Zagreba Lajfhaki

Dr. Garo Artin Alboyajjian: Preporučujemo polagano mršavljenje, a ne naglo mršavljenje

Kada govorimo o prekomjernoj tjelesnoj težini i/ili pretilosti, najčešće je povezujemo s dijabetesom, visokim krvnim tlakom i srčanim problemima.

No ispada da mnogo viška kilograma može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme u gotovo svim sustavima našeg tijela.

U ovom intervjuu s dr. Garom Artinom Alboyajjianom razgovaramo o tome kako pretilost utječe na neke druge organe i sustave.

Poslovna kartica

Dr. Garo Artin Alboyajjian specijalist je interne medicine, gastroenterologije, homeopatije i ultrazvuka abdomena u bolnici Vita u Sofiji. Nakon što je završio visoko medicinsko obrazovanje u MA-Sofija 1989. godine, do 1993. godine radio je u “Ambulanti” u općinskoj bolnici Radomir.

Od 1996. do 1998. bio je specijalizant na Klinici za gastroenterologiju Državne bolnice Lozenets, a od 1998. do 2001. bio je osobni liječnik specijalizant Državne bolnice na Odjelu specijalizirane opće dijagnostike i terapije, pružajući zdravstvenu zaštitu zaposlenicima i obitelji Ministarstva zdravlja, Predsjedništva i Narodne skupštine, kao i svih stranih izaslanstava.

Dr. Alboyadjian je ovlašteni liječnik veleposlanstava SAD-a, Australije i Novog Zelanda za obavljanje liječničkih pregleda i izdavanje potvrda važećih u dotičnim zemljama.

Uz navedene specijalizacije i priznate specijalnosti, završio je tečajeve iz pedijatrije, kao i iz opstetricije i ginekologije.

– Dr. Alboyadjian, za početak navedite najčešće bolesti za čiji razvoj i težinu pretilost igra vrlo važnu ulogu.

– Pretilost je zaista vrlo važna kod bolesti koje zahvaćaju sve sustave ljudskog organizma. Čak bih rekao da dramatično povećava rizik od razvoja vrlo ozbiljnih bolesti: hipertenzije; visoke vrijednosti kolesterola u krvi; moždani udar; naravno, dijabetes tipa 2; dislipidemija; apneja za vrijeme spavanja.

Također doprinosi bolestima žučnih kanala i jetre (na primjer, nealkoholni steatozni hepatitis); osteoartritis i neke maligne i srčane bolesti; bubrežni poremećaji i druge teške popratne bolesti. S tim u vezi želim istaknuti sljedeće: dokazano je da su u europskim zemljama prekomjerna tjelesna težina i pretilost glavni uzrok oko 80% slučajeva dijabetesa tipa 2; 35% – za ishemijsku bolest srca i 55% – za hipertenziju kod odraslih.

– U jednoj svojoj publikaciji kažete da debljina utječe i na normalnu funkciju kože. To je zanimljivo, nismo to komentirali. Molim te objasni.

– Da, ima. Posljedice su patološke promjene na kožnoj barijeri, na radu žlijezda lojnica i znojnica. Dovodi do poremećaja u radu limfnih i krvnih žila kože, kao i do promjena kolagena (celulit). Pretilost uzrokuje povećan gubitak vode kroz kožu.

Revolucija: Znanstvenici napravili tabletu za mršavljenje koja ne šteti organizmu!

U teškim slučajevima pretilosti, koža pacijenata je suha i teško se oporavlja od ozljeda. U bolesnika s prekomjernom tjelesnom težinom povišeni su androgeni, inzulin i hormoni rasta (može se razviti hirzutizam). Pretili bolesnici imaju više kožnih nabora, što dovodi do pojačanog znojenja, a često i do pojave osipa (intertrigo).

Također je odgođen i odljev limfnih žila, što dovodi do limfedema. I na kraju, ali ne manje važno, pretilost uzrokuje promjenu cirkulacije krvnih žila, što pak uzrokuje mikroangiopatiju.

I još: pretilost je također povezana s promjenama u strukturi kolagenih vlakana kože, što dovodi do otežanog cijeljenja površinskih rana. Mogu se pojaviti karabunculi (akutna gnojna upala nekoliko susjednih folikula dlake), akne i drugi kožni poremećaji. Količina potkožnog ili masnog tkiva je naglo povećana.

dr. Garo Artin Alboyadjian

– Kojim mehanizmom prekomjerna tjelesna težina, a posebno pretilost utječu na reproduktivne probleme?

– Spajanje tkiva maternice u jajniku dovodi do povećanih razina ektogena, a nema progestina. Slična hormonska neravnoteža uzrokuje probleme s menstrualnim ciklusom, ksipencilinemiju, povećava rizik od cista na jajnicima, mioma maternice, bolnih menstruacija, depresivnih stanja.

