Jedna od pet žena bori se s ćelavošću! Koliko vlasi trebamo gubiti dnevno?

Jedna od pet žena će se u nekom trenutku života susresti s problemom gubitka kose, što ima veliki utjecaj na samopouzdanje, ali i na njezine društvene aktivnosti i kontakte s društvenom i profesionalnom okolinom.

Kako navodi dermatologinja-afrodizologinja Panagiota Riga za Fm agenciju i u emisiji Tanie Madouvalou “104.9 Health Secrets”, 42% žena je pogođeno ovakvim problemima, a svakako i androgenom alopecijom (gubitak kose), koja je vrlo česta u ženskog spola, a uglavnom je posljedica nasljeđa.

Kglavni uzroci

No, u igru ​​dolaze i hormonski čimbenici, bilo u pubertetu ili menopauzi, gdje se problem pogoršava, jer tada prestaje blagotvorno djelovanje estrogena. Tijekom menopauze, ističe gospođa Riga, potrebna je posebna pažnja, pogotovo ako postoji nasljeđe, jer može doći do brzog propadanja i ženska glava može ostati bez kose.

Drugi uzroci gubitka kose prema gospođi Rigi mogu biti bolesti štitnjače, intenzivan stres, traumatski događaj, teža operacija ili čak trudnoća, pri čemu žena može izgubiti čitave čuperke s glave, no problem se riješi u roku od šest mjeseci. “Također gubitak željeza ili feritina u krvi može uzrokovati probleme s gubitkom kose. Posljednjih godina čak smo vidjeli da nedostatak vitamina D utječe na kosu, kao i na cijelu kožu”.

80-100 dlaka dnevno, normalna regeneracija

Ali što je gubitak kose koji se smatra normalnim na dnevnoj bazi i koji zapravo počinje problem? “Naša se kosa svakodnevno regenerira, što znači da svaki dan gubimo oko 80 do 100 vlasi. Kad je količina veća onda je stvar definitivno patološka”, kaže gospođa Riga.

Oni ga sprječavaju tako što ga liječe

Što se tiče problema s kosom, dobro je znati da rana dijagnoza i liječenje pomažu održati našu kosu na vrlo dobroj razini, upozorava gospođa Riga: „Čim osjetimo ili vidimo prvo stanjivanje, moramo posjetiti dermatologa. Svakako će se napraviti laboratorijska pretraga kako bi se isključili neki patološki uzroci, pa ako odatle postoji neka smetnja, sanirala bi se kod nadležnog liječnika ili bi se dali vitamini koji su organizmu potrebni.”

Lijek za koji se čini da ima izvrsne rezultate kod svih vrsta alopecije kod žena, ali posebno kod androgene alopecije, kako kaže gospođa Riga, je minoksidil. “Ovo je supstanca koja postoji već mnogo godina. Zapravo, izvorno se koristio kao lijek za snižavanje krvnog tlaka, a oni koji su ga uzimali oralno, otkrili su da ne samo da nisu izgubili kosu, već su i postali gušći. Tako je 1989. godine dobio odobrenje za topikalnu primjenu kod muške alopecije, a već 2000. godine odobren je i za žene. U međunarodnim smjernicama za liječenje alopecije lijek je izbora.”

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki