Zagreba Lajfhaki

Ugrize insekata? Kako razlikovati 9 vrsta ugriza i što učiniti sa svakom od njih

Osobito su češći ubodi insekata na koži, osobito tijekom vrućih ljetnih mjeseci, koji uzrokuju nelagodu, a ponekad čak i alergijske reakcije.

Općenito, većina uboda insekata, poput uboda komaraca, grinja i buha, uobičajeni su i uzrokuju samo blagu nelagodu.

Međutim, neki ubodi, poput uboda osa i pčela, mogu izazvati jaku bol ili čak alergijsku reakciju. Osim toga, ugrizi otrovnih pauka ili zmija, koji su rijetki, zahtijevaju hitnu liječničku pomoć.

1. Ubod komarca
Kao što je poznato, ubod komarca se na našoj koži pojavljuje kao crvena ili ružičasta izbočina, slična malom prištiću, koja izaziva svrbež. Komarci se često nalaze na otvorenom tijekom toplih mjeseci u godini, od travnja do listopada.

Otvoreni prozori, vrata s oštećenim mrežama i slično uobičajeni su prolazi za njihov ulazak u naše domove. Komarci se obično nastanjuju u blizini vodenih tijela kao što su potoci, odvodi, bare itd., jer ta područja djeluju kao njihova legla.

Kada napadnu naše domove, obično se vode na gornje dijelove zidova ili stropa. Ženka komarca treba našu krv prije nego što rodi kako bi hranila svoja jaja. Ubodi komaraca najčešće se javljaju navečer ili tijekom noći, iako postoje vrste koje grizu i danju.

2. Ugriz stjenice
Poznato je da su stjenice mali polumetabolni insekti koji se hrane našom krvlju. Posljednjih godina, zbog snažnog razvoja prometne mreže, stjenice su se proširile i glavna su opasnost za hotele u velikim urbanim središtima.

Tijekom procesa hranjenja, stjenice unose dio svoje sline u našu kožu kroz svoj usni aparat.

Ovo djelovanje uzrokuje reakciju na koži koja se manifestira u obliku crvene plosnate oznake, koju uzrokuje protein koji se nalazi u slini stjenica i sprječava zgrušavanje krvi, omogućujući insektu da ga brzo i lako ukrasi .

Ugrizi stjenica u kombinaciji s njihovom slinom mogu izazvati alergijsku reakciju u našem tijelu, a svrbež koji uzrokuju može trajati nekoliko dana.

Neki organizmi reagiraju blagom ili teškom alergijskom reakcijom na slinu stjenice između 24 i 72 sata nakon ugriza. To može dovesti do izdignutih, crvenih mrlja na koži, s intenzivnim svrbežom i laganom upalom koja može trajati nekoliko dana.

3. Ugriz pauka
Većina pauka ne posjeduje otrov i uzrokuje samo blage simptome poput crvenila kože, otekline i blage boli u području ugriza. U slučaju alergijske reakcije na ugriz pauka, koja se manifestira simptomima kao što su stezanje u prsima, problemi s disanjem, otežano gutanje ili oticanje lica, nužan je hitan posjet liječniku.

U Grčkoj pauci rijetko grizu ljude i to samo kada se osjećaju uznemireni njihovom prisutnošću. Ugrizi pauka mogu se dogoditi u prostorima kao što su podrumi, tamni podrumi ili mjesta gdje se skladište stvari. Osim toga, ugrizi će se vjerojatno dogoditi na mjestima koja neko vrijeme nismo posjećivali, jer pokazujemo osobnu prisutnost bez pažnje. Pauci u Grčkoj su mali i stoga imaju male usne dijelove koji otežavaju ugriz i prodiranje u ljudsku kožu.

Pauci imaju malu količinu otrova u ustima, što nije dovoljno za smrt njihovih žrtava. Međutim, ni u jednom slučaju u Grčkoj ne postoji pauk koji bi mogao oštetiti ljudsko tijelo.

4. Ugriz krpelja
Krpelji, poznati i kao krpelji, mali su parazitski člankonošci čiji opstanak ovisi o krvi sisavaca. U cijelom svijetu postoji više od 800 različitih vrsta krpelja, ali se zna da su samo dvije od njih potencijalni prijenosnici bolesti na ljude, poput lajmske bolesti.

Krpelji nisu sposobni skakati ili letjeti. Koristeći svoje brojne noge (6 u ličinki i 8 u odrasloj fazi), polako napreduju prema svom domaćinu, čovjeku ili životinji, i grizu ga. Veličina odraslih krpelja obično se kreće od pola do 0,65 cm.

U većini slučajeva ugriz krpelja ne dovodi do prijenosa bolesti. Tipično, krpelji nastanjuju područja s visokom vegetacijom i šumama. Ugrizi su najčešći tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci kada je vegetacija u punom porastu i izleti na otvorenom su česti.

U trenutku ugriza obično nema boli. Kasnije se može javiti svrbež, crvenilo i osjećaj pečenja. Osobe osjetljive ili alergične na krpelje mogu doživjeti kožni ekcem, otežano disanje, oticanje ili malaksalost.

5. Ugriz buhe

Ugrizi buha mogu izazvati reakciju sličnu alergijskoj reakciji ili ubodu komarca, budući da se na koži vide crvena i natečena područja. Ugrizi su često grupirani ili smješteni vrlo blizu jedan drugome, često u skupinama od tri ili četiri, jer buhe više puta grizu na jednom mjestu.

Osjećaj je iznimno uznemirujući jer osim iritacije može uzrokovati jak svrbež te pogoršati upalu i alergijski dermatitis. Ugrizi buha često se nalaze na donjim dijelovima tijela, jer buhe tijekom spavanja obično pobjegnu do nogu.

Često se ubodi buha pojavljuju i na drugim mjestima, poput struka, koljena i laktova, a općenito zahvaćaju sve dijelove tijela. Vizualno, tragovi izgledaju kao mali, crveni prištići s tamnom sredinom, koji u nekim slučajevima mogu krvariti.

Jak svrbež i otečena površina javljaju se odmah nakon ugriza, no osjetljivost se nastavlja i nekoliko dana nakon ugriza.

6. Pčelinji ubod

Ubod pčele ili ose česta je briga tijekom ljeta i odmora u prirodi. Roditelji su posebno zabrinuti zbog mogućnosti da njihovi mališani budu ugrizeni i pitaju se kako reagirati. Ipak, u najvećem broju slučajeva ubod pčele ili ose ostaje lokalni problem praćen bolom.

Točnije, otrov ulazi u kožu i tijelo kada nas ubode pčela ili osa. Pčelinji ubod je popraćen tako da žalac ostaje u koži, dok se kod ose žalac obično udaljava s njom, što omogućuje višestruki ubod.

Obično je reakcija lokalna i uključuje bol i svrbež. U početku se javlja oteklina i crvenilo, a postupno se oko ugriza razvija bijela masa bez mirisa, a zatim crvenilo. Simptomi mogu trajati od 2 do 10 dana, a infekcija mjesta ugriza je rijetka.

7. Ugriz ušiju

Ujedi ušiju se pojavljuju kao male crvene mrlje na gornjim dijelovima tijela, kao što su ramena, vrat i tjeme. Obično ne uzrokuju bol, ali mogu svrbjeti.

Konstantno češanje, međutim, može dovesti do infekcije, koja se manifestira kao natečeni limfni čvorovi i osjetljiva, crvena koža. Vrste ušiju koje napadaju ljude uglavnom se šire bliskim osobnim kontaktom ili zajedničkim korištenjem predmeta poput šešira ili češljeva.

Ugriz zaražene uši također se može prekriti i treba ga liječiti liječnik, iako uši općenito ne prenose druge bolesti.

8. Ubod mrava

Ako vas ugrizu crveni mravi, uklonite ih pažljivo i smireno kako biste izbjegli ponovne ugrize i maknite se s tog područja. Obično ugriz crvenog mrava uzrokuje mjehurić oko 24 sata kasnije. Materijal iznutra će pocrniti i izgledati poput prištića.

Ovo nije razlog za brigu jer otrov crvenog mrava sterilizira tkivo; ovo je mrtvo tkivo i ne treba ga miješati.

Osušit će se i oporaviti u sljedećih 7-10 dana. Ako mjehurić postane nadražen i pukne, trebali biste biti oprezni zbog moguće sekundarne bakterijske infekcije.

9. Ugriz grinje

Grinje, neophodne za proces ljuštenja naše kože, traže hranu u našim madracima, poplunima i sofama, hraneći se mrtvim stanicama.

Zbog nedostatka zuba, ove grinje hranu razgrađuju probavnim sokovima, ostavljajući za sobom sekrete i ostatke koji su odgovorni za alergijske reakcije kod ljudi, uključujući i kožne alergijske reakcije.

newsitamea

Exit mobile version