Te se stvari NIKADA ne smiju čistiti sapunom

Za mnoge od nas sapun je sredstvo za čišćenje i prvi proizvod za kojim posežemo za velikim i malim zadacima čišćenja. Iako je svakako svestran, ne može se sve očistiti njime. To zapravo može oštetiti određene materijale. Evo koje kućanske predmete ne smijete čistiti sapunom i što umjesto toga koristiti.

Vuna i kašmir

Unatoč uvriježenim zabludama, vuna i kašmir ne moraju se profesionalno čistiti, ali ih nikako ne smijete prati sapunom. Odjeća izrađena od ovih materijala će se deformirati i skupiti. Umjesto sapuna, odaberite poseban deterdžent za vunu ili šampon za kosu – jer vuna i kašmir su ipak kosa.

Svila

Svila je još jedan materijal za koji mnogi ljudi misle da zahtijeva profesionalno kemijsko čišćenje, ali zapravo se može prati kod kuće. Ipak, umjesto sapuna koristite vrlo nježan deterdžent.

Vidi više:

Ogledala i prozori

Korištenje sapuna i vode za čišćenje ogledala i prozora može ostaviti vidljive tragove, osobito ako imate tvrdu vodu. Ovisno o površini, može biti nevjerojatno teško ukloniti ovaj ostatak. Kad god čistite sjajne predmete, umjesto sapuna birajte posebno formulirane proizvode.

Tave od lijevanog željeza

Lonci i tave od lijevanog željeza među najizdržljivijima su, ali sapun može biti potencijalno štetan. Sapun i voda mogu uzrokovati hrđanje posuđa od lijevanog željeza. Također može ukloniti slojeve ulja nakupljene tijekom godina korištenja koji pomažu stvoriti glatku površinu za kuhanje. Umjesto sapuna, upotrijebite kombinaciju soli i ulja kako biste uklonili sve tvrdokorne komadiće hrane koji su se zalijepili.

Koža i antilop

Kožu i antilop može biti teško čistiti zbog broja različitih završnih obrada koje mogu imati. Korištenje sapuna na ovim materijalima može ih isušiti, što može dovesti do trajnog oštećenja. Ako na etiketi piše da se može prati, koristite vodu i blagi deterdžent. Ali budite oprezni da ne trljate prejako, jer to zapravo može otežati uklanjanje prljavštine ili mrlja. Neki predmeti od kože i antilopa čiste se samo kemijski.

Vidi više:

Ručnici i upijajuće tkanine

Ručnike i upijajuće tkanine treba prati deterdžentom umjesto sapunom. Korištenje sapuna za pranje rublja može učiniti tkaninu grubom i manje sposobnom upijati vlagu.

Aparati za kavu

Korištenje sapuna za čišćenje aparata za kavu može rezultirati kavom sapunastog okusa. Kada ste spremni za čišćenje aparata za kavu, umjesto toga upotrijebite mješavinu vode i jabučnog octa. Ocat može pomoći u otapanju mineralnih naslaga u stroju bez ostavljanja sapunastog okusa.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki