Evo kako pravilno njegovati pelargonije u jesen




Fotografija: Pelargonium za Europu

Ljeto je ustupilo mjesto čiji se miris već osjeća. Dani su kraći, vrijeme je hladnije, a nas obuzima melankolija. Uz šarene boje, pak, možemo vratiti veselo ljetno raspoloženje. Stručnjaci Pelargonium for Europe (PfE) daju savjete kako zaštititi ove višegodišnje ljepotice iz Južne Afrike i održati im cvatnju čak iu jesen.

Nije slučajno da muškatni oraščić vole i mladi i stari, u malim i velikim gradovima diljem Europe. Ne samo da njezini cvjetovi sjaje u širokoj paleti nijansi i osunčane i polusjenovite balkone i terase od proljeća do jeseni pretvaraju u cvjetna utočišta, već je pelargonija (siva) takozvana “zahvalna biljka”. Vrlo čvrsta i laka za održavanje, ne postavlja velike zahtjeve vlasniku. I ne morate ga zamijeniti jesenskim biljkama već početkom jeseni. Nakon vrlo vrućeg i iscrpljujućeg ljeta, muškatni oraščić ostaje najbolji čak i kad temperature padnu. A uz pravilnu njegu, ovaj vrhunski oblik može se održati do prvih mrazeva.

Nastavite gnojiti

Muhe trebaju hranjive tvari za rast i cvjetanje, stoga nastavite, čak i s pola doze. Dugotrajna gnojiva u tlu polako se troše u jesen. Dodatna gnojidba biljkama će dati novi poticaj.

Pogledajte više:

Ne zalijevajte tako jako

U vrućim ljetnim danima posezanje za kantom za vodu jednako je važan dio svakodnevnog života kao i pranje zubi, no u jesen je vrijeme za manje toga. Tlo isparava manje vode, kao i sam geranij. Savjet stručnjaka: prvo provjerite kakvo je tlo, a zatim zalijte.

Mjesto na suncu

Kako se sunce smanjuje, sjena drveća i zgrada se mijenja. U jesen lonac ili kutija mogu dobiti samo nekoliko sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Ako možete pronaći sunčano mjesto za svoj geranij, unatoč jesenskom svjetlu, osigurat ćete više cvjetanja.

Pogledajte više:

Zimovanje geranija

Ako želite pokušati prezimiti pelargoniju, ostavite je vani što je duže moguće. Svjež zrak i sunčeva svjetlost uvijek su bolji od zimovanja u kući. Ako temperature ostanu konstantno jednoznamenkaste, premjestite biljku na mjesto za zimovanje. Mladice odrežite na oko 15 cm i posude stavite na hladno mjesto (5-10°C), na primjer u zimski vrt ili staklenik. U proljeće, biljke treba pažljivo vratiti na svjetlo. Za to će biti potrebno više strpljenja nego za nove biljke prije nego ponovno procvjetaju. Stoga je zimovanje prikladno uglavnom za rijetke sorte ili za biljke s posebnim navikama rasta.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki