Kako i kada zalijevati cvijeće ljeti da se ne osuši i ne izgori

Dok zalijevate i njegujete cvijeće u svom vrtu i na balkonu, ono i dalje ima naborano i požutjelo lišće. Tada možda radite nešto krivo prilikom zalijevanja.

U nastavku pročitajte kako pravilno zalijevati svoje biljke u vrlo vrućim razdobljima ili u razdoblju cvatnje kako se ne bi osušile.

Na što pazimo kada zalijevamo biljke i koji je najučinkovitiji način za kvalitetnije zalijevanje?

Sve biljke trebaju vodu da bi ostale zdrave. Mogu kratko živjeti bez vode i zbog toga je zalijevanje možda najvažnija uzgojna njega, kako za cvijeće, tako i za povrće, aromatično bilje, drveće i grmlje. Iako se zalijevanje čini relativno laganim procesom, većina nas nesvjesno čini neke osnovne pogreške prilikom zalijevanja biljaka.

Pretjerano zalijevanje, kao i nedovoljno zalijevanje, može stvoriti značajne probleme u rastu biljaka. U današnjem ćemo članku pokriti tajne pravilnog navodnjavanja s korisnim savjetima o tome kako zalijevati, kada i koliko često kako bismo osigurali zdrave zelene biljke sa snažnim rastom, bujnim cvjetanjem i obilnom proizvodnjom.

1. Što se događa s našim biljkama kada ih ne zalijevamo pravilno?

Nepravilno zalijevanje jedan je od najčešćih uzroka problema s biljkama, bilo zbog nedovoljnog ili pretjeranog zalijevanja. Biljke pate kada nemaju dovoljno vode za apsorbiranje iz korijena, pokazuju smanjeni rast, sušenje lišća ili postupno opadanje listova i cvjetova te smanjeno plodonošenje.

Prema tome, prekomjerno zalijevanje može uzrokovati simptome kao što su truljenje korijena, žutilo lišća, opadanje lišća i cvjetova, kao i uvjete rasta bolesti.

2. Kada je pravo vrijeme za zalijevanje biljaka?

Vrlo je važno da se zalijevanje obavlja u pravo vrijeme. U svakom slučaju izbjegavamo zalijevanje vrta u vrijeme ručka, zbog velikih gubitaka vode i mogućeg razvoja bolesti. Radije zalijevamo rano ujutro, jer su ujutro biljke dovoljno zalivene i male su šanse za razvoj gljivičnih bolesti.

Druga mogućnost je zalijevati u sumrak, jer u večernjim satima nemamo gubitaka vode isparavanjem. Posljednja opcija je zalijevanje biljaka tijekom noći, iako u tom slučaju postoji rizik od razvoja gljivičnih bolesti zbog pretjerane vlažnosti tla.

3. Koliko često zalijevamo naše vrtne biljke?

Učestalost zalijevanja biljaka ovisi o mnogim čimbenicima, kao što su vrsta biljaka, stadij njihovog rasta, vrsta tla i prevladavajući klimatski uvjeti. Na primjer, hortikulturno i ukrasno grmlje treba više vode nego sukulenti i kaktusi. Biljka koju držimo u posudi ima veće potrebe za vodom u odnosu na istu biljku koja je posađena u zemlju.

Pješčana, drenirajuća tla zadržavaju manje vode i trebaju češće zalijevanje nego teška glinena tla. Ljeti, zbog visokih temperatura, biljke imaju veće potrebe za vodom nego u proljeće, jesen i zimu. Kada je vjetrovito tlo se brže suši i potrebno je češće zalijevanje.

4. Koliko zalijevamo naše biljke ovisno o fazi rasta?

Naše biljke imaju različite potrebe za vodom ovisno o fazi rasta u kojoj se nalaze. Različito zalijevanje vršimo kada sadimo sjeme, kada presađujemo, kada su biljke u fazi cvatnje ili za vrijeme plodonošenja. Pogledajmo detaljnije potrebe biljaka za zalijevanjem prema fazi rasta.

Koliko je potrebno zalijevati sjeme prilikom sadnje? Kada sadimo sjeme biljaka, tlu je potrebna relativna vlaga da bi sjeme proklijalo. Preferiramo blago dnevno zalijevanje koje održava tlo lagano vlažnim, tako da sjeme koje smo posadili postupno proklija. Izbjegavamo pretjeranu vlagu jer možemo izazvati truljenje korijena biljaka.

Kako zalijevati biljke kada ih presađujemo?

Prilikom presađivanja biljaka u vrt ili lonac potrebno je dobro zalijevanje kako bi se vlaga ravnomjerno razvila oko korijenskog sustava. Radije dobro zalijevamo svaka 2-3 dana tako da voda ide dublje nego svakodnevno malo zalijevati po površini.

Paukove mreže i žuti listovi na cvijeću: Riješite ih se zauvijek uz stručne savjete
Na taj način izbjegavamo da naše biljke razviju površinski korijenski sustav i steknu dublje korijenje što rezultira boljim i snažnijim rastom.

