Koja je sušena hrana zdrava, a koju treba izbjegavati

Jedan od najstarijih načina konzerviranja hrane je sušenje ili dehidracija. To je jednostavan način obrade hrane, bez posebne opreme, kako bi bila sigurna za konzumaciju, dulje vrijeme.

Ali ima li koristi od sušenja hrane?

Nutricionistički, hrana ostaje uglavnom ista, iako proces sušenja može uništiti vitamine A i C. A broj kalorija može se povećati kako se hrana skuplja, a hranjive tvari postaju koncentriranije. Ali pogledajmo konkretne primjere.

Govedina 1/9
Govedina se može napraviti od gotovo bilo kojeg nemasnog komada mesa, poput govedine, svinjetine ili puretine. Jerky govedina (Jerky dolazi od španjolske riječi “charqui”, što znači osušene trakice mesa) bogata je proteinima, s oko 9 grama po unci. Ima malo ugljikohidrata i visok sadržaj nutrijenata kao što su cink, B12 i željezo. Ima visok sadržaj natrija. Jedna unca vam daje gotovo 22% dnevne količine. Jedna unca (28,35 grama) također ima oko 14 miligrama kolesterola.

Turska 2/9
Suho pureće meso bogato je bjelančevinama. Komad od 1 unce ima oko 11 grama. Ali također je prepun natrija — oko 11% vašeg dnevnog unosa. Sadrži oko 10 miligrama kolesterola po unci (28,35 grama). Puretina obično ima manje masnoća – osobito zasićenih masnoća – nego goveđe meso. Potražite suho odležanu puretinu od bijelog mesa, koja ima manje masti od tamnog mesa.

Svinjetina 3/9
Jedna unca svinjskog mesa nudi oko 10 grama proteina, zajedno s drugim ključnim nutrijentima poput magnezija, željeza i folata. Također pokriva oko 15% vaših dnevnih potreba za natrijem.

Losos 4/9
Osušeni losos nudi oko 11 grama proteina po unci zajedno s omega-3 masnim kiselinama, koje mogu smanjiti šanse za srčane bolesti i moždani udar. Ali slika nije sve ružičasta. Također sadrži oko 21% vašeg dnevnog unosa natrija i 25 miligrama kolesterola.

Grožđice 5/9
Grožđice su sušeno grožđe. Bogati su antioksidansima koji pomažu u zaštiti vaših stanica. Također je dobar izvor vlakana, željeza i kalija. Grožđice gube vodu i skupljaju se tijekom procesa sušenja, pa su preostali šećer i kalorije koncentriraniji. Osim toga, neke marke dodaju šećer. Velika šaka (1 unca) od 60 grožđica ima 17 grama šećera.

Marelica 6/9
Suhe marelice imaju više hranjivih tvari od svježih marelica. Porcija od 5-6 suhih marelica ima više od četiri puta više vlakana od cijele svježe marelice. Vlakna pomažu smanjiti rizik od bolesti srca, dijabetesa i nekih vrsta raka. Suhe marelice također imaju više kalija, željeza i kalcija. Ali također imaju puno više kalorija i šećera. I gube većinu vitamina A i C koje sadrže tijekom procesa sušenja.

Šljive 7/9
Suhe suhe šljive su bolje od svježih osim što gube neke vitamine. Bogate su kalijem, željezom, vlaknima i vitaminom K te antioksidansima. Kao i drugo sušeno voće, bogato je kalorijama i šećerom. Suhe šljive također olakšavaju zatvor.

Suhe bobice 8/9
Osušene bobice često su bogatije hranjivim tvarima — kao što su vlakna, željezo i kalij — od svježeg voća. Ali kada se voda ukloni, šećer i kalorije se povećavaju. Borovnice su poznate po tome što su bogate antioksidansima. Ali sušenjem gube do polovice ovih moćnih tvari.

Sušeno povrće 9/9
Od brokule do tikve, većina povrća može se sušiti kao međuobrok ili za kasniju upotrebu u juhama ili drugim jelima. Poput voća, sušeno povrće može zadržati više hranjivih tvari nego svježe verzije. Ali i oni mogu izgubiti vitamine A i C tijekom sušenja.

Metode sušenja dovoljne su za svaku opciju.

Pećnica koristiti 1/3
Postavite temperaturu na 140 stupnjeva ili će vaša hrana biti kuhana umjesto suha. Ostavite vrata otvorena nekoliko centimetara kako biste omogućili izlazak vlažnog zraka. Ako možete, postavite ventilator izvan vrata pećnice kako biste lakše pokretali zrak unutra. Možete koristiti posebne ladice ili pretvoriti rešetke za pećnicu u ladice tako da ih prekrijete muslinom ili gazom. Raširite ih u jednom sloju i okrenite svakih nekoliko sati. Hrani će trebati nekoliko sati da se osuši.

Koristite odvlaživač zraka 2/3
Odvlaživači zraka oduzimaju manje vremena i troše manje energije od pećnice. Većinu proizvoda treba prvo blanširati u kipućoj vodi kako bi se ubile bakterije i poboljšao okus. Stavite komade u jednom sloju na pleh zagrijan na 140 stupnjeva. Kako bi se hrana ravnomjerno osušila, okrenite ladice od gornje do donje police usred procesa. Vremena se razlikuju, ali će trajati nekoliko sati.

Sušenje na suncu 3/3
Sušenje na suncu dobro funkcionira samo na mjestima s niskom vlagom i visokim temperaturama veći dio dana. I jedino je dobra ideja za sušenje voća. Stavite kriške na čiste rešetke ili sita i pokrijte ih mrežom, gazom ili drugim sitom. Ugradite ventilator za puhanje preko polica. Sušenje na suncu zahtijeva stalno sunce i može trajati nekoliko dana. Obavezno noću unosite hranu u kuću.

S informacijama: www.Healthstat.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki