Zagreba Lajfhaki

Kako razlikovati kardioneurozu od bolesti srca?

Kardioneuroza je kada osoba ima osjećaj problema sa srcem i krvnim žilama, a na kraju ga nema, uvjeravaju stručnjaci i preporučuju da se pregledate i razjasnite dijagnozu, a ne da godinama idete od kardiologa do kardiologa pokušavajući pronaći uzrok njegovog stanja.

Vi nemate bolesno srce, ali imate kardioneurozu koja se liječi uz pomoć psihoterapeuta.

Oboljeli od ove bolesti često se žale na iste probleme kao i srčani bolesnici: otežano disanje, bol u prsima, nepravilan rad srca. Ali tijekom pregleda liječnici nisu pronašli nikakva organska oštećenja srca i krvnih žila.

Potraga za uzrocima takvih stanja, na primjer, napada tahikardije, može trajati godinama, a pacijent će nastaviti posjećivati ​​kardiologe. Naravno, bezuspješno, jer liječnici nisu našli ozbiljne uzroke.

Stoga je prvo i najvažnije da se pregledate bolujete li od kardioneuroze.

Pacijenti s ovim stanjem jako vole pretrage, često im se podvrgavaju i uvijek sumnjaju da im liječnici ne daju točnu dijagnozu. Uvijek misle da liječnik nešto nije pazio, nije dalje istraživao, nije dovoljno pažljivo postupao sa svojim pacijentom, objašnjavaju stručnjaci.

Takvi se nakon posjeta liječniku smire, ali ne zadugo, pa im opet bude gore. Osim toga, rizik od srčanog i moždanog udara u bolesnika s kardioneurozom manji je nego u prosječnoj populaciji, odnosno vrlo nizak.

I to zato što stalno idu liječnicima i pregledavaju se. No da biste se osjećali bolje, savjetuju kardiolozi, pripazite na svoje psihičko zdravlje i obratite se psihoterapeutu. Nema drugog načina za vas.

A psihoterapeuti naglašavaju da se iza manifestacija kardioneuroze često krije prava depresija, koja čak ima i svoje ime – maskirana depresija.

5 stanja koja obično ne povezujemo sa srčanim bolestima

Međutim, srčani udar se lako može zamijeniti s kardioneurozom ili napadom panike. Stoga naučite kako razlikovati pravu bol u srcu od simptoma kardioneuroze prisjećajući se sljedećih znakova:

Prava bol u srcu

• Često se javlja kod muškaraca starijih od 50 godina i žena starijih od 60 godina, osobito ako puše, imaju prekomjernu tjelesnu težinu, boluju od dijabetesa ili ateroskleroze.

• Ovakve bolove obično uzrokuje fizički napor.

• Traje nekoliko minuta, zatim može nestati ako legnete ili sjednete i ako uzmete lijek.

Cardioneurosis

• Češći u žena nego u muškaraca.

• Bolovi u srcu mogu trajati i duže – do nekoliko sati.

• Takvi bolovi imaju valovitu prirodu i nisu povezani s fizičkim naporom.

• Nitrati ne kontroliraju bol.

• Često se kod takvih pacijenata tijekom dodatnog razgovora sa specijalistom mogu otkriti znakovi depresivnog ili anksioznog poremećaja.

Exit mobile version