Zagreba Lajfhaki

Maska, čiste ruke i brzo kretanje od 30 sekundi koje sprječava prijenos Corona virusa

Brzi potez od 30 sekundi koji sprječava prijenos Corona virusa

Koronavirus je ponovno na snazi ​​u našim životima, no istraživački tim iznio je na vidjelo proizvod za svakodnevnu upotrebu koji sprječava njegovo prenošenje.

Studija, objavljena u Scientific Reports, tvrdi da bi se predmetni proizvod, kojem je potrebno samo 30 sekundi da djeluje, mogao koristiti kao preventivna mjera za smanjenje stope prijenosa i napredovanja koronavirusa.

Proizvod koji sprječava širenje i prijenos koronavirusa

Studija je posebno istaknula antivirusni učinak cetilpiridinijeva klorida protiv teškog akutnog respiratornog sindroma uzrokovanog koronavirusom.

Virus ulazi u tijelo kroz respiratorni epitel, ali znanstveni dokazi pokazuju da se zatim prenosi u druga područja tijela, poput usne šupljine, gdje se razmnožava i zatim oslobađa putem sline.

Znanstvena otkrića već su pokazala korelaciju između koronavirusa u slini i njegovog pogoršanja.

S obzirom na važnost oralne higijene u infekciji i prijenosu koronavirusa, istraživači su željeli utvrditi potencijalno antivirusno svojstvo proizvoda za oralnu higijenu, ali i način djelovanja cetilpiridinijeva klorida protiv infekcije SARS-CoV-2.

Cetilpiridinijev klorid je antimikrobni spoj koji obično se nalazi u oralnim otopinama, s ciljem prevencije bakterijskih, gljivičnih ili virusnih infekcija usne šupljine i ima antimikrobna svojstva, razbijajući lipidnu membranu fizikalno-kemijskim interakcijama.

Trideset sekundi ispiranja vodicom za usta dovoljno je za učinkovito djelovanje, održavajući usnu šupljinu zdravom.

Prethodne studije pokazale su da je cetilpiridinijev klorid učinkovit protiv teškog SARS-CoV-2 pri niskim koncentracijama (10-50 μg/ml). Ova studija ispitivala je antivirusni učinak cetilpiridinijeva klorida na niz sojeva SARS-CoV-2, uključujući roditeljski soj i alfa, beta i gama mutante.

Istraživači su analizirali oralni plak kako bi ispitali infektivnost virusa u prisutnosti i odsutnosti spoja. Ispitane koncentracije bile su niže od onih korištenih u komercijalno dostupnoj oralnoj otopini (50 µg/ml).

Stručnjaci su nastavili inficirati epitelne stanice glavnim sojem SARS-CoV-2, koji je bio izložen cetilpiridinijevom kloridu, s ciljem utvrđivanja njegovog učinka na ulazak virusa.

Nalazi su otkrili da je cetilpiridinijev klorid u niskim koncentracijama (5 – 40 μg/ml) značajno suzbio infektivnost svih testiranih sojeva SARS-CoV-2 na način ovisan o dozi. Nalazi zapravo pokazuju da smanjuje količinu zaraznog virusa prije nego što uđe u stanicu domaćina.

Jedan čimbenik koji je pobudio zanimanje istraživača je da je ljudska slina gusta i sadrži mnogo proteina, što bi moglo utjecati na antivirusnu učinkovitost cetilpiridinijeva klorida.

Tako su prikupili uzorke sline zdravih donora koje su pomiješali s virusom i cetilpiridinijevim kloridom kako bi odredili antivirusnu učinkovitost spoja u slini.

Uz cetilpiridinijev klorid, koronavirus gubi svoju infektivnost
Nalazi su otkrili da cetilpiridinijev klorid značajno potiskuje infektivnost virusa, čak i u slini, na način ovisan o dozi.

U drugom koraku, SARS-CoV-2 pomiješan s cetilpiridinijevim kloridom podvrgnut je analizi gustoće saharoze i analizi prijenosa kako bi se odredio učinak cetilpiridinijeva klorida na morfologiju virusa.

Ustanovljeno je, konačno, da ne utječe na cjelokupnu strukturu virusa, jer je ostao nepromijenjen. Istraživači su također otkrili da drugi sastojci u vodici za ispiranje usta ne ometaju aktivnost cetilpiridinijeva klorida protiv SARS-CoV-2.

Zaključak stručnjaka je da se cetilpiridinijev klorid vjerojatno bori protiv SARS-CoV-2 denaturacijom virusnih proteina, a ne ometanjem lipidne membrane.

Cilj studije bio je istaknuti moć cetilpiridinijeva klorida, čak i pri niskim koncentracijama, da inhibira SARS-CoV-2 i njegove mutacije u vrlo brzom vremenu.

Znanstvenici nastavljaju svoja istraživanja kako bi izvukli više i sigurnijih zaključaka.

newsitamea

Exit mobile version