Zagreba Lajfhaki

Sve što trebate znati za uzgoj božićne zvijezde

Fotografija: starsforeurope.com/bg

Ako se pravilno brinete za , možete mjesecima uživati ​​u ugodnoj atmosferi u svom domu. Njezini raskošni listovi, koji dolaze u raznim bojama, oblicima i veličinama, svakoj prostoriji daju prepoznatljiv izgled i stvaraju ugodu u sivim jesenskim i zimskim danima. Stručnjaci Stars for Europe (SfE) daju savjete kako ih održati zdravima i jakima te zadržati svoje svijetle boje i nakon Nove godine.

Kupujte biljke s najboljim izgledima za dugovječnost

Divlji oblik božićne zvijezde dolazi iz Meksika. U tropskoj klimi ove srednjoameričke zemlje biljke narastu do metarskih grmova. Svoju sklonost svjetlu i toplini prenijeli su na moderne uzgojene oblike božićne zvijezde. Mrak, propuh i hladnoća za nju su otrovni. Stoga pri kupnji vodite računa da biljke budu izložene na prikladnom mjestu. Božićnoj zvijezdi postavljenoj u mračni kut trgovine, na propuhu ili vani na temperaturama nižim od 15 °C obično otpada lišće nekoliko dana nakon kupnje i često ubrzo nakon toga uginu. Možete prepoznati zdravu božićnu zvijezdu s najboljim izgledima za dugovječnost po čvrstim, debelim listovima koji nemaju oštećenja i po pupajućim žuto-zelenim cvjetovima u sredini brakteja. Tlo ne smije biti ni suho ni mokro. SfE stručnjaci također savjetuju da ne kupujete biljke prskane brokatom. Koliko god blještavilo bilo lijepo, nije dobro ni za božićne zvijezde ni za okoliš.

Pogledajte više:

Pakirajte se i brzo idite kući

Nakon kupnje božićnu zvijezdu dobro zamotajte i brzo je donesite kući. Specijalizirane trgovine, vrtni centri i rasadnici obično nude besplatne materijale za pakiranje za zaštitu biljaka tijekom transporta. Na vanjskim temperaturama ispod 15°C iskoristite ovu ponudu. Čak i na višim temperaturama, umatanje božićnih zvijezda također ih štiti od propuha. Što više slojeva papira omotate oko biljke, to će bolje biti izolirana od hladnoće. Pri negativnim temperaturama lonac također zamotajte jer ni ona ni zemlja ne pružaju dovoljnu zaštitu za osjetljivo korijenje. Ako svoje božićne zvijezde prevozite automobilom, izbjegavajte duga zaustavljanja za mraznih dana. Bez grijanja u automobilu brzo postane jako hladno, a ni dobro umotane biljke neće dugo trajati.

Polako prilagodite svoju biljku novom okruženju

Kad dođete kući, brzo odmotajte božićnu zvijezdu. Kako bi prelazak s hladnoće na toplo bio što manje stresan za biljku, najbolje ju je ne premještati odmah u toplu prostoriju. U hladnijoj i svjetlijoj prostoriji, primjerice u kuhinji ili zimskom vrtu, božićna se zvijezda lako može aklimatizirati. Nakon nekoliko sati premjestite ga na predviđeno mjesto.

Pogledajte više:

Odaberite prikladno mjesto

Idealan prostor za božićnu zvijezdu je svijetao, topao i zaštićen od propuha i velikih kolebanja temperature. Na primjer, mjesto tik uz ulazna vrata nije prikladno. Savršena sobna temperatura je između 15 i 22°C. Općenito, nema ništa loše u tome da božićnu zvijezdu stavite pokraj dobro izoliranog prozora. Ipak, važno ju je premjestiti na zaštićeno mjesto kada provjetravate prostoriju kako ne bi patila od propuha. Na prozorskoj dasci, tanjurić ispod posude štiti biljku od mraza. Božićnoj zvijezdi voli biti toplo, ali ne prevruće. Mjesto tik uz radijator ili peć nije prikladno jer ovo cvijeće na previsoke temperature lako reagira opuštanjem lišća. Što je toplije, biljka treba više vode.

Zalijevajte umjereno, ali redovito

Božićne zvijezde bolje podnose malo isušivanja nego previše vlage. Tek kad se vrh zemlje osuši, vrijeme je za . Unutrašnjost korijenove bale nikada se ne smije osušiti. Nemoguće je dati jasan odgovor o učestalosti zalijevanja. Osim temperature i vlažnosti okoline, bitan čimbenik je, primjerice, veličina posude. Mini božićne zvijezde u posudama od 6 inča trebaju češće zalijevanje od biljaka u posudama od 12-13 inča zbog manjeg volumena tla.

Božićne zvijezde možete zalijevati odozgo, odozdo ili potapanjem. U idealnom slučaju, koristite vodu sobne temperature. Kada zalijevate odozgo, dajte male količine vode svaka dva do tri dana dok korijenska kugla ne bude ravnomjerno navlažena, a da nije potpuno natopljena. Kada zalijevate odozdo, ulijte vodu u posudu ili tanjurić. Tlo će upiti onoliko koliko božićnoj zvijezdi treba. Nastavite dodavati vodu sve dok se korjena ne natopi i dok u tanjuriću ne ostane tekućine. Otprilike jednom tjedno u potpunosti potopite gotovo suhu korijensku kuglicu dok voda ne prestane mjehurićiti. Potom božićnu zvijezdu brzo podignite, pustite da se ocijedi i vratite biljku u posudu. U sve tri metode važno je ukloniti višak vode iz tanjurića ili posude najkasnije 15 minuta kako bi se izbjeglo nakupljanje vode i oštećenje korijena.

Exit mobile version