Najveća opasnost kod hipertenzije je nedostatak simptoma

Veće šanse za dugovječnost imaju oni koji se brinu zbog visokog tlaka i anksiozni su, a najveća opasnost kod hipertenzije je izostanak simptoma.

Možda zvuči paradoksalno, ali to uvjerava poznata dr. Anna Korenevich, ruska kardiologinja s 23 godine iskustva.

Ako se hipertenzija ne liječi, s vremenom će dovesti do srčanog, moždanog udara, zatajenja bubrega ili srca, objašnjava specijalist. Kada i koliko brzo će se to dogoditi, nitko ne zna. Ali da bi se počelo s liječenjem, potrebno je prvo dijagnosticirati ovu bolest. Hipertenzija je jedna od najčešćih i najopasnijih bolesti, koja dovodi do niza drugih zdravstvenih problema, uključujući i to sa smrtnim ishodom.

Procjenjuje se da nakon 45. godine svako 4. boluje od hipertenzije. A istina je da se svi ne pridržavaju liječničkih propisa, ne uzimaju lijekove, a mnogi i ne slute svoju dijagnozu.

Nedostatak sna uzrokuje hipertenziju kod žena

Prema riječima kardiologa, ljudi koji se brinu i boje porasta krvnog tlaka, kolebanja krvnog tlaka i tjeskobe imaju veće šanse živjeti dulje od onih koji se ni na što ne žale.

Hipertenzivna bolest je trajno povišen krvni tlak s vrijednostima 140/90 u stanju tjelesnog i emocionalnog mirovanja, uklj. i tijekom spavanja. Kako je postalo jasno, dio osoba s hipertenzijom nema nikakvih tegoba i simptoma, često niti ne znaju za svoju bolest i ne poduzimaju ništa za snižavanje krvnog tlaka.

dr. Anna Korenevich

A osobama koje se unatoč liječenju često osjećaju loše, liječnik preporuča da obrate više pozornosti na svoje psihičko stanje i, ako je potrebno, da se prijave za konzultacije s psihoterapeutom.

“Ako ste zabrinuti zbog povećanja krvnog tlaka, bez obzira na liječenje, ako imate glavobolju, ako osjećate stezanje u prsima, ako se pojavljuju tjeskoba i strah, ako Vam ruke i noge trnu, ako Vas probada i ” blijedi” u srcu, ako vam ” “mravi gmižu” po tijelu i ne možete dobiti dovoljno zraka, ako vam je ponekad hladno, a ponekad vruće – vrlo je teško shvatiti da to nema veze s krvlju pritisak. To su simptomi neuroze koji se ne mogu kontrolirati tabletama. Iz tog razloga mijenjate liječnike i tablete, a rezultat je nula”, objašnjava specijalist.

Ako imate hipertenziju, isprobajte ovaj lijek

Prema dr. Anni Korenevich, duboki uzrok srčanog udara leži u psihosomatici, točnije u unutarnjem psihičkom konfliktu, koji otključava cijeli kaskadu biokemijskih i patofizioloških reakcija u tijelu. Kardiolog to naziva “sukobom gubitka teritorija”. Razlozi za “sukob izgubljenog teritorija” kod muškaraca i žena mogu biti različiti:

• kod muškaraca u dobi od 35 do 56 godina – rizik od gubitka posla, sredstava i ugleda

• kod žena – gubitak člana obitelji ili supružnika.

Dr. Korenevich smatra da je nakon srčanog udara važno ne samo podvrgnuti se liječenju kod kardiologa, već i povećati fizičku aktivnost i provoditi zdraviju prehranu. Mišljenja je da je nužno da svatko otkrije svoj konflikt “gubljenja teritorija” i onda ga proradi. 70% uspjeha u obnavljanju srčanog mišića nakon srčanog udara i smanjenju rizika od recidiva ovisi o takvim vježbama.

Yana BOYADJIEVA

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki