Zagreba Lajfhaki

Kako očistiti hladnjak izvana i iznutra do sjaja

Svi imamo taj jedan kućanski zadatak koji jednostavno ne možemo podnijeti i trudimo se izbjegavati. A za mnoge od nas, to je na . Čak i ako imate jedan od najboljih hladnjaka na tržištu, stvari se prolijevaju, police postaju ljepljive, a ponekad se čak i pojave čudni mirisi.

Prije nego počnete

Najbolje vrijeme za čišćenje hladnjaka je prije vašeg sljedećeg odlaska u kupovinu namirnica – na kraju krajeva, ne možete dobro očistiti hladnjak pun hrane, bez obzira koliko je organiziran. Prije čišćenja hladnjaka, trebali biste ga potpuno isprazniti. Ne pokušavajte pobjeći premještajući proizvode s jedne strane hladnjaka na drugu, jer nećete moći dubinski očistiti i riskirate kontaminaciju hrane proizvodom za čišćenje.

Dok vadite hranu, provjerite rok trajanja. Ako nešto izgleda ili miriše čudno, bacite to.

Pogledajte više:

Kako očistiti unutrašnjost hladnjaka

1. Uklonite sve uklonjive ladice i police hladnjaka. Pažljivo ih ostavite sa strane.

2. Pripremite sudoper pun tople vode s sapunom. Namočite police i ladice i pustite ih da se namaču dok počnete s unutrašnjosti hladnjaka.

3. Obrišite unutrašnjost hladnjaka deterdžentom za suđe i vodom ili univerzalnim, netoksičnim sredstvom za čišćenje i krpom ili spužvom od mikrovlakana koja se ne ogrebu. Za teške mrlje (ili ozbiljne mirise), istrljajte pastom od sode bikarbone i vode. Dobro isperite kako biste bili sigurni da nije ostalo sredstva za pranje posuđa.

4. Očistite mrvice i ostatke u gumenoj brtvi vrata starom četkicom za zube ili nožem umotanim u krpu.

5. Zatvorite vrata(a) kako bi se hladnjak ohladio na ispravnu temperaturu.

6. Vrijeme je za pranje mokrih polica i ladica. Koristite krpu od mikrovlakana i nježno trljajte kako biste uklonili tvrdokorne, ljepljive ostatke. Temeljito isperite kako biste bili sigurni da nema ostataka sredstva za pranje posuđa.

Pogledajte više:

Kako očistiti hladnjak izvana

1. Obrišite vanjski dio hladnjaka spužvom ili krpom od mikrovlakana koristeći otopinu blagog deterdženta za suđe i vode. Za hladnjak od nehrđajućeg čelika koristite sredstvo za čišćenje nehrđajućeg čelika. Hladnjak također možete prebrisati octom, a zatim na krpu od mikrovlakana nanijeti malo maslinovog ulja kako biste izbjegli tragove.

2. Radite odozgo prema dolje. Obrišite površinu, isperite krpu i ponovno obrišite.

3. Usisajte ispod hladnjaka/ Ako možete odvojiti hladnjak od zida, usisajte pod i stranice na kojima se često skuplja prljavština.

Kako očistiti zamrzivač

1. Odmrznite zamrzivač. Prije nego što očistite i posložite svoj zamrzivač, obavezno ga odmrznite. Zašto? Mraz se može pretvoriti u led koji prekriva unutarnje ventilacijske otvore i temperaturne senzore, što može uzrokovati prekovremeni rad vašeg zamrzivača, rasipanje energije i pogoršanje nakupljanja leda.

2. Uklonite sve uklonjive police i ladice. Ostavite ih da se ohlade na sobnu temperaturu prije ručnog pranja vodom i prirodnim deterdžentom za suđe.

3. Izvadite svu hranu iz zamrzivača. Bacite svu hranu koju ne možete identificirati. Svu hranu koju spremate stavite u hladnjak.

4. Obrišite unutrašnjost vašeg sada praznog i odmrznutog zamrzivača vrućom, sapunastom vodom. Svakako očistite unutrašnjost vrata zamrzivača i sve ladice koje se ne mogu izvaditi. Temeljito isperite kako biste uklonili sredstvo za pranje posuđa. Sve osušite čistom krpom od mikrovlakana.

Exit mobile version