Kako zalijevamo biljke u cvatnji i kad zametnu plod? Mnogi ljudi su navikli ostaviti svoje biljke gole tijekom razdoblja cvatnje kako bi imali veće formiranje cvjetova. Ovaj stres biljaka često dovodi do opadanja cvjetova i iscrpljivanja biljaka.

U razdoblju cvatnje i plodonošenja biljke je potrebno relativno zalijevati, izbjegavajući prekomjernu vlagu koja može uzrokovati cvatnju i problematično plodonošenje biljaka. Čime zalijevamo biljke kad rode? Povrće i voćke imaju povećane potrebe za vodom u vrijeme plodonošenja kada se plodovi razvijaju. Za povećanje proizvodnje i formiranje kvalitetnih plodova potrebno je stalno i često zalijevanje dovoljnom količinom vode.

Moramo napomenuti da neredovito zalijevanje može stvoriti razne probleme u plodovima kao što je suhi vrh kod rajčice što uzrokuje crnjenje plodova i pucanje plodova nara.

5. Je li dobro navlažiti lišće biljke zalijevanjem?

Općenito je pravilo da prilikom zalijevanja izbjegavamo vlaženje lišća biljaka, osobito u podne jer isparavanjem gubimo vodu, a ujedno mogu nastati opekotine na lišću ili razvoj raznih gljivičnih oboljenja.

Kako posaditi šafran ili kozanski šafran u saksiju Ljekovita svojstva
Postoje, naravno, iznimke kao što su npr. kod sobnih biljaka ili ukrasnih biljaka kao što su gardenija i kamelija kojima je potrebno hladno okruženje, kada su u vrućim uvjetima i visokim temperaturama, dobro je pokvasiti njihovo lišće u sumrak.

6. Kako možemo poboljšati učinkovitost navodnjavanja?

Možemo poboljšati učinkovitost navodnjavanja i uštedjeti vodu povećanjem kapaciteta tla za zadržavanje vode. Poboljšanje zadržavanja vode u tlu postiže se pravilnom pripremom tla prije sadnje, dodavanjem raznih materijala za poboljšanje tla.

Konkretno, stajski gnoj i kompost pomažu u povećanju vlage, dok u isto vrijeme obogaćuju tlo organskom tvari i hranjivim tvarima. Osim toga, možemo dodati zeolit, perlit i atapulgit, koji su prirodni minerali koji imaju svojstvo zadržavanja značajne količine vlage, što pomaže boljem upijanju vode iz naših biljaka.

7. Je li ispravno zalijevati biljke crijevom?

Iako je vrlo uobičajeno zalijevati biljke crijevom, to nije najbolja opcija zalijevanja. Kada zalijevamo iz crijeva, često neke biljke dobiju više vode nego što bi trebale ili neke druge ostavimo, a imamo i velike gubitke vode zbog isparavanja.

Također, kod zalijevanja crijevom postoji opasnost da se u biljkama razviju bolesti od kontaminanata koji se nalaze u tlu i koji će vodom biti isprani na lišće biljaka. Vrijedno je spomenuti da zbog velike površine u tlu koje se tijekom zalijevanja smoči, između naših biljaka raste mnogo neželjenih korova (korova).

8. Koji je najbolji način za zalijevanje naših biljaka?

Za vrt je najprikladnije navodnjavanje kap po kap jer ima najviše prednosti. U sustavu navodnjavanja kap po kap imamo male gubitke vode zbog isparavanja. Osiguravamo značajno smanjenje nepoželjnih trava (korova) zbog male površine zemlje koja se vlaži oko biljaka. Može se primijeniti na nagnutim tlima, kao i na tlima koja imaju visoku drenažu.

Može raditi s malim zalihama vode, kao i pri niskim tlakovima, tijekom noći. Sustavom navodnjavanja kapanjem možemo obavljati kultivacijske radove tijekom zalijevanja, kao i provoditi učinkovitu vodotopivu gnojidbu kroz vodu za navodnjavanje. Moramo napomenuti da kod sustava navodnjavanja kap po kap nemamo vlaženje lišća vrtnog bilja te je samim time smanjen rizik od razvoja gljivičnih bolesti.

9. Koje prednosti nudi automatsko zalijevanje u vrtu i na balkonu?

Instalacija automatskog navodnjavanja s programatorom u našem vrtu pomaže uštedjeti vrijeme jer možemo biti odsutni bez brige o našim biljkama i kako će preživjeti. Također, sustavom automatskog navodnjavanja naše biljke zalijevamo onoliko koliko im je stvarno potrebno i u najtežim razdobljima ljetne suše, a pritom štedimo na vodi koju koristimo za zalijevanje.

Možemo čak rasporediti zalijevanje naših biljaka u određeno vrijeme kada je voda najviše dostupna iz lokalnog vodoopskrbnog sustava.

10. I zadnja tajna o zalijevanju

Biljke je važno zalijevati kvalitetnom vodom bez visokog udjela soli jer se u njima mogu pojaviti razna toksična djelovanja. Zalijevanje nekvalitetnom vodom može uzrokovati sušenje i žutilo lišća, zastoj u rastu, smanjenu cvatnju i smanjenu proizvodnju plodova.

Izvor: daddy-cool.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki