Zagreba Lajfhaki

Pronađen je protein mladosti i to je ovo

Protein za koji je utvrđeno da može utrti put “eliksiru mladosti” također bi mogao pomoći u borbi protiv raka.

Skupina ruskih znanstvenika tvrdi da je pronašla protein mladosti koji štiti stanice od stresa. Naime, znanstvenici su otkrili da ribonukleinska kiselina (RNA) može sintetizirati protein koji nas štiti od stresa.

Rezultati istraživanja mogu se u budućnosti koristiti kako za proizvodnju lijekova protiv starenja tako i za borbu protiv onkoloških bolesti.

“Pokazalo se da telomeraza, koja se nalazi u ribonukleinskoj kiselini, kodira protein koji pomaže ljudskim stanicama da se odupru stresu… Otkriće novog proteina zanimljivo je jer se nalazio u strukturi ribonukleinske kiseline, gdje se mislilo da ne može biti kodiran (proces sinteze proteina). Ovaj novi protein se aktivno proučava kao sastavni dio telomeraze (enzima koji DNK dodaje posebne sekvence koje se ponavljaju)”, istaknula je Maria Rumptsova, koja je sudjelovala u istraživanju.

Napominje se da su istraživanja, koja se tiču ​​starenja i obnove ljudskog organizma, usko povezana s razumijevanjem mehanizma stanične diobe i sposobnosti stanica da se odupru stresu, koji je uzrokovan npr. raznim vrstama zračenja, toksinima. ili od nedovoljne prehrane stanice.

U većini njih stanice se dijele u ograničenom broju, jer DNK sa svakom diobom stanice gubi svoje dijelove koji se ponavljaju, a to su telomeraze. Nakon što se telomeraza iscrpi i dosegne kritičnu točku, daljnja stanična dioba postaje nemoguća i stanica umire.

U isto vrijeme, izvješćuju znanstvenici, embrionalne, zametne i stanice raka mogu se dijeliti praktički neograničeno zahvaljujući ovom enzimu telomeraze, koji gradi telomeraze na krajevima DNK, čime se povećava broj ciklusa stanične diobe.

“Otkrili smo da (telomeraza ribonukleinske kiseline) može imati dodatnu funkciju ako se nalazi u jezgri stanice, a ne u citoplazmi. Proučavanje svih svojstava telomeraze može dovesti znanstvenike do stvaranja “eliksira mladosti” i pridonijeti borbi protiv onkoloških bolesti”, navodi se u priopćenju Sveučilišta u Moskvi.

Exit mobile version