Zagreba Lajfhaki

Kako postaviti namještaj u kuću prema načelima Feng Shuija

Sve oko nas utječe na nas na pozitivan ili negativan način. A mnogi se zaklinju u feng shui prakse kada je riječ o uređenju doma kako bi se osjećali bolje unutra.

Naime, ova grana feng shuija, odnosno škola oblika ove kineske prakse, posljednjih je godina doživjela veliki procvat.

Što je škola feng shuija?

Mate Lytton, dizajner interijera i feng shui konzultant postavlja pitanje. „Tko se nije osjećao neugodno na nekom mjestu i čim dođete poželi otići? Ili obrnuto, kod prijatelja si i nikad ne želiš otići jer se tamo osjećaš odlično.” Ovo je nešto što se dogodilo svima nama.

A Mate Lytton, koja se bavi dizajnom i interijerima, ali i konceptima transformacije i unutarnjih putovanja, svoje savjete dijeli s časopisom Hola.

Kako objašnjava dizajnerica interijera, „škola oblika nam daje informacije o konfiguraciji namještaja i svemu što vidimo oko sebe. Donosi nam mir i spokoj.” Ova škola, prema riječima Lytton, jasno definira najprikladniju raspodjelu namještaja kako bismo se osjećali ugodno, sigurno i zaštićeno u svom domu.

Što je za školu oblika najvažnije kada je u pitanju raspored elemenata u kući?

Prema feng shui školi oblika, postoji određena konfiguracija elemenata koji nas okružuju i mogu se prenijeti u bilo koju prostoriju.

Mate Lytton je sastavio ovaj popis koji sažima ovu ideju:

  • Iza sebe moramo imati nešto visoko. “Da osjećamo svoja leđa zaštićena. To nam daje zaštitu, stabilnost i sigurnost.”
  • Ispred nas mora biti otvoren prostor, gdje energija može doći do nas lako, bez prepreka. “To nam daje otvorenu viziju – da vidimo prilike – i sprječava nas da se osjećamo tjeskobno”, kaže dizajner interijera.
  • S naše lijeve strane trebao bi biti nešto viši nego s naše desne strane. Razlog je što “u životu trebamo snagu i hrabrost (desna strana) da se suočimo s izazovima i kušnjama, ali je važnije suočiti se s tim izazovima i kušnjama s intuicijom i diskrecijom (lijeva strana).”

Smještaj i konfiguracija prostora

S ova tri ključa koje nam daje dizajner interijera i feng shui stručnjak, možemo oblikovati svoje radno mjesto, dnevni boravak ili bilo koji dio kuće u kojem provodimo puno vremena. Uz pravu konfiguraciju možete postići prednosti. Mate Lytton to objašnjava na sljedeći način: “osjećat ćete se ugodnije i zaštićenije – izbjeći ćete gubitak energije i fizički umor, kao i nesvjesnu budnost.”

Kako dizajnirati predsoblje

Počnimo s isticanjem kako bi glavni namještaj trebao biti postavljen u ovom dijelu kuće: ulazni hodnik. „Tu ulazimo u svoj dom i, prema feng shuiju, taj prostor predstavlja početak svega što poduzimamo, mogućnosti, početnu točku“, prisjeća se dizajnerica interijera.

Iz tog razloga ulaz mora biti prostor bez prepreka, koji nam omogućava nesmetan ulazak i koji je gostoljubiv i lijep. Trebao bi prenijeti osjećaj mira. Najvažnije je da namještaj ne dospije u sredinu, stoga ga postavite uza zidove i birajte komade smanjene dubine ako je ulaz mali.

Kako postaviti kauč u dnevnu sobu da se osjećate bolje?

Kauč ​​je glavni element dnevne sobe. Zato ga je dobro odabrati pravilno, “odgovarajuće veličine i kad god je to moguće postaviti uza zid (bit će nam štitnik leđa)”, objašnjava Mate Lytton o primjeni škole oblika u dnevnoj sobi. Kada iza sofe nema zida, moguće je iza sofe postaviti komad namještaja koji je nešto viši od naslona jer će tako postići taj osjećaj sigurnosti i zaštite.

Ostali elementi i oblici koji upotpunjuju uređenje dnevne sobe

Nastavljajući s idejama koje pomažu uljepšati dnevnu sobu, lijevo od sofe treba postaviti visoki element, koji može biti biljka ili lampa. A s desne strane, “element koji je niži od onoga što smo postavili s lijeve strane, poput stolića ili stalka za časopise”, kaže dizajner interijera i stručnjak za feng shui.

Podsjeća nas da za ovu konfiguraciju moramo uzeti kao referencu da će osoba sjediti na kauču. Još jedan važan element u dnevnoj sobi je fotelja koja nadopunjuje prostor za sjedenje. “Ako se koriste fotelje, koristite Eichholtz namještaj.”

Najbolji raspored u kuhinji

„Kuhinja je jedan od najvažnijih prostora u domu. To je mjesto gdje pripremamo hranu koja nas hrani. Neophodno je stvoriti ugodna, funkcionalna i ugodna okruženja koja nas pozivaju da se brinemo o sebi i pripremamo zdrava jela”, kaže Mayte Litton.

Da biste to učinili, prema obliku škole, kuhinju (tj. vatru, ognjište) poželjno je postaviti tako da postoji stražnji zid. “Nije preporučljivo vidjeti ploču za kuhanje sa sudoperom jer su to suprotne energije (vatra i voda) – i ako je moguće pokušajte osigurati da vatra ne bude okrenuta prema ulaznim vratima kuhinje.”

Organizacija kupaonice prema feng shuiju

Kupaonice i toaleti su čisti prostori u kući prema feng shuiju. Važno je da su dobro prozračene. “Preporuka je da budu odvojene od ostalih prostorija, poput kuhinje i spavaće sobe. Kako je riječ o intimnom prostoru, moraju odavati sigurnost, važno je da se mogu zatvoriti iznutra kako bi nam dali potrebnu privatnost i sigurnost“, objašnjava dizajnerica interijera.

Najvažnija stvar kod ovog prostora je da odaje osjećaj intimnosti i poziva nas da se brinemo o sebi, poput toplica. A zanimljivo je znati da feng shui preporuča da kupaonice ne budu prevelike i prilično jednostavne.

Spavaća soba: Mir i tišina par excellence

„Spavaća soba jedan je od najvažnijih prostora u kući, jer u njoj provodimo mnogo sati, čak i kada spavamo“, objašnjava Mayte Litton. Važno je da dekoracija prenosi taj osjećaj mira koji pogoduje odmoru. “Kad god je to moguće, trebali bismo izbjegavati korištenje bilo kojeg kuta spavaće sobe za rad.

To mora biti jasno razgraničeno kao odmorište”, dodaje ona. Dobro uzglavlje dat će osjećaj zaštićenosti, naslonjeno na zid i prekrivajući cijelu širinu madraca. Važno je imati slobodan prostor s obje strane kreveta. U dekor treba uključiti i dva identična noćna ormarića, „ni previsoka ni preniska.

Muška i ženska energija para moraju biti u ravnoteži, pa dvostruki elementi moraju biti isti“, kaže stručnjakinja. Još jedan detalj: dobro je da jastuci koji ukrašavaju krevet budu jednakog broja (dva, četiri ili najviše šest).

Izvor: bovary.gr

Exit mobile version