Zagreba Lajfhaki

Kako i koliko često prati džempere od kašmira

Raskrinkajmo ovaj mit jednom zauvijek: ne morate ga nositi u kemijsku čistionicu. Zapravo, čak ni kašmir ne zahtijeva profesionalno čišćenje. Ali ako ste oprezni, nema razloga da svoje omiljeno pletivo odnesete profesionalcima.

Nije preporučljivo prati džempere od vune i kašmira nakon svake upotrebe, jer to može oštetiti fine niti od kojih se ti predmeti sastoje. Ako u ormaru imate hrpe džempera koje ne nosite baš često, onda je idealno jednom ili dvaput u sezoni.

Kako prati džempere od vune i kašmira?

Bez obzira koju vrstu vune ili kašmira perete, možete slijediti dolje navedene korake. Sva obitelj vune, bilo ovčja, alpaka, moher, janjetina, merino ili deva, koristi isti postupak čišćenja.

Pogledajte više:

Izvorne mjere vašeg džempera ponekad se mogu iskriviti ili smanjiti tijekom čišćenja, stoga je dobro izmjeriti svoj odjevni predmet prije toga. Da biste to učinili, upotrijebite metar ili metar i izmjerite cijeli predmet, uključujući duljinu rukava, od pazuha do podnožja džempera, te širinu glave i otvora za ruke.

Uvijek je sigurnije ručno prati džemper prema sljedećim koracima.

Najprije napunite sudoper, kadu ili lavor hladnom vodom i dodajte malo deterdženta koji je posebno formuliran za vunu. Nemate pri ruci? Alternativa je dobar šampon za kosu jer su vuna i kašmir dlaka, iako životinjska.

Nakon što umočite u vodu, nježno vrtite odjeću oko 30 sekundi i pustite je da se natapa do 30 minuta prije ispiranja sapuna hladnom vodom iz slavine. Ispustite prljavu vodu i isperite hladnom, čistom vodom.

Sasvim logično, džempere nikako ne treba stavljati u sušilicu ili ručno cijediti. Cijeđenje manipulira vlaknima i kada su pređe mokre, slabije su.

Umjesto toga, istisnite višak vode tako što ćete najprije skupiti džemper u loptu. Nakon što više nije mokar, stavite ga na suhu krpu i namjestite na izvorne dimenzije. Smotajte ga s ručnikom da upije višak vode, a zatim ga ostavite na zraku i objesite da se osuši.

Exit mobile version