Zagreba Lajfhaki

Tupost, tragovi i trajne mrlje na mramoru: Kako ih sami ispolirati prema mišljenju stručnjaka

Mramorni podovi u vašem domu su dosadni, imaju tragove i trajne mrlje. Ne brinite postoji rješenje. Mramor je skup, ali i osjetljiv materijal, posebno kada je riječ o podu. Zato mu je potrebna posebna njega. U nastavku pogledajte kako ih sami ispolirati prema mišljenju stručnjaka.

Mramor je vrlo lijep, skup materijal koji je također vrlo osjetljiv. Mramor kao sirovina može se koristiti za podove, radne ploče, sudopere i druge velike površine. Također, nešto što mnogi od nas možda ne znaju je da je mramor sirovina za izradu mozaika.

Pijesak, sol, klor i krema za sunčanje na ručniku za plažu: Kako ga pravilno očistiti
Mramorne površine zahtijevaju puno veću brigu i pažnju pri održavanju. Konkretno, ako se radi o mramornom podu, naprezanja koja on svakodnevno doživljava su vrlo velika i moramo biti posebno oprezni jer se vrlo lako mogu stvoriti oštećenja i ogrebotine.

Mramorni pod zahtijeva puno više njege od uobičajenih podova iz jednostavnog razloga što se njegovo ponovno postavljanje i održavanje može pokazati prilično skupim. Ali što da radimo ako naši klikeri izgube svoj sjaj?

Prije nego što pribjegnemo pronalaženju stručnjaka za poliranje mramora, postoje neke tehnike koje možete isprobati i sami polirati mramor. Uz prave savjete, ručno poliranje mramora može se pokazati kao spas!

Na što morate paziti kada sami polirate klikere!

Odmah uklonite mrlje

Mramor, koliko god lijep bio, prilično lako ostavlja mrlje zbog svoje prirode i porozne površine. Iz tog razloga vrlo je važno brzo riješiti mrlje koje ostavljaju boju poput kave i vina i ne ostavljati ih za kasnije.

Ono što možete učiniti u tim slučajevima je prvo očistiti mlakom vodom i mekom krpom. Vrlo korisna tajna također je napraviti otopinu od 35-40% vodikovog peroksida s nekoliko kapi amonijaka. Istu otopinu krpom rasporedite po površini mrlje. Ostavite da djeluje neko vrijeme, a zatim dobro osušite mekom krpom.

Također, još nešto na što biste trebali obratiti pozornost ako je vaš kuhinjski pult od mramora osim ručnog čišćenja i poliranja mramora je njegova upotreba. To znači da kada trebate nešto rezati za pripremu hrane, koristite dasku za rezanje. Na taj ćete način izbjeći ogrebotine i oštećenja vašeg mramornog pulta.

Izbjegavajte kisela sredstva za čišćenje

Ako ste primijetili da su vam mramorni podovi s vremenom počeli gubiti sjaj i postati bez sjaja, vrlo je vjerojatno da ste ih tako dugo čistili pogrešnim načinom i sredstvima za čišćenje. Materijali kao što su bijeli ocat, limun i izbjeljivač važni su saveznici u svakodnevnom čišćenju kućanstva.

Za mramor, međutim, oni su neprijatelji jer mogu nagrizati površinu vaših klikera. Nasuprot tome, što se može koristiti kada želite sami polirati mramor?

Dajte prednost sredstvima za čišćenje s neutralnim pH poput klasičnog zelenog sapuna ili Marseille sapuna. Također, važnu ulogu igra ne samo što već i kako sami izvodite poliranje mramora. Primjerice, ako ste navikli koristiti tvrde spužve ili čak žicu za uklanjanje mrlja, one neće imati željeni učinak na mramornim površinama.

Naprotiv, mogu ozlijediti vaše kuglice i ostaviti ogrebotine. Mramorni podovi i mramorne površine moraju se čistiti mekim spužvama ili krpama. Na kraju, nikada ne zaboravite očišćenu površinu dobro obrisati i osušiti!

Učinite sami poliranje mramora sodom bikarbonom

Recept koji smo pronašli krajnje je jednostavan.

Trebat će vam 1 litra tople vode i 3 žlice. soda bikarbona.

Koristite omekšivač

Kada se sami bavite poliranjem mramora, iako može donijeti rezultate u djelomičnom vraćanju sjaja vašim klikerima, ne može se usporediti s profesionalnim poliranjem mramora. Dakle, što možete učiniti kao prvu intervenciju?

Ako u svom domu imate mramorni pod, jednom ga obrišite običnom mlakom vodom, a zatim obrišite mekom krpom. Na isti način, ako je površina manja, istrljajte spužvom i obrišite. Zatim upotrijebite sljedeće rješenje:

2 dijela tople vode

Kao i kod sode bikarbone, tako i kod omekšivača, otopinu nanesite na površinu, nježno utrljajte. Na kraju uklonite ostatke otopine i osušite nježno trljajući suhom mekom krpom.

Gornji korisni savjeti za ručno poliranje mramora mogu se pokazati učinkovitima na dnevnoj bazi i sve dok oštećenje mramornih površina nije veliko. Drastično rješenje u slučaju da ništa od navedenog ne donese željene rezultate je obratiti se servisu specijaliziranom za poliranje mramora.

Konkretno, prema myconstructor.gr, razmislite i tražite informacije o tehnici kristalizacije. Ova specifična tehnika daje vašim klikerima izvrstan sjaj uz otpornost na vrijeme i stres!

Izvor: daddy-cool.gr

Exit mobile version