Trebate li namakati stvari prije pranja: tajne učinkovite borbe protiv mrlja i mirisa

Pitanje potrebe namakanja stvari prije pranja često izaziva kontroverze među domaćicama.

Neki ovaj proces smatraju obaveznim, dok ga drugi smatraju gubitkom vremena. Da bismo razumjeli ovu dilemu, vrijedi razmotriti sve aspekte predtretmana rublja.

Prednosti namakanja

Namakanje predmeta prije pranja ima nekoliko prednosti. Prije svega, ovaj postupak pomaže omekšati i otkloniti tvrdokorne mrlje.

Voda prodire u vlakna tkanine, otapa i ispire čestice prljavštine. Kao rezultat toga, naknadno pranje postaje učinkovitije i stvari postaju čišće.

Namakanje je posebno korisno za bijele predmete. Pomaže u sprječavanju pojave sive nijanse i održavanju bjeline tkanine.

stvari
Fotografija: © Belnovosti

Osim toga, namakanje može pomoći u uklanjanju neugodnih mirisa koji su se ukorijenili u tkaninu.

Vrste mrlja koje zahtijevaju namakanje

Ne zahtijevaju sve vrste mrlja prethodno namakanje. Međutim, postoje vrste mrlja s kojima se nakon ovog postupka puno lakše nositi. To uključuje:

• Masne mrlje: namakanje u toploj vodi i deterdžentu za posuđe pomoći će otopiti masnoću.
• Mrlje od znoja: Namakanje u otopini sode bikarbone ili posebnom sredstvu za uklanjanje mrlja pomoći će ukloniti neugodan miris i žutilo.
• Mrlje od trave: Prethodno namakanje u hladnoj vodi i soli pomoći će otpustiti pigment.
• Mrlje od krvi: Namakanje u hladnoj vodi sa soli ili vodikovim peroksidom pomoći će otopiti protein.

Ispravna tehnika namakanja

Za postizanje najboljih rezultata važno je pridržavati se ispravne tehnike namakanja.

Voda ne smije biti prevruća jer može ostaviti neke vrste mrlja. Optimalna temperatura je od 30 do 40 stupnjeva Celzijusa.

Vrijeme namakanja ovisi o stupnju zaprljanosti i vrsti tkanine.

Obično je dovoljno 30 minuta – 1 sat, ali u slučaju jakog zaprljanja možete ostaviti stvari preko noći. Važno je izbjegavati predugo namakanje, osobito za osjetljive tkanine, jer to može oštetiti vlakna.

Proizvodi za namakanje

Za namakanje se mogu koristiti razna sredstva. Osim posebnih sredstava za uklanjanje mrlja, učinkoviti su i kućni lijekovi:

• Soda bikarbona: odlično djeluje na uklanjanje neugodnih mirisa i masnih mrlja.
• Ocat: Pomaže osvježiti boje i ukloniti neugodne mirise.
• Kisikov izbjeljivač: učinkovit na bijelom rublju.
• Sapun za pranje rublja: univerzalni lijek za razne mrlje.

Kada natapanje nije potrebno

Ne moraju se sve stvari namakati. Za malo zaprljane predmete ovo može biti pretjerano. Osim toga, neke vrste tkanina, poput svile ili vune, mogu patiti od produljenog kontakta s vodom.

Moderne perilice rublja i deterdženti često čine postupak namakanja neobveznim. Mnogi modeli imaju funkciju pretpranja, koja zapravo zamjenjuje namakanje.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki