Koliko često se trebamo vagati?

Dr. Nick Fuller, stručnjak za pretilost, predlaže da se svaki tjedan trebamo vagati, bez obzira na to jesmo li na dijeti ili ne. Pogledajmo razloge u detalje.

1. Kada se vagate svaki tjedan, možete bolje upravljati svojom težinom

Istraživanja potvrđuju da je redovito vaganje ova navika učinkovita strategija za mršavljenje i kontrolu, uglavnom zato što pomaže povećati svijest o vlastitoj trenutnoj težini i svim promjenama.

Sustavni pregled 12 studija otkrio je da su sudionici koji su se vagali tjedno ili svakodnevno tijekom nekoliko mjeseci izgubili 1-3 BMI (indeks tjelesne mase) jedinice više i vratili manje težine od sudionika koji se nisu vagali često. Korist gubitka težine bila je očita na tjednim vaganjima. Utvrđeno je da nije bilo dodatne koristi od svakodnevnog vaganja.

Redovito praćenje tjelesne težine također može pomoći u ranom otkrivanju zdravstvenih problema. Dramatične promjene u težini mogu biti rani znak određenih stanja, uključujući probleme sa štitnjačom, probavom i dijabetesom.

2. Kad se vagate svaki tjedan, dobivate bolju sliku o fluktuacijama svoje težine

Naša tjelesna težina može varirati unutar jednog dana. Studije pokazuju da tjelesna težina varira za 0,35% tijekom tjedna i obično je veća nakon vikenda.

Dnevne fluktuacije tjelesne težine imaju mnogo uzroka, od kojih su mnogi povezani s sadržajem vode u našem tijelu.

Najčešći uzroci uključuju:

– Vrsta hrane koju smo konzumirali

Kad pojedemo večeru bogatu ugljikohidratima, sutradan ćemo imati više kilograma. Ova promjena je rezultat toga što naše tijelo privremeno nosi više vode. Za pohranu energije koju dobivamo iz ugljikohidrata zadržavamo 3-4 grama vode po gramu ugljikohidrata koji konzumiramo.

Sadržaj vode u našem tijelu također se povećava kada jedemo hranu s više soli. Naše tijelo pokušava održati ravnotežu natrija i vode. Kada se koncentracija soli u našem krvotoku poveća, aktivira se mehanizam za uspostavljanje ravnoteže zadržavanjem vode kako bi se razrijedio višak soli.

– Unos hrane

Bilo da se radi o 30 grama orašastih plodova ili 65 grama nemasnog mesa, sve što jedemo i pijemo ima težinu, što privremeno povećava našu tjelesnu težinu dok probavljamo i metaboliziramo ono što smo konzumirali.

Naša težina također ima tendenciju biti manja ujutro nakon što je unos hrane ograničen preko noći i viša navečer nakon dnevnog unosa hrane i pića.

– Vježba

Ako se važemo u teretani nakon treninga, postoji velika vjerojatnost da imamo manje kilograma zbog gubitka tekućine uzrokovanog znojenjem. U prosjeku izgubimo 1 litru znoja tijekom sat vremena vježbanja umjerenog intenziteta.

– Hormonalne promjene

Hormonalne fluktuacije u menstrualnom ciklusu također mogu utjecati na ravnotežu tekućine u tijelu. Žene mogu doživjeti zadržavanje tekućine i privremeno dobiti 0,5-2 kg na težini tijekom menstruacije ili nedugo nakon nje.

– Pražnjenje crijeva

Ako idete na zahod, to može dovesti do malog, ali trenutnog gubitka težine jer se otpad uklanja iz tijela. Svakodnevnim pražnjenjem crijeva općenito gubimo oko 100 grama težine.

3. Tjedno vaganje otklanja opsjednutost vagom

Prečesto vaganje može stvoriti opsesiju i učiniti nam više štete nego koristi.

Često naša reakcija kada vidimo da se broj na vagi ne pomiče u željenom ili očekivanom smjeru je da dodatno ograničimo unos hrane ili krenemo na neku ekstremnu dijetu. Međutim, pokazalo se da pomodne dijete dugoročno dovode do debljanja, a ne do gubitka težine.

Izvor: healthstat.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki