Prašina, blato i prljavština na vrtnom i vrtnom namještaju: Kako ih očistiti

Ljeto je ovdje i vrijeme je da izbacite kremu za sunčanje, otkrijete namještaj na terasi i počnete uživati ​​u prirodi. Međutim, prije nego što počnete uživati ​​na svom balkonu i terasi ovog ljeta, trebali biste kupiti sredstva za čišćenje i očistiti svoj namještaj za terasu. Kako biste održali svoj namještaj za terasu u vrhunskom obliku, morate ga znati čistiti. Ne zaboravite ga često prati i držati unutra tijekom zime kako se ne bi zaprljali. Namještaj za terasu dolazi u različitim materijalima koji zahtijevaju različite metode čišćenja. Pokazat ću vam 6 načina za čišćenje terase i balkonskog namještaja!

Kako očistiti terasni namještaj od tikovine

Drvo tikovine je idealan materijal za vaš vrtni namještaj jer je izdržljivo i ne zahtijeva puno truda u čišćenju i održavanju. Namještaj za terasu od tikovine bit će ili tretiran uljem ili fino brušen kako bi se istaknuo njegov prirodni oblik. Iako je tikovina prirodno otporna na truljenje i plijesan, ako se ne čisti pravilno, na površini namještaja može se stvoriti plijesan. Uklonite mrlje sa stola ili stolica od tikovine pomoću ovog jednostavnog recepta.

Materijali

1 šalica izbjeljivača

1 šalica deterdženta za pranje rublja

4 litre tople vode

Kako biste spriječili da vaš namještaj za terasu od tikovine promijeni boju i podlegne nakupljanju plijesni, svakako ga redovito čistite. Savjeti u nastavku temelje se na jednom od naših prirodnih recepata za čišćenje podova i pružit će vam načine da vaš namještaj od tikovine izgleda kao nov.

Materijali

1 šalica octa

4 litre tople vode

Upotrijebite jedno od dva jednostavna domaća rješenja za čišćenje, ili ocat i vruću vodu ili izbjeljivač, deterdžent za pranje rublja i vruću vodu. Nanesite domaću otopinu za čišćenje na namještaj pomoću meke plastične četke, pazeći da ribate drvo. Izbjegavajte korištenje metalne četke jer će oštetiti površinu drva. Uklonite mrlje od vode s drva prije čišćenja. Ostavite smjesu da odstoji oko 15 minuta prije nego što je temeljito isperete vodom.

Ako je vaš namještaj od tikovine bio često izložen vremenskim uvjetima, trebali biste potražiti agresivnije rješenje u trgovini za čišćenje namještaja. Nakon čišćenja, možda ćete htjeti izvršiti poliranje namještaja kako biste svom namještaju od tikovine vratili sjaj. Nanesite lagani sloj kako biste odbili vodu i spriječili mrlje. Vaš namještaj za terasu od tikovine bit će potpuno nov nakon čišćenja i poliranja.

Kako očistiti pleteni namještaj

Pleteni namještaj izrađen je od tropske biljke penjačice poznate kao bambus i najbolji je izbor za balkone, dvorišta i terase stotinama godina. Tehnika tkanja koja se koristi za izradu pletenog namještaja čini ga izvrsnim izborom za vaš vrtni namještaj, ne zahtijeva puno brige i lako se čisti. Ispod je nekoliko jednostavnih koraka kako očistiti pleteni namještaj kako biste bili sigurni da ga možete koristiti godinama koje dolaze.

Materijali

1/4 šalice amonijaka

2 žlice bijelog octa

1 litra tople vode

Povremeno koristite usisivač za uklanjanje prašine, prljavštine, pa čak i paukova koji se tijekom godine nastanjuju u pukotinama namještaja. Kako biste spriječili prekomjerno nakupljanje prljavštine u pukotinama, koristite niskotlačno crijevo svakih nekoliko tjedana za čišćenje namještaja. Nakon uklanjanja namještaja, provjerite tkanje kako biste bili sigurni da se nije pomaknulo s mjesta. Možete ga upotrijebiti za resetiranje prstom ako ustanovite da se pomaknuo.

Ako ustanovite da usisivač nije uklonio dovoljno prljavštine ili ako je vaša prostirka jako zaprljana, upotrijebite spužvu i blagi sapun na bazi ulja i malo tople vode da uklonite tvrdokornu prljavštinu. Isperite i ostavite da se osuši. Kako biste izbjegli nepotrebna oštećenja, izbjegavajte korištenje pjenastih sredstava za čišćenje jer pjena može ući u tkane niti i početi se skupljati, uzrokujući kvarenje. Nikada nemojte sjediti na mokrom pletenom namještaju jer to može uzrokovati olabavljenje materijala.

Kako očistiti terasni namještaj od ratana

Ratan je ekološki prihvatljiv materijal koji je izdržljiv, atraktivan i lagan i često se brka s bambusom. To je palma koja podsjeća na grane vinove loze, a nalazi se u džunglama Kine, Malezije i Azije, a koristi se za izradu namještaja od sredine dvadesetog stoljeća. Dok namještaj od ratana možete koristiti na otvorenom, materijal će se slomiti ako ga predugo ostavite vani. Morat ćete ukloniti sok s vanjskog namještaja kako bi izgledao čist i nov. Kako bi vaš namještaj za terasu od ratana izgledao sjajno, evo nekoliko jednostavnih koraka za njegovo čišćenje.

