Zagreba Lajfhaki

Kako ćete uspjeti kontrolirati svoje snove?

Jeste li ikada pomislili da imate tu sposobnost?

Prema News247 možete u potpunosti kontrolirati sadržaj svojih snova i tako smanjiti stres i riješiti 5-6 svojih problema. Sve što trebate učiniti je biti strpljiv i obaviti posao koji rezultira lucidnim sanjanjem.

Lucidno sanjanje je sposobnost spoznaje da sanjate dok spavate. Na taj način možete dobiti određenu kontrolu nad likovima koje ‘vidite’, sadržajem i okolinom.

Odnosno, napravite priču i ‘vidite’ kako se odvija, kako želite.

Zašto to učiniti?

Lucidno sanjanje povezano je s poboljšanim sposobnostima rješavanja problema, povećanom kreativnošću i smanjenom tjeskobom.

Neki ljudi koriste lucidno sanjanje kao alat za samootkrivanje, osobni rast i duhovno istraživanje. Neki ih ‘rukuju’ za liječenje problema vezanih uz najosnovnije funkcije za naše zdravlje.

To nije najnevinija stvar na koju ćete naići, budući da su studije pokazale da može biti povezana s rizicima kao što su paraliza sna i lažna buđenja.

Upućeni se slažu da je ovo uzbudljivo i korisno iskustvo ako želite istražiti mogućnosti svog uma.

Usput, ako niste gledali Inception, evo vam prilike.

Ako sada nikada niste imali lucidan san, ali biste željeli proživjeti to iskustvo, slijedite korake koji će vas dovesti do uspjeha. Nakon – naravno – najprije dajemo Cezaru ono što je Cezarevo.

SEDAM KATEGORIJA SNOVA

Kao koncept, lucidni san postoji od 1867. godine, kada ga je spomenuo markiz D’Hervey de Saint-Denys u svojoj knjizi pod naslovom “Les Reves et Les Moyens de Les Diriger: Observations Pratiques” (Snovi i njihova sredstva usmjeravanja) : Vježba zapažanja).

Kao termin (lucidni san) prvi put ga je napisao psihijatar Frederik van Eeden u članku koji je objavio 1913. godine pod naslovom “Studija snova”. Prethodno je proučavao vlastite snove tijekom razdoblja od 14 godina i bilježio ono što je smatrao najvažnijim u svoj ‘dnevnik snova’.

Klasificirao ih je u 7 različitih vrsta:

  1. izvorni san (“ovaj tip je rijedak. Nisam našao jasnu indikaciju za njih, kod drugih autora. Međutim, vrlo je karakterističan i lako se razlikuje. Pojavljuje se samo na početku sna, kada je tijelo u normalnom zdravom stanju, ali vrlo umoran. U kontinuitetu se prijelaz iz budnog stanja u san odvija gotovo u trenutku onoga što se općenito naziva ‘nesvjesticom’. Radije to zovem ‘diskontinuitet pamćenja’).
  2. patološki (“groznica, probavne smetnje ili neki otrov igraju ulogu i općenito, to je mala manjina”),
  3. uobičajeno (“to je uobičajena poznata vrsta, kojoj odgovara velika većina snova. To je vjerojatno jedina vrsta koja se javlja mnogim ljudima. Nije osobito ugodna ili neugodna, iako može varirati prema svom sadržaju. Može se pojaviti u bilo koje vrijeme spavanja, danju ili noću, i ne treba nikakvo fizičko uznemiravanje da bi se to proizvelo. Lažno sjećanje – paramnezija – vrlo je često kod njih. iracionalni su i zbunjeni, i ostavljaju vrlo slabe tragove nakon buđenja”).,
  4. živi (“razlikuje se od običnog sna uglavnom po svojoj živosti i snažnom dojmu koji ostavlja. Ponekad traje satima i danima nakon buđenja, s bolno jasnim sjećanjem na svaki detalj. Smatra se da su ovi snovi rezultat neke abnormalne fizičke stanje . Međutim, mislim da ih se nesumnjivo mora razlikovati od patoloških snova. Živopisni snovi općenito su krajnje apsurdni ili neistiniti, jasni i dobro zapamćeni. Um je potpuno isključen i reintegracija je vrlo manjkava)
  5. demonski („to su simbolični ili podrugljivi snovi, s karakterističnim elementom onoga što ja nazivam demonskim. Bojim se da će ova riječ izazvati neki žamor negodovanja, ili barem osmijeh ili podsmijeh. Ipak, mislim da mogu uspješno braniti upotrebu Demonskim nazivam one fenomene koji nam daju dojam da su ih osmislila ili organizirala inteligentna bića vrlo niskog moralnog reda. Priznat ću da je stvarno postojanje bića koje možemo nazvati “demonima” problematično, i znanstvenici smatraju da je koncepcija vrlo korisna i zgodna “),
  6. opći osjećaji u snu („ovaj tip nije lako opisati. To nije običan san, budući da nema vizije, slike, događaja, niti riječi ili imena. Tijekom dugog vremena dubokog sna, um je stalno okupiran osobom, mjestom , izvanredan događaj ili čak apstraktna misao. To je barem sjećanje u budnom stanju. Ti osjećaji u snu nisu neugodni i nerazumni, sve dok je tijelo dobrog zdravlja”) i
  7. svjesni san (“u ovim snovima reintegracija mentalnih funkcija je toliko potpuna da se spavač sjeća svakodnevnog života i vlastite situacije, dostiže stanje savršene svijesti i može usmjeriti svoju pozornost i pokušati različite radnje slobodne volje. Međutim, san – kao što mogu sa sigurnošću tvrditi – nesmetano je, duboko i osvježavajuće”).

Napomenuo je da je posljednja vrsta za van Eedena bila “najzanimljivije otkriće i vrijedno najpažljivijeg promatranja i proučavanja”.

Od 500 koje je vidio, ocijenio je da 352 ispunjavaju uvjete lucidnog sna.

Istraživačica Celia Green postala je 1968. godine prva koja je povezala lucidne snove s fenomenom lažnog buđenja. Ona je također bila ta koja je rekla da su povezani s brzim pokretima očiju (REM) fazom sna, kada se većina snova pojavljuje.

Njezina su otkrića potvrđena 1980-ih, kada su istraživanja pokazala da oni koji imaju lucidne snove pokretima očiju pokazuju da su svjesni, pomicanjem očiju u unaprijed dogovorene položaje. Činjenica koja pokazuje razinu svijesti.

KAKO MOŽETE ‘KREIRATI’ I ‘VIDJETI’ LUCIDAN SAN

Stanfordski liječnik i profesor medicine spavanja Rafael Pelayo bio je među onima koji su Wiredu dali sažeto znanje koje vam je potrebno da biste vidjeli što doista želite u svojim snovima.

Pojasnio je da “ako vam se to nikada nije dogodilo, teško je povjerovati”. Ali to je nešto što se događa.

Postoje mnoge tehnike koje se mogu koristiti za povećanje vjerojatnosti lucidnog sanjanja. Ne tako brzo. sve ću ti reći. Međutim, trebali biste znati da će vam trebati vremena i dovoljno truda da uživate u dobrim – stabilnim – rezultatima.

BLAGA

Tehnika mnemotehničke indukcije lucidnih snova (MILD) je sljedeća: prije odlaska na spavanje ponovite rečenicu u sebi (npr. “Danas ću vidjeti lucidan san”), vizualizirajte sebe shvaćajući da sanjate i zamislite što ćete učinite kad postanete svjesni.

Napravite bazu podataka – tako da se možete prisjetiti

Prije nego što naučite kontrolirati svoje snove, morate ih se sjetiti. Prvi korak kojeg se treba prisjetiti jest želja da nam se nešto dogodi. Da vidimo nešto. Dakle, dok ležimo, korisno je usredotočiti se na svoju namjeru da se ujutro prisjetimo sna. “Neka vam postane rutina pisanje olovkom na papiru što god vam padne na pamet”, rekla je Rebecca Robbins, instruktorica na Harvard Medical School i znanstvenica koja se bavi spavanjem. Uz ponavljanje, možda ćete se početi sjećati više svojih snova.

Otkrijte trendove koji će povećati vašu svijest

Nakon što vođenje dnevnika postanemo navika, sljedeći korak je traženje čudnih obrazaca ili općih tema u našim snovima. “Kada prepoznajete uobičajene teme, tada imate određeni cilj za svoje pamćenje”, kaže Benjamin Baird, istraživač ljudske kognicije na Sveučilištu Texas u Austinu.

Na primjer, ako često vidite plave balone, odvojite trenutak i razmislite o tome kako možete puknuti jedan od njih.

Prepoznao je znakove uračunljivosti

Penjete li se stepenicama koje ne vode nikamo? Padanje u vrtaču koja se niotkuda pojavljuje na podu? Iskoristite u svoju korist prirodu iskustva koje ne slijedi točno logiku stvarnosti. Pokušajte otvoreno prepoznati iskustvo kao nestvarno kad god se san počne udaljavati od stvarnosti.

Probudite se ranije i ponovno zaspite

Ako sve ovo činite, a niste postigli svjesno u svojim snovima, Baird preporučuje tehniku ​​Wake back to bed (WBTB): probudite se nakon 5-6 sati sna, ostanite budni 20-30 minuta i zatim vratiš se na spavanje. U ‘prozoru’ koji imate otvorene oči pišite svoje bilješke u dnevnik, fokusirajući se na ono što želite postići. “Kada ponovno zaspite, vjerojatnije je da ćete imati lucidan san. Ne razumijemo u potpunosti zašto se to događa, ali znamo da je učinkovito.”

Postoje knjige kao što je Istraživanje svijeta lucidnog sanjanja (Stephen LaBerge, Howard Rheingold) koje sadrže informacije o vještini lucidnog sanjanja koja se može trenirati.

Exit mobile version