odvodne cijevi, ventilacijske otvore i kroz rupe ili pukotine u zidovima. Također mogu vrlo lako upasti u prizemlje kroz prozore ili otvorena vrata. Skrivaju se ispod namještaja, unutar ormara i oko električnih uređaja kao što je hladnjak.

Kako ih se riješiti prirodnim putem

Istočni žohar kao i svi žohari iskorištavaju sve moguće prilike za pronalaženje hrane. Stoga je razumno shvatiti da na mjestima gdje je aktivan ne bi trebalo biti ostataka hrane. Privući će ih mrvice, tragovi šećera, prljavo posuđe u sudoperu ili smeće koje se ne mijenja često u kantama.

Vrlo je važno zabrtviti sve ulaze silikonom ili nekim drugim odgovarajućim materijalom. Pukotine i rupe u zidovima i cijevima, također čepovi mogu se postaviti unutar zračnih kanala koji blokiraju smjer prema unutra. Konačno, posebno za prizemne kuće, paravani mogu biti vrlo korisni.

Najpopularniji i najpouzdaniji način za istrebljenje crnih žohara, prema apolymanseis.me, je kuhanje mješavine sode bikarbone i šećera u prahu u plitkoj posudi. Ostavite tanjur cijelu noć na mjestu gdje ste otkrili da je žohar aktivan. Šećer će privući žohare, a nakon što ga konzumiraju ubit će ih soda bikarbona.

Izvor: daddy-cool.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki