Dr. Galabitsa Spahieva: 90% djece ima ortodontske probleme

Zdravlje zuba je bolna tema za Bugare. Djeca često imaju i brojne probleme vezane uz zube i njihov pravilan rast. Ovo je dr. Spahieva savjetovala posebno za čitatelje magazina “Doktor”.

Poslovna kartica

Dr. Galabitsa Spahieva diplomirala je “Dentalnu medicinu” na Medicinskom sveučilištu u Sofiji 2017. Također je magistrirala zdravstveni menadžment na istom sveučilištu. Ortodontskim liječenjem bavi se sedam godina. Postoje dvije klinike u gradskim četvrtima “Sukhata Reka” i “Krastova Vada”.

– Dr. Spahieva, kada je potrebno ortodontsko liječenje?

– Gotovo 90% djece ima ortodontske probleme. Za neke od njih, čak i ako se radi o djeci od 5-6 godina, ortodontski tretman treba započeti odmah. Ali postoje i problemi koji čekaju da se denticija pomiješa (mliječnih i trajnih zuba). Nekima je draže liječiti se alignerima, a čekamo djetetovu 12. godinu, kada već zamijeni sve mliječne zube trajnim, da bi ispravili zagriz alignerima.

Ortodontski tretman je krajnje individualan – ovisno o problemu i stanju djeteta odlučujemo kada ćemo započeti. Važno je ići na redovite preventivne preglede, ne samo da bi se karijes otkrio na početku, nego i da bi se svaki drugi problem rano otkrio i na vrijeme ispravio.

– Što roditeljima može signalizirati da njihovo dijete ima ortodontski problem?

– Mnogi roditelji su sretni kada su privremeni zubi dobro raspoređeni, jedan uz drugi, bez razmaka između njih. Međutim, do zbijenosti trajnih zubi doći će s 99% sigurnošću. Dobro raspoređeni trajni zubi rastu samo kada mliječni zubi imaju razmake (tri) između sebe. Jer mliječni zubi su puno uži od trajnih i ako između njih nema prostora, neće biti ni za stalne.

Također je važno da se roditelji suoče sa štetnim navikama djece u ranoj dobi. Treba na vrijeme prestati s dudama, hranjenjem iz dudice, uspavljivanjem na bočicu, sisanje prsta također treba prevladati. Upravo te štetne navike neminovno dovode do ortodontskih problema.

Žvakanje čvrste hrane iznimno je važno za razvoj čeljusti. Mnogi roditelji brinu o davanju krute hrane maloj djeci, kako se ne bi ugušila. Ali čvrsta hrana je dobra.

– Što je suvremeno ortodontsko liječenje?

– Za ispravljanje zagriza i sređivanje zuba biramo različite aparate – aparatiće, alignere i obične udlage ili lingvalne pločice. Svaki od ovih aparata radi na istom principu kako bi poravnao zube i ispravio zagriz. Izbor je individualan prema ortodontskom problemu. Pacijenti su zabrinuti zbog boli i nelagode tijekom ortodontskog tretmana. Da, ponekad postoji zatezanje, bol i nelagoda, ali to se događa samo u prva 2-3 dana nošenja aparatića. Nakon toga se čovjek prilagodi uređaju i navikne na njega.

Vrlo je važno da pacijent pomaže u ortodontskom liječenju. Često, kada nosi alignere ili druge pokretne aparate, pacijent si dopušta da ih ne nosi cijelo vrijeme. Međutim, mora biti odgovoran za svoje tretmane i nositi ih. U protivnom, rezultati neće biti dobri.

Bravice su fiksirane na zube i pacijent ih ne može skinuti. Ali ponekad mora nositi gumice koje se prilikom hranjenja skidaju i nakon toga ponovno stavljaju. I od njih se traži redovitost nošenja ovih elastika. U protivnom nećemo postići željeni učinak liječenja. Zato svojim pacijentima uvijek govorim da 50% njihovog liječenja ovisi o ortodontu, a ostalih 50% isključivo o njima.

– Koliko u prosjeku traje nošenje aparatića, alignera ili udlaga?

– Ortodontski tretman može trajati od 7-8 mjeseci s alignerima samo za male rotacije nekih zuba, do 2-3 godine za ozbiljnije probleme.

Ponekad je nužna i kirurška intervencija, a kod ovih bolesnika liječenje je puno duže.

– Što su zapravo aligneri?

– To su prozirne udlage koje pokrivaju samo područje zuba, a iza njih nema nepca. Izrađene su od posebne, potpuno prozirne plastike. Upravo zato ih pacijenti preferiraju – ortodontski se tretiraju nevidljivo, jer se aligneri ne uočavaju. Treba pažljivo pogledati u usta sugovornika da bi ih se vidjelo. Zbog toga mnoge poznate osobe koje liječim ortodontski preferiraju alignere. Neki od njih pojavljuju se na televiziji, u filmovima itd. Tako aligneri stvaraju pogodnost nevidljivog tretmana.

dr. Galabitsa Spahieva

– Što preporučate za vađenje zuba, jer mnogi stariji ljudi rade proteze koje se mogu vaditi i odbijaju ih nositi?

– Imao sam pacijente s vrlo problematičnim zubima koji su stalno trebali liječenje. Tek što popravimo jedan zub, drugi se počne kvariti. Takvi pacijenti su mi govorili: “Vadi ih sve van da se ja stavim na glavu i moji problemi će biti gotovi.” Ali to ih neće riješiti. Pacijenti ne shvaćaju da su proteze neudobne, bez obzira na to jesu li proteze plastične ili silikonske. Drugo, mijenjaju okus hrane jer leže na nepcu i desnima, stvarajući potpuno drugačiji osjećaj pri jelu. Ne znam iz osobnog iskustva, ali uzimam povratne informacije od pacijenata s protezom.

Kod nekih od njih nema dobro definiranih alveolnih grebena i tada vrlo teško proteze mogu napraviti vakum kako bi se uhvatile za zubno meso. U tim slučajevima proteze postaju pokretne kada osoba govori i kada jede. To stvara brigu i nelagodu.

Srećom, izumljeni su implantati koji omogućuju čovjeku da ima zube, da jede u potpunosti, a da se okus hrane ne mijenja ili da drži nešto pokretno u ustima. Implantologija napreduje velikom brzinom. Sada postoje mnoge mogućnosti za ugradnju implantata čak i kada je osoba potpuno bezuba. Postoji opcija pod nazivom TeethXpress koja vam omogućuje da dobijete sve svoje zube u samo tjedan dana.

– Što je TeethXpress manipulacija?

– Na mjesto izvađenih zuba postavlja se onoliko implantata koliko je potrebno. Nakon toga uzimamo otiske i visinu za nove zube, izrađujemo uzorke, izrađujemo posebne privremene konstrukcije koje se učvršćuju na implantate. Tako se pacijent može bezbrižno smiješiti i jesti s ovim privremenim zubima najmanje šest mjeseci dok se implantati integriraju s kosti. Privremena konstrukcija se zatim zamjenjuje cirkonskim lijepim zubima ili nekom drugom vrstom – izbor je vrlo velik.

Vesela Stoichkova, dr. med.: Ortodontski tretman može zaustaviti hrkanje i apneju u snu

Kada izvadite samo jedan zub nemojte misliti da ste riješili svoj problem. Vrlo je važno na njegovo mjesto staviti drugi, jer na praznom mjestu susjedni zubi su nagnuti, a rastu suprotni zubi. To je povezano s topljenjem kosti i gubitkom više zuba.

Zato uvijek preporučam ugradnju implantata – jedan po jedan kroz vrijeme, da ne damo veliki iznos odjednom. Ovo je ulaganje u budućnost, jer često se dogodi da ostanemo bez zuba. Ako odmah nakon pada zuba ugradimo implantat, tada ćemo imati dovoljno implantata da drže konstrukciju od svih potrebnih zuba. Za jednu čeljust dovoljno je 6-7 implantata.

– Što preporučate kod parodontne bolesti?

– Još nema lijeka za parodontnu bolest. Stoga pacijenti s parodontitisom trebaju posvetiti veliku pažnju čišćenju zubi. Njihova higijena mora biti više nego savršena kako parodontna bolest ne bi napredovala. Tako će, iako smanjena, kost ostati zdrava i bez upalnih procesa.

Jer parodontoza je upalni proces u zubnom mesu kada pacijenti nisu vodili odgovarajuću brigu o svom oralnom zdravlju. Ako se guma pritisne, iz papila curi mala količina gnoja, a bolesnici to ne primjećuju. Ali to uzrokuje topljenje kosti i pogoršava problem.

Dakle, osim održavanja besprijekorne higijene, morate imati parodontne tretmane. To uključuje obavezno čišćenje zubnog kamenca, što je i zakon za osobe bez parodontnih problema, kiretažu džepova, parodontološke operacije. Ovi pacijenti trebaju se strogo pridržavati preporuka svog parodontologa.

Mara KALČEVA

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki