Zagreba Lajfhaki

Loš gen: za koga je kava povezana s povećanim rizikom od srčanog udara?

Procjenjuje se da prosječna osoba može konzumirati do 400 mg kofeina dnevno. Odnosno maksimalno oko 5-6 šalica kave.

Ali osim svojih nedvojbeno korisnih svojstava (antioksidans, tonik, stimulacija mozga, poboljšanje raspoloženja, aktivacija nekih enzima sustava detoksikacije), kava, ako je pijete više od uobičajenog, može povećati krvni tlak, izazvati tahikardiju i nesanicu.

Osim toga, okrepljujući učinak kave je privremen i pospanost se može pojaviti nakon njenog završetka. Konačno, kava može postati ovisnost.

Zašto neki ljudi mirno piju nekoliko šalica kave dnevno, a drugima već nakon jedne male šalice raste krvni tlak i počinje tahikardija?

„Glavni enzim odgovoran za metabolizam kofeina u našem tijelu je citokrom P450 1 A2 i, sukladno tome, njegov gen CYP1A2. Ako je citokrom normalan i aktivan, možete sigurno popiti nekoliko šalica kave dnevno”, objašnjavaju znanstvenici.

Ova pića zamjenjuju kavu

Zanimljivo je da je jedna šalica kave dnevno takvim ljudima čak i korisna. Na primjer, smanjuje rizik od infarkta miokarda.

Možda je to zato što upravo ta šalica kave “ubrza” rad citokroma, pa se on s još većim žarom baci na posao. Dakle, za one s normalnim, “dobrim” genotipom, ovo je sjajna vijest: šalica kave je dobra za vas.

Ali postoje poznate genetske varijante u kojima je funkcija enzima poremećena i metabolizam kofeina usporen. Tada ne biste trebali piti kavu u velikim količinama. Pogotovo ako imate obje varijante gena koje su nepovoljne.

U tom slučaju obično je bolje kavu zamijeniti drugim napitcima. Kada pijete velike količine kave (4 šalice dnevno ili više), rizik od infarkta miokarda povećava se četiri puta.

I, usput, ova situacija se opaža u prosjeku kod jedne od 8-9 osoba. Također, zapamtite da kofein također sadrže neki popularni lijekovi, poput citramona i askofena.

Exit mobile version