Zagreba Lajfhaki

Postoje tri vrste ribe koje bi potrošači trebali izbjegavati

Stalna je i opetovana preporuka stručnjaka za veću konzumaciju ribe u svakodnevnoj prehrani, no postoje i iznimke.

Kako je izvijestila Španjolska kardiološka zaklada (FEC), “riba sadrži 18-20% proteina visoke biološke vrijednosti, izvrstan je izvor vitamina B, kao i vitamina A i D topivih u mastima. Također je bogata jodom, fosforom , kalija, magnezija i kalcija (ako se jede s kostima) i ima malo vezivnog tkiva, što ga čini lakšim za probavu.”

No, mnogi potrošači biraju ribu koja nije najzdravija, poput dimljenog lososa, krakova ili ribljih štapića. Ovi proizvodi, iako popularni, mogu biti štetni za zdravlje.

Međutim, osim ovih, postoje i druge ribe koje liječnici savjetuju da izbjegavate.

Tri ribe koje liječnici savjetuju da izbjegavate
Bolje je birati ribu domaćeg podrijetla i znati njezino podrijetlo, kažu stručnjaci, birajući one s najvećom nutritivnom vrijednošću. S druge strane, potrošači bi trebali izbjegavati ribu niske nutritivne vrijednosti ili one iz zagađenih voda.

Konkretni primjeri:

– Tilapija

Tilapija je jeftina riba niske nutritivne vrijednosti, sa samo 130 kalorija na 100 grama. Jedna je od slatkovodnih riba s najnižom hranjivom vrijednošću. Obično dolazi iz Kine, gdje se uzgaja u velikim ribogojilištima kako bi zadovoljila veliku potražnju. Može se zamijeniti bakalarom koji ima veću nutritivnu vrijednost.

– Panga
Panga, koja također dolazi iz Azije. 90% panga dolazi iz rijeke Mekong u jugoistočnoj Aziji, jedne od najzagađenijih voda na svijetu.

– Smuđ
Konačno, preporuča se izbjegavati grgeča, afričku ribu koja se u receptima često konzumira kao pohana i kuhana jela. Organizacija potrošača i korisnika (OCU) od 2017. preporuča konzumaciju grgeča iz Viktorijinog jezera u Africi jer su u njegovim filetima pronađeni ostaci pesticida i tragovi žive, iako su bili unutar zakonskih granica.

Exit mobile version