Kako prepoznati bolest po vrsti otekline?

Liječnik po vrsti otekline može razumjeti na koje organe prvo treba obratiti pozornost. Ako pacijent kaže da se oteklina lica javlja ujutro, brzo se širi prema nogama, a do večeri se smanjuje ili potpuno nestaje, tada se može posumnjati na probleme s bubrezima.

U pravilu je otečeno tkivo blijedo, podbuhlo i na njemu dugo (više od nekoliko minuta) ostaje trag pritiska prstom. Ni u kojem slučaju ne smijete sami uzimati diuretik. Obratite se stručnjaku što je prije moguće.

Srčani edem

Javljaju se najčešće u kasnim poslijepodnevnim satima. Oni su simetrični: zahvaćaju prste na nogama i rukama s obje strane. Edem također može biti prisutan u abdomenu, donjem dijelu leđa i genitalijama. Ovu vrstu edema karakterizira činjenica da je često popraćena otežanim disanjem, plavičastom bojom usana, oticanjem vena vrata.

Edem jetre

U trbuhu se također pojavljuju otekline uzrokovane poremećajima jetre. Na koži su jasno vidljive vaskularne mreže, a sama koža požuti i svrbi. Mogu signalizirati vrlo ozbiljne bolesti – hepatitis, cirozu i rak. Ako je svrbež popraćen crvenilom, tada je najvjerojatnije riječ o alergijskoj reakciji.

Led i tinktura Kalanchoe pomažu kod oteklina na vrućini

Edem se može pojaviti i zbog mnogih drugih razloga koje samo liječnik može razumjeti. Na primjer, čest uzrok edema je varikozna bolest, u kojoj su zalisci oštećeni i tonus vena se smanjuje. Otok se obično javlja na jednoj nozi.

Oni koji pate od hipotireoze – nedovoljne proizvodnje hormona u štitnjači – često odu. Kod ove hormonalne neravnoteže dolazi do nakupljanja tekućine u međustaničnom prostoru i čovjek se, bez prejedanja, deblja. Edem obično ne zahvaća samo lice, već i cijelo tijelo.

Ali kod mnogih ljudi, oticanje, osobito u nogama, još uvijek nije povezano s bilo kojom patologijom. Njihovu pojavu često uzrokuje sjedeći ili stojeći rad, uske cipele, prevruće vrijeme i loše reguliran režim pijenja vode. Kod žena, uzrok edema su kritični dani i trudnoća. U takvim slučajevima kontrastne kupke pomoći će bržem oporavku umornih nogu. Nije ih teško primijeniti.

U jednu posudu ulijte mlaku vodu – oko 15 stupnjeva, u drugu – vruću: 38-39 stupnjeva. Uronite stopala do razine gležnjeva prvo u toplu vodu na tri minute, a zatim na 10 sekundi u hladnu vodu. I tako nekoliko puta. Postupak treba završiti uranjanjem u hladnu vodu. Osušite stopala mekim ručnikom, posebno pažljivo – kožu između prstiju.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki