Kako pravilno očistiti klimu da ne šteti našem zdravlju

Mnoga kućanstva i poduzeća imaju , koji se uglavnom koriste tijekom zimskih mjeseci. No, većina ljudi često zaboravlja da neredovito čišćenje klima-uređaja uzrokuje ne samo lošu kvalitetu zraka i neugodne mirise u domu, već pridonosi i razvoju gljivica, plijesni i .

Proizvođači preporučuju osnovno čišćenje klima uređaja jednom godišnje, najbolje početkom jeseni.

Pogledajte više:

Kako očistiti klima uređaj?

U trgovinama se mogu pronaći posebni proizvodi, uglavnom u obliku spreja, kojima se klima uređaj čisti od bakterija i gljivica, ali i dezinficira. Ova sredstva morate koristiti pažljivo i strogo prema uputama jer će samo tako biti učinkovita. Vanjske i lako dostupne unutarnje plastične dijelove pažljivo operite mlakom vodom u kojoj ste otopili malo deterdženta. Možete koristiti i deterdžent za suđe.

Odlučite li sami odvojiti i očistiti filtere u klima uređaju, budite oprezni jer se plastične “žabice” lako mogu slomiti. Prije toga potrebno je proučiti priručnik ili taj posao prepustiti stručnijoj osobi.

Samo tehničar može provjeriti stanje kompresora ili ventilatora klima uređaja. Možete oprati vanjsku kutiju i provjeriti odvodno crijevo koje je ponekad začepljeno ili savijeno tako da kondenzirana voda ne može istjecati.

Koliko često trebate čistiti klima uređaj?

Ne morate čekati da se iz klima uređaja počnu širiti neugodni mirisi ili da se jedinica slabije zagrijava. Jer samo pravilno i na vrijeme očišćen klima uređaj može stvoriti zdravo okruženje za vas i vašu obitelj. Ne zaboravite na klima uređaje u automobilima koje je potrebno servisirati svake dvije godine. Osobe sklone alergijama trebale bi to činiti češće, kao i čistiti klima uređaj kod kuće ili na poslu.

Pogledajte više:

Opasnosti klima uređaja

Kada udišemo zrak iz prljave klime, može izazvati opasne reakcije u tijelu, kronične bolesti, čak i pojavu legionarske bolesti koju uzrokuje bakterija legionela. To je ozbiljna upala pluća, često sa smrtnim posljedicama. Do zaraze dolazi udisanjem zaraženih sitnih kapljica iz klima uređaja. Simptomi su kašalj, visoka temperatura i znojenje, bolovi u prsima, zglobovima i mišićima, tjelesna temperatura iznad 40 stupnjeva, glavobolja i malaksalost, praćeni dijarejom (proljevom)…

Tijekom prvih nekoliko dana nema respiratornih simptoma. Ovoj bolesti sklonije su starije osobe, osobito one s kroničnim bolestima bubrega, srca i pluća, kao i osobe slabijeg imuniteta, pušači i alkoholičari. Muškarci obolijevaju tri puta češće. Jedina terapija su jaki antibiotici, a preventiva redovito čišćenje klima uređaja i pranje filtera.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki