Zagreba Lajfhaki

Roditelji: Pet otrovnih fraza koje povrijeđuju dijete – Izgledaju nevino, ali nisu

Postoje neke roditeljske izreke koje se mogu izgovoriti bez zle namjere. Međutim, oni mogu imati negativnu ulogu u emocionalnom razvoju djeteta.

Dijete može tjerati roditelja do krajnjih granica. Loše ponašanje, vikanje i izljevi bijesa, cjelodnevno durenje često se čine izvan kontrole i, nerijetko, “nevine” riječi i floskule koje će roditelj izgovoriti da ga smiri mogu ga ispuniti osjećajem srama, slomiti samopouzdanje kojem teži za izgradnju.

Dr. Tovah Klein, dječji psiholog i direktor Barnard College Child Development Center u New Yorku, navodi gore, ističući da je svaka fraza koja naizgled kritizira djetetovo ponašanje ili osjećaje problematična. “Osjećaj srama može postati toksičan za malo dijete jer sa sobom nosi: ‘Sigurno ne radim to kako treba. Ne bih to trebao pokušavati”, govori o razgovorima koji će djetetu postati sjeme sumnje u sebe.

Prema nalazima istraživanja, ponižavanje djeteta zbog nečega što je učinilo ili pomislilo može stvoriti negativne osjećaje o njemu samom, vjerujući da se ono ne može promijeniti.

Pet otrovnih fraza koje povrijeđuju dijete

U većini slučajeva, objašnjava dr. Klein, roditelji nemaju namjeru posramiti dijete. Sve što je potrebno je grimasa, kolutanje očima ili uzdah frustracije i komentar poput:

  • “Pa, vratimo se tvojim crncima. Raspoloženje ti je uvijek loše”
  • “Zašto se uvijek naljutiš kad se ovo dogodi?”
  • “Jesi li opet morao učiniti istu glupost?”
  • “Ovi su smiješni!”
  • “Pretjeruješ…”

Kritični komentari prema djetetu da je mrzovoljno ili ne želi ići baki i djedu na večeru ga uznemiruju i ostavljaju s pitanjem “jel nešto nije u redu sa mnom?”.

Četiri zdrave alternative

Prema dječjem psihologu, roditelj može napraviti korak unatrag i zapitati se što mu se događa te osjetiti ljutnju i frustraciju zbog djeteta. „Zapamtite da su djeca, kao i odrasli, stvorena da proživljavaju različite emocije, ponekad pozitivne, a često i ne toliko“, objašnjava, predlažući umjesto gornjih izraza sljedeće primjere koji pokazuju veće razumijevanje i empatiju:

  • »Ne želiš to sada učiniti. Razumijem. Ali moramo ići”
  • “Ako se čini teškim, pomoći ću ti”
  • “Volio bih da možemo ovo”
  • „Hoćeš li u šetnju; Razumijem. Nažalost, to trenutno nije moguće.”

Dijete želi osjetiti da postoji razumijevanje za ono što osjeća, da roditelji pokažu empatiju, ali i da se planovi ne mogu promijeniti jer ono ima taj ispad. „Ako je potrebno, možete ‘ljubazno ignorirati’ dijete koje se loše ponaša. Umjesto da pokušavate kontrolirati njegovo ponašanje, pustite ga da prođe. Recite nešto poput: ‘Idem se spakirati i ubrzo se vraćam po tebe’”, savjetuje ona.

Na kraju, ako je roditelj izgubio strpljenje i rekao nešto zbog čega je požalio, treba priznati svoju pogrešku kako bi obnovio odnos povjerenja s djetetom, rekavši na primjer „bilo je jako teško. Ja sam povisio ton, ti si se uzrujao… I sad smo opet dobro.”

Exit mobile version