Optimalne razine spolnih hormona iznimno su važne za rano začeće. Promjena tjelesne težine potiskuje funkciju hipofize i potiskuje proizvodnju luteinizirajućeg (LH) i folikulostimulirajućeg (FSH) hormona koji su odgovorni za pojavu jajne stanice i ovulaciju.

Zgrušavanje se često povezuje s inzulinskom rezistencijom i sindromom policističnih jajnika, što dovodi do peptičkih problema, potisnute ovulacije i smanjene kvalitete jaja.

Gubitak težine do 5% višestruko povećava šanse za začeće i smanjuje rizik od dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti. I više: ako je vaše dijete pretilo, u ozbiljnoj je opasnosti od preuranjenog puberteta.

-Dr. Alboyadjian, budući da se sve češće komentiraju posljedice pretilosti u odnosu na druge organe i sustave u tijelu, molim Vas da se ukratko podsjetite na glavne točke u vezi s tim.

– Nema sumnje i svi znaju da ogroman udio osoba s dijabetesom tipa 2 ima prekomjernu tjelesnu težinu ili je pretilo. Stoga bi osobe u rizičnim skupinama za ovu vrstu dijabetesa trebale težiti smanjenju tjelesne težine, što može spriječiti ili odgoditi pojavu bolesti.

Nema sumnje da je visoki krvni tlak izravno povezan s prekomjernom težinom i pretilošću. A povećava se jer srce ulaže više napora da opskrbi krvlju sve stanice u tijelu.

Višak masnoće šteti i bubrezima koji se brinu za regulaciju krvnog tlaka. Rizik od dijabetesa i visokog krvnog tlaka, pak, najčešći su uzroci kronične bubrežne bolesti.

Novija istraživanja pokazuju da čak i sama pretilost može uzrokovati bubrežnu bolest i ubrzati njen razvoj bez prisutnosti drugih čimbenika rizika.

Također dolazimo do prekomjerne tjelesne težine kao provokatora zatajenja srca, srčanog udara, iznenadne srčane smrti, bolova u prsima ili abnormalnog srčanog ritma. Postoje slučajevi kada pretilost dovodi do promjena u srcu koje mu otežavaju rad i onemogućuju krvi da dopre do svih stanica u tijelu.

Sirtfood-dijeta je novi hit u mršavljenju

Opet ću naglasiti da mršavljenje popravlja krvni tlak, regulira razinu kolesterola i poboljšava prokrvljenost. Nažalost, velik dio pretilih pacijenata također pati od apneje za vrijeme spavanja.

Nakupljanje masnoće pritišće dišne ​​putove i to uzrokuje otežano disanje ili glasno hrkanje, kao i kratkotrajno usporavanje disanja. Samo smanjite težinu i simptomi ove bolesti će se značajno smanjiti.

Uzroci prekomjerne tjelesne težine i pretilosti zaista su vrlo različiti: prejedanje, neaktivnost, depresija, nekvalitetna hrana, stres i još mnogo toga. O prekomjernoj tjelesnoj težini govorimo kada je BMI indeks veći od 27,3% za žene i više od 27,8% za muškarce.

Dijagnoza je pretilost kada indeks pokazuje više od 30%. Ako osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu i izgubi samo oko 5%, to značajno smanjuje rizik od bolesti srca i dijabetesa tipa 2. Sukladno tome, također smanjuje rizik od svih stanja, bolesti i poremećaja o kojima smo govorili.

– Koje biste konkretne preporuke dali?

– Vrlo ih često ističemo, samo ću dodati da preporučamo polagano, ritmično mršavljenje, a ne naglo i drastično mršavljenje. U tu svrhu razmislite o prehrani, fokusirajte se što je više moguće na voće i povrće, smanjite šećer, slatkiše i sol. I također gazirana pića, alkohol, cigarete, pržena hrana.

U tom smislu važna je i tjelesna aktivnost. Moja preporuka je da odaberete onaj koji vam se sviđa i radite ga sa zadovoljstvom. Neka to bude barem 150 minuta tjedno aktivnog bavljenja sportom – vožnja bicikla, brzo hodanje, aerobik, joga, zumba, ples itd. Kad se tijelo navikne, možete prijeći na više treninga snage.

U našoj bolnici imamo Centar za barijatrijsku i metaboličku kirurgiju koja se uglavnom odnosi na pretilost i dijabetes tipa 2. Globalno se smatra da je metabolička i barijatrijska kirurgija budućnost medicine u borbi protiv pretilosti i dijabetesa tipa 2.

Yana Boyadzhieva

Exit mobile version