Stavite vodu u zdjelu i dodajte nekoliko kapi sredstva za pranje posuđa, miješajući tako da se stvore mjehurići na površini vode. Pomoću meke krpe umočite ga u mjehuriće, izbjegavajući izravan kontakt s vodom. Obrišite sve površine namještaja krpom. Izbjegavajte previše smočiti ratan jer to može oštetiti materijal. Očistite pukotine i pukotine na namještaju mekom četkom ili četkicom za zube. Koristite metodu samo pjene da biste to postigli.

Za temeljitije čišćenje namještaja ili ako trebate ukloniti mrlje s namještaja, nanesite deterdžent na meku četku i izribajte s malo više vode nego što ste koristili za obično čišćenje. Nakon što završite, stavite namještaj na sunce ili upotrijebite sušilo za kosu da potpuno osušite namještaj. Za dodatnu zaštitu, kada se namještaj potpuno osuši, kistom nanesite tanak sloj laka.

Ako je balkonski namještaj od ratana poderan, napuknut ili suh, nanesite ga prokuhanim lanenim uljem mekom četkom. Čišćenje vašeg namještaja za terasu od ratana na tjednoj bazi pomoći će da namještaj ostane sjajan i usporiti starenje.

Kako očistiti terasni namještaj od kovanog željeza

Lakše od lijevanog željeza, kovano željezo se lako može koristiti za izradu prekrasnog, čvrstog namještaja za vaš vanjski prostor. Graditelji često koriste kovano željezo za vanjski namještaj i ograde zbog njegove vrhunske čvrstoće, izdržljivosti i malog održavanja. Izgled namještaja od kovanog željeza može vam pomoći da dodate mnogo dekoru svog doma.

Kako biste održali boju svog namještaja od kovanog željeza, važno ga je čistiti, slijedeći korake u nastavku, svaka dva mjeseca tijekom korištenja. Za dodatnu zaštitu koristite vosak jednom godišnje.

Udaljite namještaj od prljavštine, trave i biljaka kako biste izbjegli prskanje blata po njemu dok ga čistite. Počistite namještaj kako biste uklonili prašinu i prljavštinu. Na spužvicu stavite kap sredstva za pranje posuđa i kružnim pokretima obrišite namještaj. Često ispirite spužvu, dodajući više sredstva za pranje posuđa prema potrebi.

Ako je namještaj posebno prljav, četkom za ribanje dosegnite teško dostupna područja namještaja. Operite sapun i sve ostatke s namještaja od kovanog željeza pomoću brisača.

Ako primijetite područja koja su zahrđala ili su se zamrljala zbog pretjeranog izlaganja vremenskim uvjetima, izbrusite ta područja i ponovno obojite namještaj.

Kako očistiti terasni namještaj od lijevanog željeza

Teška, izdržljiva priroda lijevanog željeza učinila ga je omiljenim materijalom za namještaj za terase. Namještaj za terasu od lijevanog željeza obično je skuplji od aluminijskog ili plastičnog namještaja jer često traje mnogo dulje od ostalih. Kako biste spriječili hrđu i održali trajnost vašeg namještaja, morate ga redovito čistiti, osobito ako je namještaj redovito izložen ekstremnim vremenskim uvjetima i temperaturama.

Za pravilno čišćenje namještaja od lijevanog željeza potrebno je vrlo malo vremena i ne morate kupovati skupe materijale. Kako biste lakše održavali svoj namještaj za terasu od lijevanog željeza, slijedite korake u nastavku kako biste u njemu mogli uživati ​​godinama koje dolaze.

Materijali

1/4 šalice blagog deterdženta

4 litre tople vode

Ulijte blagi deterdžent i mlaku vodu u kantu i dobro promiješajte. Otopinom za čišćenje namočite spužvu, otresajući višak vode. Počevši od vrha namještaja i spuštajući se prema dolje, obrišite cijelu površinu namještaja. Kako biste ušli u zamršene detalje i pukotine namještaja, koristite pokrete gore-dolje dok čistite. Nastavite vlažiti spužvu po potrebi, otresajući višak vode kako ne bi kapala.

S kantom hladne, čiste vode, upotrijebite vrlo mokru spužvu za rad od vrha do dna namještaja, pazeći da obrišete svu otopinu za čišćenje kako ne bi ostali ostaci. Mekim ručnikom koji ne ostavlja dlačice osušite namještaj, pazeći da uđete u sve pukotine i pukotine. Temeljito sušenje pomaže u sprječavanju stvaranja hrđe.

Često provjeravajte ima li na namještaju hrđe i redovito čistite hrđu s metala koristeći gore navedene korake. Ne postaje lakše od deterdženta za suđe i vode! Ako primijetite hrđu, brzo je riješite kako biste spriječili širenje.

Kako očistiti plastični namještaj za terasu

Trajnost i lakoća održavanja jedna je od najvećih prednosti plastičnog namještaja za terasu. Njegova niska cijena i sposobnost otpornosti na truljenje i hrđu čine ga popularnim izborom za mnoge vlasnike kuća.

Materijali

1/2 šalice sode bikarbone ili 3 žlice tekućine za pranje posuđa

4 litre vode

Loša strana ove vrste namještaja je da bi, ako se ne čisti i održava pravilno, mogao izblijediti i postati lomljiv ako se ostavi na vrućini. Stoga je čišćenje plastičnog namještaja važno ako želite da vaš namještaj ostane u dobrom stanju.

Ovi će vam koraci pomoći da vaš plastični namještaj za terasu bude čist kako biste u njemu mogli uživati ​​godinama.

izvor: tospitakimou.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki