Zagreba Lajfhaki

Orezujte krastavce na ovaj način za obilnu berbu

Nakon svog tog napornog rada, loša žetva može vam pokvariti raspoloženje. Ali ne više—uz ove savjete i trikove za obrezivanje imat ćete puno tog povrća, i to stvarno dobrog!

Trebaju li krastavci obrezivanje?

Krastavci u prirodi rastu sami i nitko ih ne orezuje. Ali to je drugačije jer oni rastu za preživljavanje i proizvodnja voća nije toliko potrebna. Dakle, da, biljke krastavaca treba orezivati ​​ako želite obilnu žetvu.

Prednosti rezidbe krastavaca

  • Smanjeni rizik od gljivičnih bolesti: s podesivim rastom i lišćem, postoji veća cirkulacija zraka, što omogućuje biljci da ostane svježa i bez bolesti.
  • Bolji plod i učinkovitiji rast: uklanjanjem izdanaka i neproduktivnih trsova, biljka usmjerava svu svoju energiju na proizvodnju plodova umjesto lišća, što rezultira bogatijom berbom.
  • Nema skrivanja u sjeni: smanjeno lišće znači da sunčeva svjetlost može doprijeti do mjesta koja bi inače bila u sjeni lišća. Sunčeva svjetlost je važna za rast krastavaca.
  • Zaustavite širenje bolesti: ako se orežete u pravo vrijeme, zaraženi list i drugi dijelovi biljke mogu se lako odvojiti, čime se smanjuje širenje bolesti ili infekcije kroz biljku.

Kako orezati krastavce za bogatiji urod

Mladice polako otimaju i preusmjeravaju energiju biljke za vlastiti rast. Rastu iz pazušca lista (kut između lista i stabljike) ili iz baze biljke, obično oko donjih dijelova biljke, baš kao i rajčice, i nikada ne daju cvjetove i plodove! Pripazite na njih i kada ih uočite, odrežite ih dok su mladi.

Rezidbom se smanjuje širenje bolesti u biljci. Ako pronađete oštećeni ili zaraženi list, stabljiku ili plod, djelujte i brzo ih odrežite oštrim škarama za rezidbu. Odrežite samo zahvaćeni dio biljke i nemojte pretjerivati. Nemojte se zanositi i ne trgajte više nego što je potrebno.

To možete učiniti dva puta, jednom dok je vaša biljka mlada i visoka 30 do 45 cm tako što ćete prištipnuti ili ukloniti gornji vrh biljke odmah iznad prvog lisnog čvora. To će potaknuti veći bočni rast i jači korijenski sustav.

Kasnija rezidba je kada vaša biljka postane visoka od 150 do 200 cm; ponovno odrežite glavnu stabljiku točno iznad prvog lisnog čvora koji identificirate kako biste potaknuli okomiti rast vinove loze.

Pogledajte više:

Sada kada smo pokrili bočni rast, što ako vaša biljka postane preširoka i izraste previše bočnih izdanaka? To također može spriječiti sposobnost biljke da proizvede krastavce najbolje kvalitete. Evo što trebate učiniti. Nakon što dosegne razumnu širinu, počnite odrezati sve suvišne loze ili lišće kako biste bili sigurni da biljka nije preopterećena lišćem. Pustite da dosegne širinu od 30-45 cm prije bilo kakve bočne rezidbe.

Mnogi vrtlari koriste rešetke za kontrolu rasta i strukture svojih biljaka krastavaca. Ako ste jedan od njih, ovaj korak rezidbe je za vas! Kako biste osigurali da biljka ostane na mjestu i da ne preraste potreban prostor, odrežite suvišan bočni ili gornji rast, držeći je zatvorenom i stabilnom na rešetki.

Dodatni savjeti za obrezivanje krastavaca

Pratite svoju biljku tijekom vegetacije. Ako primijetite nagli pad u proizvodnji cvjetova, možda ste previše orezali, što je nešto više od trećine biljke. Dopustite biljci da se oporavi.

I ne zaboravite koristiti sterilizirani alat za obrezivanje. Temeljito očistite svoje škare, jer prljavi alati mogu širiti bolest i učiniti više štete nego koristi.

Vašoj biljci je potreban odmor i oporavak nakon rezidbe. Izbjegavajte obrezivanje tijekom ekstremnih vremenskih uvjeta ili nepovoljnih okolišnih uvjeta, jer biljka može doživjeti ozbiljan stres pokušavajući preživjeti.

Exit mobile version