Zagreba Lajfhaki

U 2 minute saznajte kako odabrati zrelu lubenicu – i zašto je korisna

Da biste koristili tijelu, a ne sjedili na WC-u i uzimali tablete, važno je kupovati lubenice uzgojene u prirodnim uvjetima – bez kemijskih gnojiva.

Poznato je da lubenica ima ugodan okus, osvježava u vrućem vremenu i podiže raspoloženje. Za što je još dobro slatko bobičasto voće?

Prednosti lubenice

Lubenica sadrži likopen. Sprječava rak i štiti od opeklina od sunca.

Vitamin A čini kožu glatkom i poboljšava vid. Vitamin C odgovoran je za elastičnost krvnih žila i povećava otpornost na infekcije. 92% voća čini voda, pa je južna bobica snažan diuretik.

Pomaže kod pretjeranih oteklina i bolesti bubrega. Čisti tijelo od toksina. Lubenica se propisuje za dijatezu mokraćne kiseline jer sadrži alkalne spojeve.

Fotografija: © Belnovosti

Bobica sadrži pektin, tvar koja poboljšava rad crijeva i snižava razinu kolesterola. Lubenica kao koleretsko sredstvo korisna je za one koji imaju problema s jetrom.

100 g voća sadrži polovicu dnevne doze magnezija koji blagotvorno djeluje na živčani sustav. Slatka bobica sadrži željezo, koje potiče proizvodnju hemoglobina.

U lubenici ima više kalija nego u jabukama i ananasu. Normalizira rad srca, čini kosti jakima i pomaže u održavanju mišićne mase.

Kako odabrati lubenicu

Lubenice se pojavljuju u trgovinama u lipnju. Ali kako bi se ubrzao rast, dodaju im se kemijska gnojiva. U prirodnim uvjetima plodovi sazrijevaju u roku od 60 dana. Bolje ih je kupiti u kolovozu ili rujnu.

Ovi znakovi pomoći će utvrditi da je lubenica zrela:

• Suha stabljika.
• Kontrastne pruge.
• Mala, svijetlo žućkasta mrlja.
• Glatka koža bez sjaja.
• Zvuk zvona kada se dodirne.

Lubenica je slatki proizvod. Ako ga prerežete, mikrobi se odmah počnu razmnožavati u njemu. Oni će izazvati crijevnu infekciju. Stoga je voće bolje kupovati zatvoreno.

Nakon što kupite lubenicu, možete je staviti u napunjenu kadu kod kuće. Zreli plod će plutati na površini ili u debljini. Nezrela lubenica će se utopiti.

Također je vrijedno provjeriti proizvod na prisutnost štetnih tvari: odrežite komad lubenice i bacite ga u vodu. Je li tekućina postala mutna? Sve je u redu.

Ako postane ružičasta, bobica sadrži mnogo stimulansa rasta koji uzrokuju nakupljanje nitrata. Ove soli, koje biljke apsorbiraju iz tla, opasne su za ljude.

Ako pažljivo odaberete lubenicu, vaše tijelo će vam reći “hvala” za ljekovita svojstva kojima je obdarena ljetna bobica.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version