Dijabetes: Pazite gdje spremate hranu – Što je studija pokazala o plastičnom posuđu

Ako svakodnevno u prehrani koristite plastično posuđe, razmislite ponovno. Nova studija pokazuje da čak i nekoliko dana izlaganja zdravih ljudi kemijskoj tvari koja se koristi u njihovoj proizvodnji može povećati rizik od razvoja dijabetesa.

Znanstvenici već godinama znaju da određene kemikalije koje se koriste u industriji plastike mogu poremetiti naše hormone. Međutim, dosadašnji podaci uglavnom dolaze iz promatračkih studija.

Nova studija daje izravne dokaze da bisfenol A (ili BPA) može smanjiti osjetljivost tijela na inzulin.

BPA se koristi u proizvodnji raznih potrošačkih proizvoda, od plastičnih posuda za pohranu hrane do vrčeva i posuđa. Prije je bilo i u dječjim bočicama. Međutim, od 2011.-2012. ova je uporaba zabranjena u Europi i SAD-u.

Inzulin je hormon koji regulira šećer u krvi. Smanjena sposobnost organizma da na njega reagira (tj. inzulinska rezistencija) značajno povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Nalazi nove studije predstavljeni su na godišnjoj konferenciji American Diabetes Association (ADA 2024). Njezin je sažetak objavljen u medicinskom časopisu Diabetes.

Studija
Kako pišu istraživači, uključili su 40 zdravih dobrovoljaca. Polovica njih dnevno je primala neaktivnu tvar, a ostali malu dozu BPA.

Ova doza odgovara onoj koja se može nalaziti u plastičnom posuđu, budući da ju je Agencija za hranu i lijekove (FDA) iz SAD-a definirala kao sigurnu. Jednako je 50 mikrograma po kilogramu tjelesne težine.

Nakon četiri dana, tjelesna težina i razina šećera u krvi nisu se značajno promijenili kod dobrovoljaca u dvije skupine. Međutim, oni koji su primili BPA imali su znatno smanjenu osjetljivost na inzulin.

“Bili smo iznenađeni kada smo otkrili da ograničenje izloženosti BPA može izravno smanjiti rizik od dijabetesa”, rekao je nadzorni istraživač dr. Todd Hagobian, profesor i direktor Odjela za kineziologiju i javno zdravstvo na Kalifornijskom politehničkom državnom sveučilištu.

Dodao je da nova otkrića sugeriraju da sigurnosne granice BPA u plastičnom posuđu “možda treba preispitati”.

Istraživači nastavljaju svoje istraživanje kako bi vidjeli mogu li niže doze tvari tijekom nekoliko tjedana ili mjeseci dovesti do dijabetesa. Također žele ispitati može li redovito vježbanje poništiti ili spriječiti negativne učinke BPA.

.jatropedija.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki