Zagreba Lajfhaki

Ova pića uzrokuju jači mamurluk – kakvu ulogu ima redoslijed pijenja?

Jaka i uporna glavobolja simptom je dan nakon ispijanja previše alkohola. Opće pravilo je da se pića ne miješaju kako bi se smanjio mamurluk. Dakle, što je zapravo istina?

Nema, naravno, malo onih koji žele isprobati izmjene u redoslijedu pića kako bi ublažili teške simptome sljedećeg dana. Možda je tako nastala teorija “nikad pivo prije pića”.

Studija koju su proveli istraživači sa Sveučilišne bolnice Helios Wuppertal u Njemačkoj željela je dodatno utvrditi učinke koji se svaki put pojavljuju na tijelu uslijed rotacije redoslijeda pijenja.

U istraživanju je sudjelovalo 90 studenata (u dobi između 19 i 40 godina) s jednog sveučilišta u Njemačkoj te su ih podijelili u tri skupine.

Prvog dana, prva skupina pila je pivo s 5% alkohola dok im koncentracija alkohola u dahu nije dosegla 0,05%, a zatim je pila 11% bijelog vina dok im koncentracija alkohola u dahu nije dosegla 0,11%. Druga grupa učinila je isto, ali obrnutim redoslijedom.

A ispitanici iz treće skupine dobili su upute da piju ili samo pivo ili samo vino. Dok su sudionici pili, istraživači su ih pitali kako se osjećaju i koliko su pijani. Također su dobili standardizirane obroke i vodu, a zatim su otišli na spavanje u prostor za istraživanje.

Sljedećeg jutra sudionici su ocjenjivali intenzitet svojih simptoma mamurluka – uključujući koliko su umorni, žedni, vrtoglavica i osjećaju li mučninu – od 0 do 7.

Tjedan dana kasnije, znanstvenici su ponovili cijeli proces, ali su promijenili redoslijed konzumacije alkohola između grupa – oni koji su pili pivo prvo su pili vino i obrnuto. I ljudi u kontrolnoj skupini koji su pili vino prvog dana prešli su na pivo, a oni koji su pili pivo prešli su na vino.

Kad su istraživači usporedili rezultate mamurluka sudionika po danima i po studijskim grupama, otkrili su da redoslijed konzumacije alkohola nije jednako utjecao na simptome, primjećuje dr. Kai O. Hensel. Nije postojao idealan raspon pića koji bi se odnosio na sve.

Ozbiljnost mamurluka više je ovisila o tome kako su njihova tijela bila u stanju preraditi alkohol. “Naša otkrića razbijaju stare mitove”, napisali su istraživači u studiji.

Što smanjuje šanse za mamurluk

Najlakši način da minimalizirate svoje šanse da doživite simptome glavobolje i vrtoglavice je, naravno, da pijete manje, kaže Emmert Roberts, viši klinički predavač Psihijatrije ovisnosti na King’s Collegeu u Londonu.

Vjerojatnije je da će vam određena alkoholna pića sljedećeg jutra biti mučnina, dodaje.

Na primjer, tamnija alkoholna pića poput viskija i rakije povezuju se s težim mamurlukom nego svjetlija žestoka pića poput votke i džina.

To je zato što tamnija pića sadrže veće koncentracije spojeva koji se prirodno proizvode tijekom procesa destilacije i fermentacije, a koji doprinose boji, okusu i mirisu pića.

Poznato je da crveno vino uzrokuje glavobolje sljedeći dan, iz razloga koji istraživači ne razumiju u potpunosti. Bezalkoholna pića općenito imaju veću koncentraciju alkohola od piva ili vina, pa ako pijete jednake količine, veća je vjerojatnost da ćete se zbog pića osjećati lošije, objašnjava dr. Roberts.

Nema, naravno, dokazanih načina da se izbjegne mamurluk. Održavanje hidratacije može pomoći, kaže dr. Sarah Andrews, asistentica profesora psihijatrije i bihevioralnih znanosti na Medicinskom fakultetu Johns Hopkins.

Zamjena alkoholnih pića za vodu također može usporiti brzinu kojom pijete, potencijalno vam pomoći da ukupno pijete manje.

Konačno, pijenje alkohola na prazan želudac može dovesti do bržeg i intenzivnijeg opijanja, stoga je najbolje jesti prije toga.

Izvor: newsit.gr

Exit mobile version